Csak a kormánypárti képviselők tartják elfogadhatónak az adótörvényekről szóló előterjesztést<br/>

Vágólapra másolva!
Az adótörvényekről szóló előterjesztés általános vitájában a kormánypárti honatyák, módosításokkal ugyan, de támogathatónak tartották a kabinet elképzeléseit. Az MSZP-s és az SZDSZ-es vezérszónokok viszont elfogadhatatlannak nevezték a benyújtott javaslatot. A MIÉP a törvéncsomag jelentős részét nem támogatja.
Vágólapra másolva!

Mádi László (Fidesz) szerint az adó- és járulékszabályok jövő évi változásai növelik a családok számára nyújtott kedvezményeket, könnyítik a kisvállalkozók adminisztrációs terheit és elősegítik a feketegazdaság visszaszorítását.
Ezzel szemben Burány Sándor (MSZP) úgy véli: 2000-ben a közszférában dolgozók, az alacsony jövedelműek és a kisvállalkozások helyzete egyaránt romlik majd a kormány törvényjavaslatának következményeként.

Tállai András (Fidesz) elmondta: a koalíciós partnerekkel közösen keresik a megoldást arra, hogy az adójóváírás jelenlegi 1 millió forintos felső határa ne hozza hátrányos helyzetbe a 900 ezer és egymillió forint közötti keresetűeket jövedelemnövekedésük esetén sem.
A kormánypárti honatya a biztosítási adóval kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy annak bevezetése kormánypárti politikai konszenzus esetén elfogadható.

Burány Sándor (MSZP) kifogásolta, hogy az előterjesztésben a kormány ígéreteivel szemben adóreform nincs, tehernövekedés viszont van. "Vajúdtak a hegyek és egeret szültek" - mondta az MSZP-s politikus, aki nehezményezte, hogy míg a kormány 3 hónapig dolgozott az adótörvényeken, addig a parlamentnek csupán egy hete van az általános vita lefolytatására.

Csúcs László (FKGP) jelezte: a törvényjavaslat csak bizonyos elemeiben felel meg a kormányprogram céljainak és a kisgazdapárt tiltakozik mindenféle új adó, így a biztosítási adó bevezetése ellen.
A kormánypárti képviselő felszólította a kabinetet, hogy vonja vissza a biztosítási adóról szóló javaslatát.
A kisgazda politikus ugyanakkor üdvözölte az adórendszer egyszerűsítésére és az ellenőrzés hatékonyságának javítására irányuló kormányzati elképzeléseket.

Kuncze Gábor (SZDSZ) a megtakarítások és a beruházások ösztönzését, valamint az infrastruktúrafejlesztés elősegítését kérte számon a kabinet előterjesztésén, és - az MSZP-s Burány Sándorhoz hasonlóan - javaslatot tett a gyermekek után járó kedvezmények beépítésére a családi pótlék rendszerébe.
Az ellenzéki politikus a Fidesz választási programjában ígért egyszeri nagyarányú adócsökkentésre emlékeztetve kijelentette: az elmúlt egy évet a lázas semmittevés jellemezte, és kiderült, hogy az "ígéretek megalapozatlanok voltak".
Kuncze Gábor szerint a költségvetés kiadásainak ésszerű mérséklésével lenne lehetőség adócsökkentésre, a források decentralizálásával pedig a helyi önkormányzatok gazdasági önállóságának növelésére.

Font Sándor (MDF) szerint míg az előző kormányzati ciklusban a Bokros-csomag a középosztályt tette tönkre, a jelenlegi koalíció a polgárok megerősítésére vállalkozott, és ez kifejezésre jut a mostani javaslat kapcsán is.
Szavai szerint az ellenzék teljesen összezavarodott, nem talál igazi fogást az adótörvényeken, mert nem olyan javaslat került benyújtásra, amilyenre számított.

Lentner Csaba (MIÉP) azt mondta: továbbra is támogatják a kormány családbarát célkitűzéseit, de elhibázottnak és károsnak tartják "a Magyar Nemzeti Bank jelenlegi vezetése, a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap trojkája által diktált egész költségvetési szemléletet, és az azt megalapozó adótörvényeket".
Közölte, hogy nem értenek egyet a kis- és közepes vállalkozókat sújtó áfa-visszaigénylési szabályok szigorításával.

A szocialisták szerint rosszul járnak azok a családok, ahol egy kereső van, és nem igaz a kormánynak azon kijelentése sem, amely szerint az adótábla a sokgyermekes családoknak kedvez.

(MTI)