Vagyontörvényt akarnak a szakszervezetek

Vágólapra másolva!
A szakszervezetek által eddig használt ingatlanoknak csupán egy részét adná az érdekképviseletek tulajdonába az állam. Ám néhány egykori ingatlant az azokat most működtető új társadalmi szervezetek kapnának meg - ragaszkodott a kormány korábbi álláspontjához az Országos Munkaügyi Tanács (OMT) ülésén.
Vágólapra másolva!

Vagyontörvényt akarnak a szakszervezetek
1999. augusztus 12., csütörtök, 23.55

Az OMT-ben második alkalommal folytatott vitát a kormányzati, a munkaadói és a szakszervezeti oldal arról, hogy milyen módon kerüljenek a szakszervezetek és a társadalmi szervezetek tulajdonába az általuk eddig csak használt ingatlanok. A vita alapja: a kormány által korábban beterjesztett törvénymódosítási javaslat a szakszervezeteket a társadalmi szervezetek között kezeli, és például a művelődési házakat nem nekik, hanem azoknak a szervezeteknek, alapítványoknak akarja átadni, amelyek az intézményeket ténylegesen üzemeltetik. A szakszervezetek szerint, ha ezt végrehajtanák, azzal meggyengítenék az érdekképviseletek gazdasági alapjait, sőt ellehetetlenítenék működésüket. A kormány álláspontja a korábban elkészített előterjesztéshez képest nem változott - mondta Fónagy János, a Gazdasági Minisztérium politikai államtitkára, de ígéretet tett rá, hogy a szakszervezetek javaslatát is tolmácsolják a kormányülésen. Ezt követően a munkavállalói és munkaadói oldal azt javasolta, hogy a kormánydöntés után a témát ismét tűzze napirendre az OMT, de ezzel a kormányzati oldal ismét nem értett egyet, hivatkozva a munkaügyi tanács ideiglenes alapszabályára.
Egy héttel ezelőtt azzal álltak fel a felek a tárgyalóasztaltól, hogy a szakszervezetek kidolgoznak egy önálló törvényjavaslatot, amely végleg rendezné az érdekképviseletek vagyoni helyzetét. A munkavállalói oldal szerint ugyanis a szakszervezeti vagyont külön törvényben kell kezelni, elválasztva a többi társadalmi szervezetétől.
A kormányoldal képviselője válaszul kifejtette: a kormány nem akar külön törvényt a szakszervezeti vagyonról, csak az eddigi jogszabályt akarja módosítani úgy, hogy tulajdonba adhassák az intézményeket. Ezzel biztosíthatják a szakszervezetek működését, az új társadalmi szervezetek is vagyonhoz juthatnak és végre megállíthatják az épületek tönkremenetelét.

Joób Sándor