Új fogalom a munkaügyi bombariadó<br/>

Vágólapra másolva!
A kisebb üzletekben és vendéglátó helyeken az alkalmazottak csaknem 30 százalékát szabálytalanul foglalkoztatják - tapasztalták az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség ellenőrei a szeptember 20-21. között végzett akció során. A felügyelők új védekezőmechanizmussal is találkoztak, megjelenésükkor ugyanis a budapesti Nagyvásárcsarnokban "váratlanul" bombariadót rendeltek el, így ott nem tudták lefolytatni a vizsgálatot.
Vágólapra másolva!

A munkaügyi felügyelők szeptemberben országszerte csaknem 3 ezer vendéglátó-ipari egységben és kis üzletben vizsgálták a feketemunkát. A legtöbb szabálytalanságot a fővárosban tapasztalták. Az ellenőrzés alá eső közel 11 ezer alkalmazott közül több mint 3 ezret szabálytalanul foglalkoztattak - mondta Békés András, az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség elnöke az akció tapasztalatairól.

Csaknem 700 esetben az alkalmazottnak nem volt semmilyen írásos munkaszerződésük. Ezt az üzletek vezetői azzal próbálták magyarázni, hogy az alkalmazottak éppen aznap töltik egynapos próbaidejüket, és csak ezután akarnak velük munkaviszonyt létesíteni.
Gyakori az a jogsértés is – mondta Békés András -, hogy az írásba foglalt munkaszerződésekben nem írtak le olyan kötelező elemeket, mint az alapbér, a munkakör vagy a munkavégzés pontos helye.
A munkáltatók gyakran nem tartották nyilván az alkalmazottak rendes és rendkívüli munkaidejét, a szabadságok kiadását és egyéb munkaidő-kedvezményeket, amelyet egy augusztus 17-én hatályba lépett jogszabály ír elő.

Az országos ellenőrzés során összesen 7 millió forint szabálysértési bírságot szabtak ki és 31 millió forint munkaügyi bíráságra tettek javaslatot. Külföldiek szabálytalan foglalkoztatása miatt huszonhat munkáltatót köteleztek összesen 4 millió forint befizetésére.

Mint Békés András elmondta: az akció során új jelenséggel, a "munkaügyi bombariadóval" találkoztak. Amikor ugyanis a felügyelők megérkeztek a budapesti Nagyvásárcsarnokba, ott nyomban bombariadót rendeltek el, így nem tudták ellenőrizni az üzleteket. Az elnök szerint az is gyanítható, hogy az egyik piacon az ellenőrzés megkezdésekor a hangosbemondón "rejtjeles" üzenettel figyelmeztették a boltosokat, miszerint "vigyázzanak értékeikre, mert a piacon zsebtolvajok dolgoznak".

Budapesten a Mammut üzletház ellenőrzésekor a felügyelők is meglepve tapasztalták - mondta Békés András, hogy találtak olyan üzletet, amelyben mindent rendben találtak.

Bérlőinktől szigorú szerződéses rendszerben megköveteljük, hogy a törvények betartásával üzemeltessék üzleteiket, de ellenőrzéseket mi nem végezhetünk - mondta Takács Ernő, a Mammut Üzletház Rt. irodavezetője. Hozzátette: az üzletház mindenben segítette a felügyelők munkáját, a szabálytalanságokért a bérlőknek kell vállalniuk a felelősséget.

Igyekszünk felkészíteni a kiskereskedőket az egyre gyakoribbá váló munkaügyi ellenőrzésekre - mondta Antalffy Gábor, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetségének (Kisosz) főtitkára.
A 40 ezer taggal rendelkező Kisosz vállalkozói fórumokat tartott, újságjában minta munkaszerződéseket mutatott be, hogy az alapvető feltételekkel megismertesse tagjait. Antalffy Gábor azonban hozzátette: az új jogszabályok olyan adminisztrációt írnak elő, amelyek a két-három fős kis üzletekben nem életszerűek. A Kisosz továbbra is abban érdekelt, hogy alacsonyabbak legyenek a munkára rárakódó adminisztrációs terhek és költségek - mondta a főtitkár. Azt sem szabad azonban figyelmen kívül hagyni, hogy a mai társadalmi környezetben sokan vállalnak munkát alacsony bérért, például munkanélküli-segélyük mellett.

Joób Sándor

(Magyar Hirlap)

Ajánló:

Információk többek között a munkaviszonyról, a munkabérről, a munkaidőről, a pihenőidőről és a munkaviszony megszűnéséről.