Egyre több a drogügy a honvédségnél <br/>

Vágólapra másolva!
Rekordot döntött a kábítószerügyek száma a honvédségben, az első hat hónapban annyi büntetőeljárás indult sorkatonák ellen, mint tavaly egész évben - derül ki a katonai főügyészség első félévi összefoglalójából. Jelentősen emelkedett a szolgálati visszaélés és az alárendelt megsértése miatt a katonák ellen indított büntetőeljárások száma is.
Vágólapra másolva!

Megugrott a hadseregben a zaklatások miatt indított büntetőeljárások száma az elmúlt hat hónapban. Az emelkedés 42 százalékos a tavalyi első félévhez képest. A katonai ügyészségek 261 esetben állapítottak meg szolgálati visszaélést vagy alárendelt megsértését. A hatalommal való visszaélés volt a leggyakoribb katonai bűncselekmény az elmúlt fél évben.
A sorkatonák úgynevezett "szívatásának" hátterében Kovács Árpád dandártábornok, főosztályvezető ügyész szerint az áll, hogy egyes öregkatonák ki akarják élni hatalmi, szórakozási vágyaikat; a felderített visszaélések 95 százalékát sorkatonák követték el.

Változatosak a megalázási technikák: az öregek akkor is kitakaríttatják a körleteket, ha arra semmi szükség, de előfordul, hogy az ágyak alatt kúszatják az újoncokat.
A frissen bevonultakat nem a három hónapos alapkiképzés alatt zaklatják, hiszen a négy kiképzőközpontban - a Dunántúlon Tapolca és Szombathely, az Alföldön Szabadszállás és Kalocsa - egyidős katonák vannak. A kopasz-öreg viszony akkor élesedik, amikor az újoncok kikerülnek a csapatokhoz. A visszaélések elsősorban lelki megaláztatást jelentenek, a 261 ismert esetnek mindössze öt bejelentett sérültje volt.
Az alárendelt megsértése bűncselekmény büntetési tételének maximuma egy évig terjedő szabadságvesztés, a szolgálati visszaélésnél ennek a duplája. Mindkét bűncselekménynél az úgynevezett minősített eset megvalósulása esetén ötéves szabadságvesztés is kiszabható.
Évszázados problémának nevezte az újoncok "szívatását" lapunk kérdésére Fodor Lajos vezérkari főnök. Ez tapasztalatai szerint nem csak a Magyar Honvédségben jellemző; az emberi méltóság megsértése ellen folyamatosan fel fogunk lépni - tette hozzá Fodor vezérezredes.
A hatalommal való visszaélés után a második leggyakoribb katonai bűncselekmény, amikor a katonák szolgálatban megszegik kötelességüket, kibújnak szolgálati feladataik alól. A 233 eset mintegy húsz százalékában az ügyletes vagy az őr elhagyta szolgálati helyét, esetleg meg sem jelent ott. Több mint húsz alkalommal kaptak rajta szolgálatban lévő katonát, hogy elaludt, és szintén mintegy két tucat büntetőeljárás indult amiatt, mert az őr alkoholt fogyasztott. Szökés nyolc esetben, önkényes eltávozás 33 alkalommal fordult elő az első félévben.
A hatalmi visszaéléseknél is jelentősebben emelkedett a drogügyek száma a honvédségben. Már az első félévben 51 esetben jártak el az ügyészek, ez megegyezik a tavalyi összes ügy számával. Valamennyi érintett sorállományú. A honvédelmi miniszter utasítására a honvédségnél már megkezdte működését egy drogprevenciós bizottság. Ennek elnöke, Svéd László tábornok nemrégiben közzétette a honvédség felmérését, amely szerint az eltávozásról visszatérő fiatalok 32,6 százaléka fogyasztott kábítószert, általában a diszkódrogok közé sorolt amfetamint. Két évvel ezelőtt még csupán minden tizedik bevonulóról derült ki, hogy kipróbált valamilyen drogot.
A katonai főügyészség 668 katonai bűncselekményt regisztrált az elmúlt félévben. Az eljárás alá vontak 80 százaléka sorkatona, tiszt mindössze 5,4, zászlós 1,1, nem sorállományú tisztes, illetve 14,1 tiszthelyettes. A sorkatonák közülük 61-nek korábban már volt bírósági ügye, 12-en visszaesők. Az elmarasztalt katonákra kiszabott ítéletek több mint háromnegyede büntetés volt, minden második szabadságvesztés.
A nyomozások megállapítása szerint a bűncselekmények 25,5 millió forintos kárt okoztak a honvédség vagyonában. Ebből alig több mint hárommillió forint térült meg. (Tavaly félévkor 19,8 millió volt, év végére 72,5 millió a kár. Ebből csak nyolcmillió térült meg.) A minisztériumtól kapott tájékoztatás szerint a katonák által elkövetett köztörvényes bűncselekmények kétharmada vagyon elleni. Többnyire őrizetlenül vagy ritkán ellenőrzött objektumokon rövidítik meg a honvédséget. Kelendő az üzemanyag, a ruházat, a különböző szerszámok, az akkumulátorok, valamint minden mozdítható tárgy. A katonatársaktól ruhát, készpénzt, bank- és telefonkártyát lopnak.
A Honvéd Vezérkar élére a hónap elején kinevezett Fodor Lajos beiktatásán élésen bírálta a katonák fegyelmi helyzetét, elfogadhatatlannak nevezve, hogy szinte "bocsánatos bűn az elöljárói hatalommal való visszaélés, a szolgálati kötelességszegés, és a köztörvényes bűncselekmények, immár a tiszti és a tiszthelyettesi állomány körében is."
A vezérezredes lapunknak elmondta: bár még nem látta az ügyészségi jelentést, minél előbb meg kell állítani az általa is tapasztalt rossz tendenciákat. Ennek érdekében több éves szünet után összehívja az összhaderőnemi fegyelmi értekezletet, amelyen elemzik a helyzetet, és meghatározzák az elvárásokat a hivatásosokkal szemben. A tábornok szerint a haderőreformok és a pénzhiány ellenére sem lehet elnézni a fegyelmezetlenséget, ezért következetesebb fellépést követel meg a parancsnokoktól. Szigorú ellenőrzést ígért a honvédség vagyonának felhasználásánál is. Mint mondta, még egyszer nem fordulhat elő, ami három éve, amikor a Várpalotára lőgyakorlatra érkező olaszoktól saját zsebre szedett be pénzeket két tiszt.
Már én is visszahallottam azokat a pletykákat, hogy milyen visszaélések lesznek a honvédség eszközeinek korszerűsítésére kiírt pályázatokon - mondta Fodor. Ezeket megakadályozzuk - szögezte le a tábornok, aki fellépést ígért a drogügyben is. Ez azonban szerinte elsősorban társadalmi probléma, amely begyűrűzik a hadseregbe. Azt azonban megnyugtatónak nevezte, hogy hivatásosok nem keveredtek kábítószerügybe.

Haszán Zoltán
(Magyar Hírlap)