2000 januárjától visszaállítják a GYED-et <br/>

Vágólapra másolva!
A gyermekgondozási díj (gyed) intézményét 2000 január elsejétől új formában állítja vissza a kedden elfogadott törvénymódosítás-csomag .
Vágólapra másolva!

A javaslat előterjesztésével kormány nem titkolt célja az volt, hogy a gyed újbóli bevezetésével emelkedjen a születések száma és ezzel megváltozzanak a jelenleg kedvezőtlen népességi mutatók. A gyed - a korábbiakhoz hasonlóan - keresetarányos ellátás lesz. Az ellátás mértéke a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, azonban havonta legfeljebb az igénybevétel kezdő időpontjában érvényes minimálbér kétszerese.

A minimálbér jelenleg 22.500 forint. A gyermekgondozási díj a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosító időtartam ( 24 hét) leteltét követő naptól a gyermek második életévének betöltéséig jár. Az ellátás, a törvény alapján, mindazon jogosultakra kiterjed, akik a jogszabály hatálybalépésének időpontjában, azaz 2000. január 1-én, két éven aluli gyermeket nevelnek.

A gyed biztosítási jogviszonyhoz kötött ellátási forma, és adóköteles jövedelemnek minősül. A gyermekgondozási díjra jogosult a vér szerinti és az örökbefogadó szülő, a szülővel együtt élő házastárs, a gyermek gyámja, valamint az a személy, aki örökbefogadási szándékkal nevel gyermeket, feltéve, hogy az örökbefogadási eljárást elindították.

Az ellátásra csak az a személy lehet jogosult, aki a gyermeket saját háztartásában neveli. Az ellátás nem terjed ki a szülő élettársára, a hivatásos nevelőszülőre és azokra nevelőszülőkre sem, akik nem gyámjai az általuk nevelt gyermeknek. Az ellátást az a személy veheti igénybe, akinek a gyedre vonatkozó igénye a biztosítási jogviszony időtartama alatt nyílik meg, és rendelkezik az igény bejelentését megelőző két éven belül legalább 180 nap biztosítási idővel.

Az ellátásra az a szülő is jogosult, akinek biztosítási jogviszonya a gyed igénybevételének időtartama alatt szűnik meg. A jogosultság feltételeként előírt 180 napi biztosítási időbe be kell számítani a biztosítás megszűnését követő táppénzt, baleseti táppénzt, a terhességi gyermekágyi segély idejét, valamint a felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmányok időtartamát.

Nem jár a gyed, ha az igénylő bármilyen jogviszony keretében munkát végez, hatósági engedélyhez kötött kereső tevékenységet személyesen folyat, egyéb rendszeres pénzellátásban részesül, előzetes letartóztatásban van, vagy szabadságvesztését tölti.

(MTI)

Korábban:

(1999. május 18.)