Elégedett NATO-beli szerepvállalásunkkal a szervezet főtitkára<br/>

Vágólapra másolva!
Két napra Magyarországra látogatott a NATO-főtitkár, George Robertson, aki a miniszterelnökkel, a külügyi és a honvédelmi tárca vezetőivel is megbeszélést folytatott. Az észak-atlanti szövetség első embere elégedettségét fejezte ki a boszniai (SFOR) és a koszovói (KFOR) misszióban játszott eddigi magyar szerepvállalást illetően, és pozitívumként értékelte a honvédelmi tárca prioritását a 2000-es költségvetésben.
Vágólapra másolva!

A megbeszéléseken szó esett Magyarország és a NATO kapcsolatáról, a koszovói hadműveletben történt magyar részvételről, a délkelet-európai térség problémáiról, valamint Jugoszlávia jövőjének kérdéséről.

A NATO főtitkára többször is kifejtette, hogy Magyarország az elmúlt hét hónapban bebizonyította, hogy megbízható szövetségese az atlanti szervezetnek. Fontosnak tartja, hogy a három új tagország lépést tartson azzal az átalakítási folyamattal, amely a NATO-ban zajlik. A főtitkár szerint mindazok a fejlesztési tervek, amelyek Magyarországon a jövőben beindulnak, ebbe az irányba mutatnak.

Robertson szerint a haderőreform folytatásának ügye, a kapacitások növelése nem csak Magyarország problémája a NATO-ban, a szövetség valamennyi államának lépést kell tartania az igényekkel.

A katonapolitikus kifejtette: a koszovói konfliktus is megmutatta, hogy az európai NATO-országoknak nagyobb szerepet kell vállalniuk a szövetségen belül. Szerinte Magyarország jelentős mértékben hozzájárul ahhoz, hogy a NATO a kiszámíthatóság és a stabilitás szigetévé alakul.

A kormányfő és a főtitkár találkozója után Orbán Viktor miniszterelnök kijelentette: a boszniai békefenntartó misszióban vállalt magyar részvétel jövőjével kapcsolatban a kormány még nem döntött.
Azonban a külügyminiszter és a honvédelmi miniszter szerint a műszaki alakulatoknak változatlan létszámmal és feltételek mellett Boszniában kellene maradniuk.

A miniszterelnök közölte: a kormány által jóváhagyott s a haderőreformot megfogalmazó koncepció titkosságát a kabinet lényegében - egy-két passzus kivételével - feloldotta.
A kormánynak részben a NATO-tagságból fakadó kötelessége, részben elengedhetetlen szükséges a haderőreform végrehajtása, az irányítás és a belső szerkezet átalakítása, valamint a pénzügyi háttér megteremtése - fogalmazott Orbán Viktor.

(MTI)

Ajánló:

A honvédelmi minisztérium oldaláról.