Az Európai Bizottság Magyarországról készült országjelentése<br/>

Vágólapra másolva!
Az Európai Bizottságnak a tagjelöltekről készített éves országjelentésében Magyarország elmúlt évi felkészülési teljesítménye gazdasági, törvényhozási és közigazgatási tekintetben is pozitív értékelést kapott. A szerdán délután kiadott több mint száz oldalas jelentés az elismerés mellett számos konkrét kérdésben azonban bírálatot is megfogalmazott, illetve gyorsabb, határozottabb előrelépésre biztatta az országot.
Vágólapra másolva!

A jelentés a korábbi évekhez hasonlóan részletesen áttekinti Magyarország helyzetét, az Európai Unióval való kapcsolatának alakulását és a csatlakozási partnerség haladását. Ezen belül kiemelt figyelmet szentel a politikai intézményrendszer és a piacgazdaság működésének, a gazdaság fejlődésének - külön is értékeli az ipari, a mezőgazdasági és a pénzügyi szektor eredményeit, a kutatás, az oktatás, a rádiózás és televíziózás helyzetét, a környezetvédelmi, a közigazgatási, a foglalkoztatási és szociális kérdéseket.

Politikai téren a jelentés méltatja Magyarország felvételét a NATO-ba és az Európa Tanácsban betöltött féléves elnöki szerepét, illetve belpolitikai téren a legutóbbi helyhatósági választásokat és a nemzeti kisebbségek önkormányzatainak létrejöttét. A problémás területek kezelésében elismeri a korrupció megfékezésére tett intézkedéseket, a cigányság helyzetének javítására kidolgozott középtávú akcióprogramot, és mindkét téren további erőfeszítésekre buzdítja a kormányt.

A makrogazdasági helyzet és a pénzügyi egyensúly alakulását egyértelmű elismeréssel elemzi az Európai Bizottság jelentése. Kiemeli a növekedés tavalyi 5,1 százalékos arányát, a kivitel erőteljes emelkedését, az infláció jelentős csökkenését és azt, hogy az évtizedben először emelkedett a foglalkoztatás. - Az MNB sikeresen megvédte a forint csúszó leértékelésének folyamatát az orosz válság idején, a főbb pénzügyi célok tavaly teljesültek, a strukturális reformok továbbra is haladnak - sorolta a jelentés.

Ebben a témában összegzésül megállapította, hogy "Magyarország működő piacgazdaság, a piacgazdaságot alátámasztó törvényi és intézményi keretek tovább erősödtek. Az ország képes megbirkózni középtávon az Unióban érvényesülő verseny nyomásával és a piaci erőkkel, ha folytatja szerkezeti átalakulását."

A jelentés a gondok között említi a költségvetési egyensúly feszültségeit, amelyeket elsősorban a nyugdíjrendszer és az egészségügyi ellátás reformjával lát megoldhatóknak.

A jelentés elégedetten nyugtázza, hogy Magyarország szorosan összehangolja kül- és biztonságpolitikáját az EU-val, idén márciusban a NATO tagja lett, tevékenyen támogatta a NATO légi akcióját Jugoszláviában, katonáival részt vesz a KFOR- és az SFOR-erőkben, szomszédaival tovább javultak kapcsolatai.

A pénzügyi szabályozás terén Magyarország tovább közeledett az EU-normákhoz. Közigazgatási reformja révén egyre inkább képes az uniós gyakorlat átvételére. A jelentés következő teendőkként itt a piacfelügyelet fejlesztését, az állat- és növényegészségügyi eljárások harmonizálását említi, továbbá több forrást sürget a regionális fejlesztésnek, a környezetvédelemnek, és több figyelmet az EU-segélyek felhasználása ellenőrzésének.

Összefoglaló következtetéseiben a jelentés megállapította, hogy Magyarország megfelel a tagság politikai feltételeinek. A piacgazdaság jól működik, a gazdaság mutatói kedvezően alakulnak, de figyelni kell a fizetési mérleg és a költségvetési egyensúly romlására. Kritikusan utal az igazságügyi és belügyi harmonizáció lassúságára, főleg a határok védelmében és a menedék kérdés kezelésében.

A mezőgazdaság területén a jelentés előrelépést állapít meg, ugyanakkor kevésnek tartja az állat- és növényegészségügy terén elért haladást; emellett sürgeti a vasúti és légi közlekedés szerkezetátalakítását. A dokumentum sürgeti még a határellenőrzés erősítését és a menekültek átmeneti szállásának javítását. Gyorsítást sürget a környezetvédelmi jogszabályok átvételében és a regionális fejlesztésben, fokozottabb védelmet szorgalmaz az európai szellemi termékek és a televíziós műsorok számára. Ezekkel az észrevételekkel együtt a bizottság arra a következtetésre jutott, hogy Magyarország jól halad rövid távú csatlakozási programjának megvalósításában - és a középtávú programban is.

(MTI)

Ajánló:

A jelentés teljes szövege elolvasható angolul a Bizottság honlapján.

Korábban:

Magyarország várhatóan a legkedvezőbb értékelést kapja az Európai Uniótól a tizenkét tagjelölt és Törökország közül, de mégsem minősíthető az EU kedvencének, egyebek mellett azért, mert Horvátországgal fenntartott gazdasági kapcsolatait ki kívánja terjeszteni, Szlovákiával és Romániával szemben pedig nacionalistább retorikát alkalmaz - írta szerdán a Financial Times kontinentális kiadása. (1999.10.13.)