2000 januárjától országossá válik a most bevezetett új vényellenőrzési rendszer<br/>

Vágólapra másolva!
Az új BÉVER-program a korábbi egy hónappal szemben akár több év adatait is vizsgálni tudja. Így ellenőrizni tudják, hogy a háziorvosok valóban a lehető legolcsóbb terápiát választják-e.
Vágólapra másolva!

Új vényellenőrzési rendszer kezdte meg működését a hét elején az ország 18 megyéjében, a fővárosban és Pest megyében pedig október 1-jétől indulhat a BÉVER elnevezésű program - mondta az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főigazgatója, Lampé Zsolt.

Lampé elmondta: Pest megyében és a fővárosban a nagy mennyiségű adat miatt bővíteni kell a számítógépes rendszer kapacitását a működéshez. Szerinte az eddig ötmillió forintból kifejlesztett és telepített rendszer januártól válhat országossá.

A BÉVER-program - szemben az előző rendszerrel, a KEVER-rel (Kecskeméti Vényellenőrzési Rendszer) - nem csak egy hónap, hanem akár több év adatait is képes kezelni. A gyorsabb új rendszer képes a háziorvosok negyedéves, féléves vényírási gyakorlatának, illetve az úgynevezett taj-számok alapján a betegek gyógyszerfogyasztási szokásainak elemzésére.
A rendszer képes más megyék adatállományához kapcsolódni és a környező megyék adatbázisaiban is keresni.

A vényellenőrzéssel azt szeretnék elérni, hogy a háziorvosok a leginkább költségkímélő terápiát válasszák. Ennek érdekében januártól változtatni szeretnének a háziorvosok finanszírozásának jelenlegi rendjén - mondta Lampé.
Terveik szerint a gyógyszerek támogatására fordítható kassza előreláthatólag 30 százalékát - a betegek száma és kormegoszlása szerint - szétosztanák a háziorvosok között. Ezzel érdekeltté tennék őket abban, hogy a lehető legolcsóbb gyógyszereket írják fel.
Ha a háziorvosok a számukra kiutalt gyógyszertámogatási keretből megtakarítanának, akkor a pénzt eszközeik fejlesztésére fordíthatnák.


A vényellenőrzési rendszer kiépítése nem volt zökkenőmentes. Először az OVER (Országos Vényellenőrzési Rendszer) elnevezésű programot tervezték bevezetni, ám erre soha nem került sor, mert a program nem működött megfelelően. Cser Ágnes, az Egészségbiztosítási Pénztár akkori főigazgatója 1997-ben pert indított az OVER kifejlesztésével és telepítésével megbízott HiCare Kft. ellen, amely visszaperelte az OEP-et. Cser azért perelt, mert a rendszer ugyan nem működött, de az OEP kifizetett érte 234 millió forintot.

Ezután az Egészségbiztosítási Pénztár már nem bízta külső cégre a rendszer kifejlesztését. 1996-tól mostanáig a Kecskeméti Egészségbiztosítási Pénztár által kifejlesztett KEVER programot telepítették országszerte. Ez a program megyei szinten végezte az ellenőrzést, vagyis az egyes megyék között még nem lehetett az adatokat lekérdezni.

Az OEP belső fejlesztésének eredményeképpen született meg a most telepített BÉVER-rendszer. Ennek a rendszernek a kiépítése minimális költségekkel járt. Lényegében a BÉVER a KEVER-nek a továbbfejlesztett változata.

Kapcsándi Dóra

Ajánló:

Népszabadság 1998. november 6., péntek