Az új vezérkari főnök jobban el tudja magát adni, mint elődje<br/>

Vágólapra másolva!
A Magyar Honvédség parancsnoka, a vezérkari főnök minden magyar katona egyszemélyi vezetője. Ez az egy személy augusztus 1-jétől Fodor Lajos vezérezredes. Ő irányítja a magyar honvédség alapvető átalakítását és a honvéd vezérkar integrációját a honvédelmi minisztériumba. Fodor Lajos elődjének azért kellet távoznia posztjáról, mert nem értett egyet a honvédelmi tárca elképzelésével, hogy a hadsereget a tárca közigazgatási államtitkára alá sorolják. Az [origo] megtudta: az a dokumentum, amely az új vezérkari főnökkel szembeni elvárásokat tartalmazza, egy szót sem ejt erről a tervről. Fodor kinevezését régóta nem látott politikai egyetértés kíséri. Az [origo] azonban a Fidesz egy honvédelemmel foglalkozó képviselőjétől úgy tudja: a katonák között nem olyan egyértelmű Fodor támogatottsága.
Vágólapra másolva!

„Nagyon jó szakember, kitűnő katona, és NATO-körökben is elismerik" - hangzik a kormánypártok és az ellenzék egybehangzó szólama. Fodor Lajos vezérezredes katonai pályája valóban látványos: 34 éves katonai pályafutása alatt végigjárta a ranglétra összes fokát, szolgált az ország különböző pontjain, 1996-tól 1999-ig a vezérkari főnök első helyettese, majd a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikai helyettes államtitkára volt. Tanult Moszkvában és Washingtonban. Pedig nem is katonának készült: „Érettségi után a jogi karra felvételiztem, ahova nem kerültem be. Ekkor a családi tanács úgy döntött, hogy töltsem le a sorkatonai szolgálatot. Édesapám hivatásos katona volt, így volt indíttatásom a katonai karrierre. A debreceni tiszti iskolát egyszer ott akartam hagyni, várt haza a pesti menyasszony. Végül aztán egy atyai beszélgetés helyre rakott" - mondta az [origo]-nak Fodor Lajos.

Fodor egykori segédtisztje, Hanák Tamás szerint hajdani főnökében megvan a katonai pályához szükséges elhivatottság: „Szerintem neki az a legfontosabb, hogy katona. Ennek rendeli alá a barátságot, a magánéletet is." Ezt a vezérkari főnök maga is elismeri: „Többet voltam a katonákkal, mint a családommal, erre természetesen ráment egy-két házasságom." Végh Ferenc előző vezérkari főnökhöz fűződő barátsága is áldozatul eshet a vezérezredes hivatástudatának. Az [origo] úgy értesült, hogy a két hasonló pályát bejárt katona nem csak munkatársi, hanem baráti viszonyban is volt. „A jó viszonyt aztán Wachsler Tamás közigazgatási államtitkár pletykái kikezdték" - mondta egy magát megnevezni nem kívánó forrás. A barátságot pedig teljesen tönkreteheti, hogy Fodor elfoglalta Végh egykori helyét. Ezt valószínűleg a vezérezredes is érzi, hiszen a honvédelmi bizottság ülésén úgy nyilatkozott: „Végh Ferenccel 1968 óta barátok vagyunk. Remélem, ezt jelen időben is mondhatom."

Az új vezérkari főnök állítja: ő jobban meg fogja érteni a politikai szándékokat, mint elődje. Fodor büszke arra, hogy katona, szereti az egyenruhát: „Még a cipőjét is ő fényesíti" - mondja a vezérezredes egy barátja. Nem véletlen tehát, hogy az új vezető vissza akarja hozni a katonai regulákat. „Fegyelem nélkül nincs katonaság. Ez nem leánynevelő intézet. Fel kell készítenünk a katonákat arra, hogy meg tudják védeni magukat." A rend Fodor magánéletében is nagyon fontos: „Szeretem és tisztelem a fiamat, ezért fegyelmet követelek tőle." Úgy véli, a fegyelem tartást ad az embernek. „Ha valaki rám néz, az egyenruhám nélkül is tudja, hogy nem éjjeliőr vagyok."

Az új vezérezredes nemcsak a rendet, de az erkölcsi tartást is vissza akarja hozni a katonaságba. „Fodor utálja a kiváltságosdit. Sosem hagyta, hogy a tisztek a közkatonákkal magánmunkát végeztessenek" - mondja róla egykori segédtisztje. A vezérezredes ezt magára is kötelezőnek érzi: „Nem a sofőrjével viteti el a feleségét bevásárolni" - állítja barátja.

A szigorú felettes ugyanakkor odafigyel a beosztottakra - állítják jó ismerősei. „Mindig tudta, ha egy katonának gyereke született, vagy ha valaki eltörte a lábát" - mondja egykori segédtisztje. A Magyar Huszár- és Lovashagyományőrző Társaságban, ahol Fodor társadalmi elnök, hasonló kép él róla: „Tudta, hogy az egyik idős huszárnak nagyon komoly problémái vannak, szerzett neki egy kitüntetést és némi segélyt" - meséli a társaság ügyvezető elnöke, dr. Pál János.

Végh Ferenc, a honvédség előző parancsnoka a vezérkar integrációjával kapcsolatos nézetkülönbségek miatt távozott. Az átalakítás lényege, hogy a honvédség ne önálló szervezetként, hanem a minisztérium részeként működjön tovább, ahogy azt 1989 előtt is tette. Az alapelvekkel mindenki egyetért: „Abszurd, hogy ugyanabban az épületben, ugyanazon az emeleten két külön osztály foglalkozik például a külpolitikával"- mondta egy szakértő. Az integráció megvalósítási módjában azonban jelentős nézeteltérések vannak. Az előző ciklus honvédelmi minisztériumának egy magas rangú tisztviselője szerint Végh Ferenc azt nem fogadta el, hogy Wachsler Tamás közigazgatási államtitkár fölérendeltje szeretne lenni a legfőbb katonának. „Wachsler talán be akar kerülni a rekordok könyvébe, mert ilyen a világon nincs" - erősítették meg a hírt mások.

Az új vezérkari főnök tehát nincs könnyű helyzetben. Fodor kinevezése előtt Szabó János honvédelmi minisztertől írásban megkapta a kormány feltételeit. Az [origo] úgy tudja: a dokumentumban nincsen szó arról, hogy a közigazgatási államtitkár alá- vagy fölérendeltségi viszonyba kerülne a vezérkari főnökkel, annak ellenére, hogy több forrás állította: Wachsler Tamás áll a személycsere hátterében. Fodor Lajos úgy véli: „Az integráció lényege a párhuzamosságok megszüntetése. Én dolgoztam a minisztériumban is, a vezérkarban is, pontosan látom tehát, hol kell összevonni. Az egyszemélyi vezetés azonban mindenképpen megmarad. Az más kérdés, hogy együtt kell működni az államtitkárokkal." Fodor úgy tudja, Végh is hasonló elveket vallott, csak nem tudta őket keresztülvinni: „Én kevésbé vagyok jószívű. Ha valamit elhatározok, azt végre is hajtom."

Az általános vélemény azonban az, hogy az új vezérkari főnökkel könnyebb együttműködni, mint elődjével. „Végh határozottabb, hogy ne mondjam, makacsabb" - állítja Fodor István, aki Keleti György egykori honvédelmi miniszter politikai államtitkáraként 1996-tól 1998-ig dolgozott együtt Fodor Lajossal és Végh Ferenccel. Mások is úgy vélik, az új vezérkari főnökben nagyobb a kompromisszumkészség: „Fodor nem egy forradalmár. Végrehajtja a parancsokat. Végh viszont nem tudott csapatot építeni a koncepcióihoz" - mondja egy mindkettőjüket ismerő szakértő. A Fidesz egy katonai ügyekkel foglalkozó politikusa szerint Fodor lojálisabb, konfliktuskerülőbb, mint elődje. Jobban el is tudja magát adni: „Voltam vele tárgyalásokon. Van benne egy bizonyos rafinéria, ügyesen tálalja a dolgokat."

Ismereteink szerint egyes főtisztek komolyan aggódnak, hogy Fodor - éppen kompromisszumkészsége miatt - nem fogja elég határozottan védeni a katonaság érdekeit. Fodort ezek a vádak feldühítik: „Súlyos tévedésről van szó. Végh Ferenc egyáltalán nem képviselte keményen a politikusokkal szemben a katonaság érdekét. Nem is volt rá szükség." Azt azonban elfogadja, hogy ő talán jobban meg fogja érteni a politikai szándékokat. „Végül is a politika határozza meg, hogy milyen legyen a haderő."

Szakács Judit



Ajánló:

Ha valaki még ezek után sem szeretne katona lenni