Kóstolással egybekötött árubemutatót tartanak a rendőrségi múzeum drogkiállításán<br/>

Vágólapra másolva!
Drogkiállítás nyílt hétfőn a Bűnügyi és Rendőrség-történeti Múzeumban. A kiállítás fő attrakciója, hogy a látogatók beleszippanthatnak az indiai kenderbe és testközelből megtekinthetik a hasis néhány származékát. A múzeum alkalmazottai szerint korábban soha nem látogatták ennyien intézményüket.
Vágólapra másolva!

Kóstolással egybekötött árubemutató. A tárlat vezetője
felnyitja az anyagot rejtő ládát és megmutatja a "külsőre
nem egy nagy durranás, de roppant káros és veszélyes
anyagokat".


Az egy osztályteremnyi területen megrendezett kiállítás főleg fényképekkel és tájékoztató szövegekkel operál. A tablókból megtudhatjuk, melyik kábítószer mitől szörnyű. A falakon sikeres akcióban részt vevő vámosokat bemutató képek, akikről a szöveg elárulja, hogy "a kábítószerek leleplezésének ezernyi eszközével s nagy tapasztalattal" rendelkeznek. Megismerhetjük a hős kábítószeres kutya történetét, akit azért gyilkoltak meg, mert rengeteg csempészt leleplezett. Láthatjuk, milyen tárgyakba rejtve próbáltak meg hazánkba drogot csempészni, sőt esetenként a tárgyat magát élőben is megnézhetjük. Így közelről szemügyre vehetjük a hasában kokaint rejtő macit, a dupla fenekű bőröndöt, az LSD-bélyeggel felszerelt borítékokat.

A drogosok használati tárgyaiból szintén ízelítőt kaphatunk. Az Ifjúsági- és Sportminisztérium plakátjáról pedig megtudhatjuk, hogy a drogmentes élet sokkal szebb. Van "drogintimszoba" is: a függönnyel leválasztott helységben személyes problémákat lehet megbeszélni a szaktanácsadókkal. Varga László, a tárlat vezetője személyes véleményeként elmondta, hogy szerinte a drogproblémákkal küzdők nem itt fognak megoldást keresni, ám szerinte is meg kell adni erre a lehetőséget. Meglepő módon ottjártunkkor valaki éppen élt is vele: a szaktanácsadó segítségével egy asszony azt próbálta kideríteni, milyen drogot használ ismerőse.

A kiállítás fő érdekessége azonban természetesen a kóstolással egybekötött árubemutató. Az egybegyűlt gyerekeknek és szüleiknek, tanáraiknak Varga László nyugalmazott rendőr alezredes, a tárlat vezetője nyitja fel az anyagot rejtő ládát és mutatja meg a "külsőre nem egy nagy durranás, de roppant káros és veszélyes anyagokat". Ő bíztatja a gyerekeket arra, hogy szagoljanak bele az indiai kenderbe, hogy "később ha ilyet éreztek, tudjátok, mi az, és a leghatározottabban utasítsátok vissza". A jelenlévő általános iskolások kellően elszörnyedtek, de a tárlatvezető az [*****]- nak azért elárulta:
"Vigyázni kell, hogy ne mi legyünk a beetetők".
Az éppen a múzeumba látogató szlovák általános iskola nevelőtanárai elmondták: nagyon jónak találták a kiállítást, de azért jobb lett volna, ha nem csak elolvashatják az információkat: "Inkább történetek kellenének. Elmondani a gyerek is el tudja, hogy a kábítószer rossz, csak elképzelni nem." Rozsnyai Éva, a múzeum közművelődési főelőadója azonban azt mondja, inkább objektív tájékoztatást akartak és szándékosan kerülték a sokkolást: "Végülis gyerekek is jönnek ide." Horváth Kriszta szociális munkás a brutális elriasztás hiányát azzal indokolja, hogy a sokkolással hitelét vesztené a dolog: "Lehet, hogy most hatásos lenne, de később, ha a gyerek látja, hogy egy füves cigibe nem hal bele a haverja, akkor a többit sem hinné el." A cél inkább az objektív tájékoztatás: "Bízzuk aztán a gyerekre, hogy ő tegye helyre az információt."
A múzeum közművelődési főelőadójától ugyanakkor azt is megtudtuk: "A legfőbb cél a prevenció, az elriasztás."
A szlovák iskola gyerekei mindenesetre úgy elriadtak a kiállítástól, hogy inkább átmentek a másik terembe kivetítőn nézni a hős magyar rendőrkutyáról, Kántorról szóló filmet.

A kiállítás április 26-ig látható a Mosonyi utca 9-ben. Szerdán 10 és 17 óra között, szombaton 13 és 17 óra között lehet a szaktanácsadóval beszélni, ekkor van tárlatvezetés és élő drogbemutató.

Szakács Judit

Ajánló:

Tanulmányok, a Nemzeti Drogstratégia szövege, jogi tanácsadás, a parlamenti kábítószeres bizottság anyagai