Pénzre várnak a földhivatalok<br/>

Vágólapra másolva!
További 200-400 millió forintra van sürgősen szükség ahhoz, hogy a földhivatalok az év végére fel tudják számolni ügyirathátralékukat. Az április környékén rendelkezésre bocsátott 800 millió forint ugyanis elfogyott, elvitte a postaköltség és az adminisztrációs kiadások. A Budapesti Ügyvédi Kamara ugyanakkor máig nem vonta vissza tavaszi felhívását, melyben a rendezetlen földhivatali állapotok miatt óvatosságra intette tagjait az ingatlan-adásvételi szerződések elkészítésével és ellenjegyzésével kapcsolatban.
Vágólapra másolva!

Az év elejétől kezdve erőltetett ütemben dolgoznak a földhivatalok, hogy a felhalmozódott 670 ezer fővárosi és 182 ezer vidéki hátralékos ügyet lezárják. A programhoz az agrártárca áprilistól 800 millió forintot bocsátott rendelkezésre, ebből a pénzből fedezték a fővárosi ügyek feldolgozásával megbízott vidéki földhivatalok többletterheit.
Augusztus végéig összesen 350 ezer hátralékos nyilvántartási aktát zártak le a földhivatalok, emellett 53 ezer ingatlantulajdonost szólítottak fel hiánypótlásra - tájékoztatott Niklász László, az agrártárca főosztályvezetője.

A felgyorsult ügyintézés miatt a földhivatalok váltak a Magyar Posta Rt. legnagyobb ügyfelévé, mivel ebben az évben eddig 900 ezer levelet küldtek szét. Több helyen új levélfelvételi egységeket nyitott a posta, s csak bélyegre 128 millió forintot költöttek. Ez és a számítógépes hálózat éjjel-nappali üzemeltetése sok pénzt elvitt a 800 millióból - érvel Niklász. (Most folyik az egyeztetés a postával, hogy adjon díjkedvezményt a földhivatali levelek kezelésekor.)

A hátralékos ügyek feldolgozásának másik következménye, hogy most az illetékhivataloknál alakult ki torlódás, mivel ezerszám érkeznek a bejegyzett ingatlanokról szóló dokumentumok. Az eddig elvégzett munka időarányosnak mondható - véli a szakember -, de ahhoz, hogy a munka üteme ne csökkenjen, azaz az év végéig a hátralékos ügyek elfogyjanak, sürgősen 200-400 millió forintra van szükség.
Erről egy hónapon belül dönt a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium.

Bonyolult feladatok várnak a földhivatalokra 2000. január elsejétől: legalább 70-80 ezer olyan hátralékos ügy marad a fővárosban a nyakukon, amelyekben nem lehet végleges döntést hozni. Példaként említhető az egy helyrajzi szám alatt lévő lakótelepi háztömbök ügye, amikor is több száz lakost kell bejegyezni egy tulajdoni lapra.

Jövő év elején lép életbe az új ingatlan-nyilvántartásról szóló törvény, januártól március 31-ig kell bejelentkezniük az egy hektárnál nagyobb földterületen gazdálkodóknak. A földhasználat regisztrációja még sok kérdést vet föl: nem tudni, hogy hány százezer ügyfelet kell fogadni, és egy új számítógépes adatszolgáltatást kell e célból beindítani.

További feladatot jelent a részarány földkiosztással kapcsolatos bejegyzések rendezése. Ezeket várhatóan 2000 első felében lezárják a hivatalok. Teljesen új helyzetet és feladatokat jelenthet a még el nem fogadott birtokrendezési törvény hatályba lépése jövőre.

Feladat van bőven, ezért a tervek szerint a következő három évben 100-100 új munkatárssal bővítik a hivatalok állományát. Emellett azonban "idénymunkásokat" - főleg egyetemistákat - is alkalmaznak a fővárosban, abból a megfontolásból, hogy a földhivatali szaktudást nem igénylő, ám nagy munkát jelentő iratrendezési munkákat ne a szakértőknek kelljen végezniük.
Hogy ehhez mennyi pénz kell, nehéz megmondani. Az idén a földhivatalok a költségvetési törvény szerint 6,7 milliárd forint állami támogatást kapnak, emellett 2,7-2,8 milliárd forint saját bevételt kell produkálniuk különböző díjbevételekből.

A Magyar Hírlap kérdésére, drágul-e mostanában valamelyik díjtétel, Niklász László azt válaszolta, hogy az idén már az infláció mértékével emelték a díjat, és jövőre ez a tervük. Az újonnan induló, számítógépes online-kapcsolat során lehívott információkért is fizetni kell, hogy mennyit, az egy közeljövőben megjelenő rendelet tartalmazza.

***

Óvatosságra intett ügyvédek

A Budapesti Ügyvédi Kamara már a tavasz folyamán felhívta tagjai figyelmét arra, hogy óvatosan járjanak el az ingatlan adásvételi szerződések elkészítésével és ellenjegyzésével.

Az ügyről egyébként jövő hétfőn egyeztetnek a szakemberek - tudtuk meg Bánáti Jánostól, a kamara elnökétől.
A kellő körültekintésre azért van szükség, mert a fővárosban a friss tulajdoni lapokhoz általában nehéz hozzájutni. Így az ügyvéd nem tudja ellenőrizni, hogy valójában ki a vételre felkínált ingatlan tulajdonosa.

O. Horváth György

(Magyar Hirlap)

Ajánló:

Olvassa el a Magyar Nemzet cikkét a földhivatalok új számítógépes rendszeréről!