Körömreszelőt rejtett Juszt a könyvbemutatóján kínált zsemlékbe <br/>

Vágólapra másolva!
Bableves és rácsos linzer volt a menü azon a sajtótájékoztatón, ahol Juszt László bemutatta most megjelent könyvét. A riportkönyvben, ami Juszt utóbbi négy hónapos kálváriáját beszéli el, a szerző sokakat megvádol a történtek miatt.
Vágólapra másolva!

A Beugró sörözőben nagy volt a nyüzsgés péntek délben. Itt mutatta be Juszt László most megjelent, A Juszt-ügy, avagy a kormányzati pánikbetegség anatómiája című riportkönyvét.

A vendégeket, miután kezükre nyomtak egy "Szigorúan titkos" szöveggel ellátott pecsétet, maga Juszt fogadta, és személyre szólóan dedikálta könyvét.

"Üdvözlöm a megjelenteket; a barátaimat, az ellenségeimet és azokat, akik hivatalból vannak itt - például a Nemzetbiztonsági Hivatalból. Biztos van belőlük itt is" - kezdte Juszt a sajtótájékoztatóját. A társaság tapsviharából kihallatszott Vágó István műsorvezető hangja: "Lebuktam, Laci".

Juszt a könyvről nem sokat beszélt. Azt mondta: az eseményt nem igazán sajtótájékoztatónak szánta, hanem egy jó kis összejövetelnek. Annyit azért még félig viccesen, félig komolyan elmondott, hogy bármikor meg tudja mutatni a Postabanktól kapott papírját, ami igazolja, hogy a Világgazdaságban megjelentekkel ellentétben nem kapott VIP-hitelt. "Ha akarod, én már holnap szerzek neked egy olyat, hogy mégis" - mondta egy közbeszóló újságíró.

Juszt ezután csak annyit mondott, hogy kihűl a bableves, ha sokat várnak, mire a társaság - közte az alkalomhoz illő csíkos ingben érkező Farkasházy Tivadar, Vágó István, Szilágyi János, Szegvári Katalin, Schmuck Andor és még vagy húsz újságíró - azonnal nekiállt enni. Közben Juszt figyelmeztetésére óvatosan törték ketté a péksüteményeket, amelyekbe egy-egy körömreszelő volt belesütve.

Juszt közben jó házigazdaként szórakoztatta közönségét. Például elmesélte, hogy az ismerősei azt javasolták: bableves helyett kocsonyát készíttessen, mert "azt könnyebb bedugni a rácson". Végül mégis a bableves mellett döntött, de a rácsos linzer sem maradt el.

A vendégség evés közben azt próbálta kitalálni, miért pont az Aradi utcai vendéglőben gyűltek össze. Mindenki arra gondolt, azért, mert az utcában van a rendőrség épülete, ahol kihallgatták Jusztot. Végül Juszt megadta a magyarázatot: a helyszín kiválasztásában "a Kuncze Gabi" (az SZDSZ frakcióvezetője) egyik mondata inspirálta, aki azt mondta: "Laci, az Aradi neked már külföld, mert oda is csak útlevéllel jársz."

A Juszt-ügy, avagy a kormányzati pánikbetegség anatómiája című riportkönyv, amelyet 25 000 példányban nyomtattak, négy hónapnyi eseményről szól. A könyvben, amely a témával kapcsolatban megjelent cikkeket tartalmazza a szerző kommentárjával, Juszt sokakat megvádol az ellene folytatott eljárás miatt.

Juszt László, a Kriminális című tévéműsor és az ugyanilyen című hetilap főszerkesztője, lapjának nyolcadik számában leközölt egy cikket, amely a megfigyelési üggyel kapcsolatos dokumentumokat tartalmazott. Az ORFK államtitoksértés alapos gyanúja miatt kezdeményezett eljárást, mivel a rendőrség szerint a dokumentumok közlésével Juszt bűncselekményt követett el. Jusztnál és a szerkesztőségnél házkutatást tartottak, elkobozták a szerkesztőség számítógépeit és Juszt útlevelét. A vizsgálat jelenleg is tart. A volt főszerkesztővel a Magyar Televízió elnöke felbontotta a szerződését.

Juszt a történtekért lényegében mindazokat felelősnek tartja, akikkel az elmúlt négy hónap alatt kapcsolatba került. Könyvében súlyos vádakkal illeti a Magyar Televízió elnökét, a kormányt és a Nemzetbiztonsági Hivatalt.

Juszt azzal vádolja a Magyar Televízió elnökét, hogy mások utasítására bontotta fel a vele kötött szerződést. Ez áll a könyvben: "Majd felálltam, s távoztam. Még megkérdezte:
- Nem akarsz erről az egészről beszélgetni még egy kicsit?
Ekkor jöttem rá, hogy forog a magnó a szobában. Nyilván az elnöknek el kell számolni a szavaival. Vagy lehet, hogy néhányan csak kíváncsiak voltak a történtekre, de nem lehetnek jelen. Abban a pillanatban csak arról voltam meggyőződve, hogy nem ő hozta meg a döntést, s ezzel a mondattal távoztam:
- Egy lakájjal nincs miről."

Juszt nem véletlenül emlegette a sajtótájékoztatón a Nemzetbiztonsági Hivatalt. "Az eset során a különböző helyszíneken tartott házkutatásoknál vagy 18 rendőrrel találkoztam. Közülük csak egyet-kettőt ismertem fel. Pedig a 15 év alatt elég rendesen megismertem a testület tagjait. A Szervezett Bűnözés elleni Igazgatóság állományát pedig különösen. Ezért hiszek abban a meg nem erősített pletykában, hogy nemcsak rendőrök vettek részt az akcióban, hanem a Nemzetbiztonsági Hivatal munkatársai is." - áll a könyvben.

Az érintetteket az [*****]-nak nem sikerült utolérnie, hogy megerősíthessék vagy megcáfolhassák a könyvben szereplő súlyos vádakat.

Kapcsándi Dóra

Korábban:

1999. 09. 15.