Két versenyző az elsőségért?

Vágólapra másolva!
Az MSZP "negyvenes" középgenerációja számára elfogadható lenne, ha Németh Miklós kerülne a következő választási pártlista élére. Molnár Gyula és Juhász Ferenc szerint Kovács László is alkalmas lenne miniszterelnök-jelöltnek, rajtuk kívül azonban nincs más szóba hozható személy. Németh Miklós pénteken ismét megbeszéléseket folytat, de olyan emberekkel, akik a július közepén tartott első találkozón nem vettek részt.
Vágólapra másolva!

Az MSZP arculatot és székházat vált
1999. augusztus 9., szombat, 00.05

A kormány arra törekszik, hogy a következő másfél évben törvényi szabályozás szülessen a parlamentben a pártingatlanok rendezéséről. A szocialisták egyedül több ingatlant használnak, mint a többi párt. A kérdést szabályozó párttörvény kétharmados, így azt az MSZP nélkül nem lehet megváltoztatni. Körkérdésünkből az is kiderül, hogy a szocialisták az arculatváltás jegyében költözni kívánnak a Köztársaság téri székházukból.

A pártok ingatlanhasználatát vizsgáló bizottság önkéntes bevallásra kéri a pártokat, s az ehhez szükséges kérdőíveket várhatóan augusztus végén juttatják el az érintettekhez. A testület fideszes elnöke, Rubovszky György lapunkkal közölte: mandátumuk arra szól, hogy a szükséges felméréseket elvégezzék, a tényeket összegezzék. "Az ingatlanhasználat jogosultságát nem vizsgáljuk" - fogalmazott a politikus. Hozzátette: feltételezi, hogy munkájuk elvégzése után felhatalmazást kapnak arra is, hogy javaslatot tegyenek a helyzet rendezésére. Rubovszky reméli, hogy a tények összegzése az év végéig megtörténik.
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezető-helyettese egy rádióműsorban elmondta: általános, elvi iránymutatást kell megalkotni ezen a területen. Kiderült, a kormány arra törekszik, hogy a következő másfél évben törvényi szabályozás szülessen a parlamentben, amely a pártingatlanok rendezésére, illetve a pártok gazdálkodására és állami támogatására is vonatkozna.
Ugyanitt Bencze Gabriella, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság vezérigazgató-helyettesének tájékoztatása alapján kiderült: míg a parlamenti pártok közül a Fidesz jelenleg 12, a Független Kisgazdapárt 27, az MDF 20, az SZDSZ 23 ingatlant használ ingyenesen, addig a Magyar Szocialista Párt 215-öt. Ha a kormányzat célja az említett komplex megoldással az, hogy a szocialistákat "megfosszák" az ingatlanoktól, az nehezen fog menni. Egyes vélemények szerint igazságtalan, ha egy ellenzéki párt több állami tulajdonú ingatlant használ, mint a többi. A pártok ingatlanjairól azonban a párttörvény rendelkezik, amely kétharmados törvény, ezért lehetetlen a az MSZP nélkül módosítani. Ráadásul a Magyar Igazság és Élet Pártja használatában nincsenek ingatlanok, mivel csak tavaly került be a parlamentbe. Így ezt a problémát is meg kell oldani.
Az MSZP számára az 1990-es, ingatlanokat is szabályozó törvény a mérvadó, ennek megváltoztatását nem tartják indokoltnak. Puch László úgy véli, azzal, hogy az MSZP a közeljövőben lemond néhány általa birtokolt épületről, fenntartási és üzemeltetési összegeket takaríthat meg. A Köztársaság téri székház tervezett eladásának pedig nem gazdasági, hanem politikai okai vannak. Az MSZP gazdasági igazgatója úgy látja, a megújuló szocialista párt imázsának is jót tenne a változás. Másik székház még nincs, mert vevőt kell keresni a Köztársaság téri ingatlanra. Információnk szerint egyébként Angyalföld lehet az új MSZP-központ otthona.
A MIÉP már tavaly benyújtott egy indítványt a parlament elé, hogy saját székházgondján enyhítsen. Ezt azonban a Fidesz elutasította, s úgy érveltek, hogy nem külön-külön, hanem egyidejűleg valamennyi párt ingatlanproblémáját kell megoldani.
A Magyar Igazság és Élet Pártja székhelye jelenleg egy Rökk Szilárd utcai ház belső udvarára néző lakásban van. Papolczi Gizella szerint ez az állapot tűrhetetlen, s nagyon várják, mikor szabályozzák törvénnyel a pártingatlanok kérdését. A MIÉP gazdasági igazgatója elmondta, számukra a Blaha Lujza téri sajtóház egy különálló, a Teréz körútra néző épülete éppen megfelelő lenne, de körülnéztek a belvárosi Zoltán utcában is.
Fényi Tibor sajtófőnök tájékoztatása szerint az SZDSZ szeptember közepén költözik a zuglói Gizella utcába. Az új székház egy századfordulós villa, amelyet a párt saját költségén újíttat fel. A másfél emeletes épület feleakkora alapterületű, mint a jelenlegi Mérleg utcai központ. A ház 62 millió forintba került, s éveken át üresen állt, amíg a szabad demokraták meg nem vásárolták a zuglói önkormányzattól. A Mérleg utcai épületet - vélhetően összefüggésben a Gresham-ház átépítésével - egy banki befektetői csoport vette meg.
Mint ismert, a Fidesz pedig Lendvay utcai központi székházát július 23-án vásárolta vissza a Kereskedelmi és Hitelbank Rt.-től. A párt 1995-ben 309 millió forintért adta el az épületet, s azóta bérelte azt a pénzintézettől. Horváth László pártigazgató a szerződés aláírása után elmondta: a Fidesz 2001 októberéig 17 százalékos kamat mellett 425 millió forintot fizet a banknak. Az MDF a Fő utcába kíván költözni, de ehhez a Bem téri épületre vevőt kell találni. A párt a felhalmozott adósság csökkentésére és takarékossági szempontok figyelembevételével kívánja a költözést lebonyolítani.
A Belgrád rakparti országos központ az FKGP tulajdonában van - jelentette ki Bernáth Varga Balázs -, s a párt nem is kíván elköltözni onnan. A kisgazdapárt főtitkára ugyanakkor hangoztatta, hogy a vidéki irodák helyzete megoldatlan. Az állami tulajdonú ingatlanokat ingyen, az önkormányzatiakat bérleti díjért használhatják. Bernáth szerint ezeket egy törvénymódosítással át kellene adni a pártoknak. Példája szerint az általuk használt ingatlanok valamikor az FKGP tulajdonában voltak. Kérdésünkre, mit szólnának ehhez a bevételtől eleső önkormányzatok, a főtitkár azt felelte: "minket sem kérdezett senki, csak vittek az internálótáborba."

Gazda Albert, Gréczy Zsolt