A Környezetvédelmi bizottság nem fogadta el Pepó Pál tájékoztatását az Aradi-ügyről<br/>

Vágólapra másolva!
Nem fogadta el az Országgyűlés Környezetvédelmi bizottsága csütörtöki ülésén azt a tájékoztatást, amelyet Pepó Pál környezetvédelmi miniszter adott Aradi Csaba, a Hortobágyi Nemzeti Park igazgatója ellen indított fegyelmivel kapcsolatban.
Vágólapra másolva!

Egy fideszes, a három kisgazda, valamint a MIÉP képviselője kielégítőnek találta a környezetvédelmi miniszter tájékoztatását, kilencen ellene szavaztak, a többiek pedig tartózkodtak. Az ellenzéki képviselőkön kívül Illés Zoltán, a bizottság fideszes elnöke is azok között volt, akik nem tartották megfelelőnek a beszámolót.
A miniszter, bár több ellenzéki képviselő felszólította erre, kijelentette: nem áll szándékában lemondani.


A tájékoztatás során Pepó Pál azt mondta: számos törvénytelenséget tapasztaltak a nemzeti park vagyonhasznosításában. Ugyanakkor elfogadja a fegyelmi testület döntését, miszerint Aradi Csaba nem vonható felelősségre vétkes kötelezettségszegés miatt ebben az ügyben. A miniszter szerint az összegyűjtött anyag további jogi elemzése szükséges, és ennek alapján mielőbb meg kell szüntetni a törvénytelenségeket.

A képviselők közül többen nem értették, hogy miként menthette fel a fegyelmi testület Aradi Csabát a vétkes kötelezettségszegés alól, annak ellenére, hogy a miniszter hosszan sorolta a nemzeti park vagyonkezelésénél fellelt törvénytelenségeket, jogszabálysértéseket.

Az ülésen szót kapott Kiss Edit, a környezetvédelmi tárca helyettes államtitkára, aki azt mondta: a fegyelmi tanács döntése szerint a törvénytelenségeket, jogszabálysértéseket nem a fegyelmi eljárás keretében, hanem más úton szüntetik meg. Utasítások, rendeletek készülnek annak érdekében, hogy az elvárható módon végezzék a vagyongazdálkodást és -hasznosítást a természetvédelmi területeken.

Pepó Pál elmondta: tisztázta, hogy a fegyelmi eljárást nem közvetlenül a névtelen bejelentésre indították el. Először kikérték a tárca ellenőrzési osztálya és egy jogi szakértő véleményét, és ennek alapján kezdődött el a vizsgálat.

A környezetvédelmi bizottság elnöke, Illés Zoltán (Fidesz) szerint is csak megfelelő miniszteri utasítások, rendelkezések kiadását követően, és kellően megalapozott vizsgálati eredmények után lehetett volna megkezdeni az eljárást Aradi Csaba ellen.

Pepó Pál nem tartotta indokoltnak az MSZP-s képviselők, illetve az SZDSZ-es Fodor Gábornak azt az igényét, hogy kérjen bocsánatot Aradi Csabától a történtekért, ugyanis nem ő, hanem Medgyessy Balázs közgigazgatási államtitkár vezette az eljárást. De mint mondta: az államtitkártól sem várható el a bocsánatkérés, ezt a névtelen bejelentőnek kellene megtenni. Baja Ferenc (MSZP) szerint az eljárás demokratikus és közjogi határokat lépett át, ezért erkölcsi és szakmai rehabilitációt az jelentene, ha Pepó Pál a nyilvánosság előtt megkövetné Aradi Csabát.

Torgyán József szerint "Pepó Pál végzi a dolgát és végezni fogja a jövőben is". Az FKGP elnökének az a véleménye, hogy a sajtó nem a valóságnak megfelelő tényállási elemeket közöl, és nem hagyja dolgozni a környezetvédelmi minisztert. Torgyán nem tulajdonított politikai jelentőséget annak, hogy az Országgyűlés Környezetvédelmi Bizottsága nem fogadta el Pepó Pál miniszternek az Aradi Csaba ügyében adott tájékoztatóját. Szerinte elképzelhető, hogy a bizottság tagjai azért döntöttek így, mert a sajtó azt a hamis hírt terjesztette, miszerint a miniszterelnök találkozott volna Pepó Pállal és a környezetvédelmi miniszternek távoznia kellene.

(MTI)

Korábban:

(1999. 10. 11.)