Fiktív papírok hárommilliárdért - Terhelő vallomás a Globex-vezetőkre<br/>

Vágólapra másolva!
Teljes körű feltáró vallomást tett a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságán a Globex csalási ügy október közepén őrizetbe vett harmadik gyanúsítottja, a Lessendro Kft. ügyvezetője, Gy. János. Állítása szerint Vellai Györgyi, a részvénytársaság elnöke 1998 tavaszán 3,2 milliárd forint névértékben az ő közreműködésével készített fiktív részvényeket, amelyek forgalmazása Magyarországon nem is volt engedélyezett. Az adásvételt Vellai 1997 decemberére visszadátumozta, a könyvelésbe bevezette, így próbálva meg leplezni a Globex cégcsoport aggasztóan megnövekedett adósságát. Vellai tagadta, hogy tudna az ügyletről.
Vágólapra másolva!

A rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatósága (SZBEI) várhatóan még ebben az évben befejezi a Globex Rt. vezetői ellen csalás és más bűncselekmények alapos gyanúja miatt indított nyomozást. Az eddigi adatok, a lefoglalt iratok, a könyvszakértői vélemények, a tanúként meghallgatott alkalmazottak megerősítették a gyanút, hogy Vajda László, a Globex Holding elnöke, valamint Vellai Györgyi, a Globex Részvényforgalmazási és Befektetési Rt. elnöke 1997 januárja és 1998 szeptembere között a cégre bízott vagyonból összesen 4 milliárd 542 millió forinttal sajátjukként rendelkeztek.

Vajda Lászlót és Vellai Györgyit a német hatóságok ez év április 15-én adták át a magyar hatóságoknak. A két cégvezető előzetes letartóztatásának határideje november 7-én lejár, ám a rendőrség a napokban kezdeményezte mindkettőjük őrizetének meghosszabbítását.

Gyóllai László alezredes, az SZBEI igazgatóhelyettese a Magyar Hírlap érdeklődésére elmondta: a két cégvezető továbbra is azzal védekezik, hogy a feltételezett visszaéléseket alacsonyabb vezetői szinten követték el, ők nem tudtak semmiről. Ennek az állításnak azonban ellentmond a múlt hónap közepén őrizetbe vett Gy. János vallomása, aki az egyik részvény csereügyletben, a Lessendro Kft. ügyvezetőjeként kulcsszerepet játszott.

Értékesítették Sopron portfolióját

Az alezredes emlékeztetett arra, hogy a károsultak közül a legnagyobb tételt a soproni önkormányzat fizette be. A Globex Rt.-vel 1997 októberében kötött szerződésben 3,3 milliárd forint értékű részvényportfolió kezelésére adtak megbízást. A megállapodás szerint a Globex a legmagasabb hozamra törekedve önállóan dönthetett a portfolió felhasználásáról, havonta pontos elszámolási kötelezettség mellett.

A nyomozás adatai szerint az rt. szinte azonnal értékesítette Sopron városának papírjait. A befolyt összeggel sajátjukként rendelkeztek a cég vezetői, miután folyamatosan valótlan jelentéseket küldtek a portfolió állásáról.
A nyomozás előrehaladtával vált szükségessé a Globex által beszerzett - s a hiányzó részvények pótlására felhasznált - más részvények eredetének tisztázása. A névértékben 3,2 milliárd forintért vásárolt, egyébként értéktelen, illetve felülértékelt papírokból 1997. december 31-ére kereken 2 milliárd a soproni önkormányzat portfoliójának ellenértékeként szerepelt.

Visszadátumozott szerződések

Az alezredes felhívta a figyelmet arra, hogy ezeknek az értékpapíroknak a belföldi forgalmazására nem adott engedélyt sem az ÁTPF, sem az MNB. Érdekes módon a rendőrségi kihallgatások során a Globex-igazgatótanács tagjai és a főkönyvelők közül senki nem tudott arról, hogy miként került a céghez ez a fajta értékpapír. Vellai és Vajda sem tudott felvilágosítást adni a részvények eredetéről és tárolási helyéről sem.

Hosszas nyomozás után derült fény arra, hogy a Globex a Lessendro Kft.-től adásvételi szerződés folytán jutott az ominózus részvénycsomag birtokába. Ám az adásvétel mögött valós pénzmozgás nem állt, s a nyomozás adatai szerint utólag dátumozták vissza a szerződést. Az egymillió forintos alaptőkével bejegyzett Lessendro Kft.-nek a cégbíróságon nyilvántartott címen nyomát sem lelték. Az ügyvezető Gy. Jánost több hónapos intenzív kutatás után október 13-án fogták el. A férfi részletes feltáró vallomást tett, így fény derült a papírok eredetére.
Mint előadta, cége valójában nem rendelkezett az említett értékpapírokkal. Vellai Györgyi volt az, aki 1998 áprilisában elkészítette a részvényeket, majd az adás-vételt visszadátumozta azzal a céllal, hogy ezekkel a fizikálisan nem létező papírokkal a Globex Rt. '97 év végi mérlegében jelentkező vagyonhiányt a könyvelésben eltüntethesse.

Gyóllai Lászlótól megtudtuk: Vellai határozottan tagadta, hogy a papírokra szerződést kötött volna. A néhány nappal ezelőtt történt szembesítéskor mindketten fenntartották állításukat.

A főtiszt a lap kérdésére hozzáfűzte: a nyomozás során felvették a kapcsolatot több európai ország hatóságaival. Mindent megtesznek azoknak a külföldi ingatlanoknak, üzletrészeknek a felkutatására, amelyekről feltételezhető, hogy a bűncselekményből szerzett pénzből származnak. A határon túlra kimentett Globex-vagyon visszakerülésének esélyeiről azonban mérsékelt derűlátással nyilatkozott az alezredes.

Gaál Zoltán

(Magyar Hirlap)

Ajánló:

Az ÉS cikkének II.része.

Korábban:

(1999.08.26.)