Tettenéréskor alkalmazható kényszer képviselővel szemben<br/>

Vágólapra másolva!
A rendőrség előállíthatta volna a múlt héten egy csopaki élelmiszerboltban randalírozó Szabó Attila (Fidesz-MPP) országgyűlési képviselőt, aki az őt megillető mentelmi jog miatt a legfőbb ügyész értesítése után azonnal távozhatott volna a rendőrségről.
Vágólapra másolva!

Ha az ügyészség döntése szerint szabálysértésnek minősül Szabó múlt heti rendbontása, a képviselő lemondhat mentelmi jogáról, ezután a rendőrség kivizsgálhatja az esetet, amelynek végén pénzbírságot szabhat ki rá - tájékoztatta lapunkat Isépy Tamás (Fidesz-MPP), az Országgyűlés mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottságának elnöke. Amennyiben viszont az ügyészség úgy dönt, hogy garázdaság Szabó tette, a parlament dönt a képviselő mentelmi jogának felfüggesztéséről. Az Országgyűlés egyébként általában elfogadja a mentelmi bizottság felfüggesztésre vonatkozó javaslatát - tette hozzá Isépy.

Jogszabály mondja ki, hogy közvádas cselekmény elkövetésekor a rendőrség országgyűlési képviselőt is előállíthat, ha tetten érik az illetőt. Az előállításról azonnal tájékoztatni kell a legfőbb ügyészt, akinek kötelessége értesítenie a parlament elnökét, kérve az Országgyűléstől a honatya mentelmi jogának felfüggesztését. Ez esetben nem sérül a képviselő mentelmi joga, mivel az intézkedés így nem minősül büntetőjogi kényszernek.

Az országgyűlési képviselőket felelősségmentesség és sérthetetlenségi jog illeti meg. A képviselők felelősségmentessége általában az általuk tett nyilatkozatokra vonatkozik, és a mandátum lejárta után sem perelhetők addigi kijelentéseikért. A sérthetetlenségi jog pedig azt jelenti, hogy honatya ellen büntetőjogi kényszer csak tettenérés esetén alkalmazható.

Varga Gergely