Újabb újságírókat gyanúsítanak a VIP-lista ügyében<br/>

Vágólapra másolva!
Az [*****] értesülései szerint a rendőrség pénteken kihallgatja az Élet és Irodalom főszerkesztőjét, és két munkatársát, valamint a Napi Magyarország főszerkesztőjét. Az újságírókat azzal gyanúsítják, hogy banktitkot sértettek, amikor nyilvánosságra hozták egyes, a Postabanktól kedvezményes hitelt kapott közéleti szereplők nevét.
Vágólapra másolva!

A rendőrség gyanúsítottként kihallgatja pénteken Kovács Zoltánt, az Élet és Irodalom főszerkesztőjét, a lap két munkatársát, Vajda Évát és Ószabó Attilát; valamint a Napi Magyarország főszerkesztőjét, D. Horváth Gábort. Az újságírókat azért hallgatják ki, mert felmerült a gyanú, hogy banktitkot sértettek, amikor cikket írtak a Postabank VIP-listájáról.

A rendőrség nem kívánta sem megcáfolni, sem megerősíteni az [*****] megbízható forrásból szerzett értesülését.

A múlt héten már gyanúsítottként kihallgatták a Világgazdaságtól Bánki András főszerkesztőt, Illisz L. László rovatszerkesztőt és Kamasz Melinda főszerkesztő-helyettest. A Világgazdaság két hete tette közzé azt az úgynevezett VIP-listát, amely állításuk szerint azoknak a személyeknek a nevét tartalmazza, akik kedvezményes kamatra vettek fel hitelt a Postabanktól. A lapban megjelent egy olyan lista is, amelyen azok neve szerepelt, akik kedvezményes kamatozású betéteket helyeztek el a pénzintézetnél. Azt azóta sem lehet tudni, hogy a Világgazdasághoz eljutott lista hiteles és teljes-e.

Míg a Világgazdaság egy látszólag teljes listát közölt névvel és összegekkel, addig az Élet és Irodalom korábban megjelentetett cikke csak pár nevet említett, így Nagy Sándorét (MSZP), Csiha Juditét (MSZP), Herényi Károlyét (MDF), Bártfai Béláét, a Miniszterelnöki Hivatal közigazgatási államtitkáráét, Tömpe Istvánét (korábban ő volt az ÁVÜ, majd a MÁV Rt. elnöke), Németh Péterét (a Magyar Hírlap korábbi fôszerkesztôje, majd a Postabank sajtóholdingjának vezetôje), Rubicsek Sándorét (a Kormányzati Ellenőrzési Iroda korábbi elnöke), Krupanics Sándorét (a Hírközlési Fôfelügyelet volt vezetôje, jelenleg a Magyar Posta elnöke és a Postabank igazgatóságának tagja) és Sándor Lászlóét (az MSZOSZ elnöke).

A Napi Magyarország szintén közölt egy cikket a VIP-listáról, amelyben azt állították, hogy Nagy Sándor és Keleti György szocialista politikusok is kaptak kedvezményes hitelt a Postabanktól. Keleti később tagadta, hogy kapott volna VIP-hitelt.
A Napi Magyarország főszerkesztőjét nem tudtuk utolérni, hogy erősítse meg az [*****] információját a kihallgatásról.

A Büntetőtörvénykönyv szerint banktitoksértésért alapesetben maximum két év börtönbüntetés, míg ha a pénzintézetnek a dologból kára származik, akkor maximum három év börtönbüntetés szabható ki. Szabadságvesztés helyett a bíróság elrendelheti közérdekű munka végzését vagy pénzbüntetést is kiszabhat.

Kapcsándi Dóra

Vajda Éva és Ószabó Attila Háborús játékok című riportja az [*****] és az Élet és Irodalom összefogásával készült. A riport a NATO balkáni akciójában való magyar részvételről szól, az [*****]-ban a koszovói válság idején jelent meg.

Ajánló:

Ebben a részben van szó a VIP-listáról

Korábban:

A koszovói háborúról