A dolgozók pénzéből akarják törleszteni a Szent Imre Kórház adósságát<br/>

Vágólapra másolva!
A Szent Imre Kórház-Rendelőintézet jelenleg 75 millió forintos adóssággal rendelkezik. A kórház vezetése azzal a javaslattal állt elő, hogy az adósság törlesztéséhez a dolgozók fizetésükből járuljanak hozzá kisebb-nagyobb összegekkel. A Fővárosi Közgyűlés egészségügyi bizottságának csütörtöki ülésén azonban ez a javaslat nem szerepelt az intézkedési tervben.
Vágólapra másolva!

A Szent Imre Kórház-Rendelőintézet harminc napon túli adósságállománya legutóbb hetvenötmillió forint volt, de az összeg hónapról hónapra növekszik. Az adósság egy része "virtuális". Ennek az az oka, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) nem hó végén, hanem a következő hónap elején utalja át a pénzt, viszont a hónap végén vonnak mérleget. Így például a szállítóknak járó összeg adósságként jelenik meg, annak ellenére, hogy pár nappal később kifizetik. A kórháznak hatvan napon túli adóssága nincs.

A kórháznak ezen kívül két visszafizetési kötelezettsége is van: egyrészt a 13. havi bérelőleg részleteit kell visszafizetni az OEP-nek, másrészt korábban egy kormányrendelet félreértelmezése folytán tévesen utaltak ki a kórháznak 54 millió forintot, amelyet most - havi 25 millió forintos részletben - szintén vissza kell fizetni.

Dr. Péteri Miklós, a kórház igazgató főorvosa és Dr. Deák Ferenc gazdasági igazgató az [*****]-nak azt mondta: terveik szerint a dolgozókat is bevonják "önkéntes alapon" az adósság rendezésébe. Erről jelenleg is folynak a tárgyalások az egyes osztályokkal. A jövő hét elején egyeztetnek, ki mit tud vállalni.
Eddig ötletként felmerült például, hogy a dolgozók a fizetésükből a kórház alapítványába fizessenek be kisebb-nagyobb összegeket vagy dolgozzák le a nyolc órájukat, de csak hat óráért vegyék fel a fizetést. A tartalék ügyeletesek pedig esetleg nem kapnának pénzt a készenlétért, csak azokat az órákat fizetnék ki nekik, amit valóban a kórházban töltöttek.
"Erre három hónapon át lenne szükség, és akkor egyenesbe jönnénk. Ha most nem adjuk össze a pénzt, akkor márciustól esetleg már nem lesz hol dolgoznunk, az pedig senkinek nem érdeke, hogy megszűnjön a munkahelye. Ezt az áldozatot most vállalni kell" - mondta a gazdasági igazgató.

A kórház egyik orvosa szerint "nagyon cinikus ötlet", hogy fizessenek azért, hogy dolgozhassanak. "Kétségbeesett lépés, amit nem a rosszindulat, hanem a tehetetlenség szült" - tette hozzá. Szerinte már nem lehet jobban spórolni; jelenleg a vécén nincs deszka, a betegek hozzák a gyógyszereket.
A tervek szerint a munkaüggyel közösen minden személyre kiszámolják, hogy mennyivel kell hozzájárulnia ahhoz, hogy elkerüljék a csődöt. Aki többet keres, az többet fizetne. Azt nem hiszi, hogy levonják valakinek a pénzéből a ráeső részt, ha az illető nem egyezik bele, "de akkor a többieknek kell az ő részét is betenni a közösbe".

Dr. Csaba János, a Dél-Budai Orvoskamara elnöke is megerősítette, hogy az ötlet valóban felmerült, de nem tényleges pénzlevonásként vagy befizetésként, hanem úgy, hogy például csökkentett munkaidőben végezzék el ugyanazt a munkát, így a kórház tudna spórolni a béreken. Vagy csak fizetés nélküli szabadságra mennek, vagy lemondanak az ügyeleti díjról, vagy pedig – szerinte ez a legjárhatóbb út –szponzorokat kell keresni. Deák megerősítette, hogy ezzel is próbálkoznak.
"A levonás önkéntes alapon megy, de akinek nyakán van a hurok, az nem nagyon ugrálhat" - mondta Csaba. Nem helyesli az ötletet, de kénytelen támogatni, mert így legalább megmaradnak a munkahelyek. "Nem tudok jobb megoldást" - tette hozzá.

"Az egészségügyi dolgozók bőrére megy a dolog. A létbiztonságra és a munkahelyre irányuló fenyegetéssel rá tudják venni őket, hogy ilyen körülmények között tovább dolgozzanak és még a pénzükről is lemondjanak. Ha lenne bennük tartás, már rég nem csinálnák" - mondta az egyik orvos, aki szerint az a baj, hogy a dolgozók nem tudnak összefogni.

Dr. Nacsa Beáta munkajogász, az ELTE ÁJK Munkajogi Tanszékének oktatója az [*****]-nak azt mondta: a kórháznak lehetősége van ilyen lépést megtenni, de csak ha a munkavállalók is beleegyeznek.Ez a lépés ugyanis a kinevezés, azaz a munkaszerződés módosítását jelenti. "Ebben le vannak írva az alkalmazás feltételei, és ezeket a munkáltató nem változtathatja meg egyoldalúan. Tehát ha egy ember nem egyezik bele, akkor vele ezt nem tehetik meg" - mondta.
Ugyanakkor mivel az ügy a munkavállalók nagyobb csoportját érinti, meg kell beszélni a tervet a szakszervezettel és a közalkalmazotti tanáccsal is.

Solt Magdolna, a kórház szakszervezeti titkára azt mondta: még nincs végleges döntés, folyik az egyeztetés, ezért nem tud nyilatkozni.

Bertai Olga, az Egészségügyi Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (EDDSZ) budapesti bizottságának elnöke szerint nem lehet keresztülvinni ezt a tervet. Egyoldalú döntéssel a munkáltató megsérti a Munka Törvénykönyvében foglaltakat, így közös megegyezésre lenne szükség. A szakdolgozók azonban nem fognak önkéntesen lemondani a bérükről, mert "így is a béka segge alatt van a fizetésük".
Ha a munkáltató mégis keresztülviszi az akaratát, munkaügyi pert fognak indítani a dolgozók védelmében.

Mivel a kórház adósságállománya nem haladja meg a határként szabott 100 millió forintot, a Fővárosi Közgyűlésnek nem kell önkormányzati biztost kineveznie az intézmény élére. Azonban mivel az adósság meghaladja az 50 millió forintot, a kórház vezetésének intézkedési tervet kellett benyújtania a közgyűlésnek. Erre csütörtökön került sor. Az intézkedési terv az adósság két - három hónapon belüli visszafizetésére vonatkozik, amit a közgyűlés tudomásul vett.

A közgyűlésen azonban a kórház vezetése nem ismertette azt az elképzelését, miszerint az adósságot úgy kívánják törleszteni, hogy ahhoz a dolgozók is kisebb - nagyobb összegekkel hozzájárulnak.
"A bizottság (a Fővárosi Közgyűlés egészségügyi bizottsága) ülésén csak a kiadáscsökkentéssel, bevételnöveléssel, teljesítménynöveléssel és az egyes osztályok gazdálkodásával kapcsolatos javaslatok hangzottak el" - mondta az [*****]-nak Szolnoki Andrea, az egészségügyért felelős főpolgármester-helyetítette Bertai Olga is.

Szakács Judit, Kapcsándi Dóra

Ajánló: