Taxirendelet a fővárosban<br/>

Vágólapra másolva!
A főváros tegnap elfogadta taxidrosztrendeletét. Eszerint 2001. január 1-jétől a taxisok szabad jelzéssel csak a drosztokon várakozhatnak majd. A fővárosi MIÉP-frakció ezt az alkotmányos jogok megsértéseként értékeli.
Vágólapra másolva!

A meglévő taxiállomások többsége a korábban állami tulajdonú, de időközben a kerületi vagy a fővárosi önkormányzatok tulajdonába került közterületeken működik. Ma mindössze 700-800 taxi tud egyidejűleg droszton várakozni. Ez kevés, így a taxisok kénytelenek más eszközöket igénybe venni, rádión veszik fel a megrendeléseket, vagy spontán szervezett csoportosulásokkal jogellenesen kisajátítanak bizonyos közterületeket. Ôket szokták taxishiénaként emlegetni.

A törvények szerint a kerületi önkormányzatoknak, illetve a fővárosi önkormányzatnak kell szabályozni, hogy a közterületeken milyen feltételek szerint lehet kialakítani taxiállomásokat, azokat hogyan használhatják a budapesti taxisok.

Az új fővárosi rendelet szerint 2001. január 1-jétől fizetniük kell a taxisoknak a droszthasználatért. Ez alól kibújni nem lehet. Az összegről pontosan még nem tudni, az ugyanis nagyban függ attól, hogy a kerületek felszámolnak-e közterület-használati díjat, vagy sem. Ezt a pénzt a drosztokat üzemeltető Közhasznú Társaság szedi majd be, ez kötné meg a szerződéseket a taxiszolgáltatókkal és adná ki az igazolásokat. A fővárosi MIÉP szerint ez is alkotmányellenes, mivel hatósági feladatot csak hatóság láthat el.

A díj összegét úgy számítják majd ki, hogy a Budapesten működő taxik számával osztják el a kht. kiadásainak összegét. Vagyis a díj tartalmazza majd a közterület-használati díjat, a taxiállomások fenntartásának költségeit, az ellenőrzések költségeit és a kht. kiadásait. Jövőre még nem kell fizetni. Egy év alatt alakítják majd ki azt a mintegy 1500-1600 droszthelyet, amelyre szükségük van a budapesti taxisoknak. Ez is a kht. feladata lesz. A fővárosi önkormányzat előzetes számításai szerint az éves drosztdíj az óránként maximálisan fizetendő összeg 440-szerese lesz. A fővárosi önkormányzat akkor számít fel közterület-használati díjat, ha azt a kerületi önkormányzat is megteszi.

Vajta Zoltán

(MTI)