Több ezer állami alkalmazott elbocsátása várható<br/>

Vágólapra másolva!
Jövőre ismét több ezer állami alkalmazott elbocsátása várható, a költségvetési intézmények ugyanis csak létszámcsökkentéssel tudnak a költségvetési törvény tervezetében előírtnak megfelelő béremelést biztosítani. A költségvetés 1,6 milliárd forintot szán végkielégítésekre Az elmúlt öt évben közel százezerrel csökkent a közalkalmazottak száma.
Vágólapra másolva!

A jövő évi költségvetés tervezete szerint öt százalékkal nőnének az állami bérkiadások. A kormányzat ugyanakkor 8,25 százalékos közalkalmazotti béremeléssel számol, s ezt az állami alkalmazottak fizetését meghatározó bértáblában is rögzítették. A költségvetési tervezet szerint a 2000. évben nem lesz kötelező létszámcsökkentés a költségvetési intézményeknél, ám a Magyar Hírlap által megkérdezett tárcák csak úgy tudják teljesíteni az előírt fizetésemelést, ha dolgozókat bocsátanak el vagy nem vesznek fel új munkatársakat.

A költségvetés tervezete 1,6 milliárd forintot szán a végkielégítések kifizetésére. Azokon a területeken nem lesz szükség a létszám csökkentésére, ahol idén már annyival megemelték a fizetéseket, hogy azok teljesítik a 8,25 százalékkal megemelt bértábla feltételeit - nyilatkozta a lapnak Aradi Csaba, a Pénzügyminisztérium főosztályvezetője.

A jelenlegi létszám negyedével, 61 és fél ezerről mintegy 45 ezerre csökkentené a Honvédelmi Minisztérium alá rendeltek létszámát a haderő átalakításáról szóló kormányhatározat. A leépítés részleteit most dolgozzák ki, a szakszervezeteket a konkrétumokról még nem tájékoztatta a tárca.

Farkas László, a honvédszakszervezet elnöke a lap kérdésére közölte: a létszám meghatározása politikai döntés, ebbe nem tudnak beleszólni. Ragaszkodnak azonban ahhoz, hogy méltó körülmények között távozhassanak azok, akikre nem tart igényt a továbbiakban a minisztérium.

A végkielégítések fedezete ugyanakkor nem szerepel a honvédség költségvetésének tervezetében. A Magyar Hírlap értesülései szerint azt a jövő évre a még teljes létszámra kiszámolt bérkeretből kívánja kifizetni a tárca. Ehhez viszont a lehető leghamarabb, de legkésőbb júniusig meg kell kezdeni az elbocsátásokat, hogy a fennmaradó összegből finanszírozható legyen a végkielégítés.

Egyelőre nem ismert, hogy hány hivatásostól válik meg a honvédelmi tárca. Az egyik elképzelés szerint ugyanis a 15 ezres csökkentésbe beleszámítana az is, hogy kevesebb sorkatonát hívnak be.
A minisztérium azzal is számolt, hogy több háttérintézményt közhasznú társasággá alakít át. Így a dolgozók kikerülnének a közalkalmazotti körből.
Több hivatásosnál kezdeményezik a korkedvezményes nyugdíjazást is, illetve megszüntetik a párhuzamosan a vezérkarnál, illetve a minisztériumban működő szervezeteket.

Az Egészségügyi Minisztérium közvetlen felügyelete alá tartozó 34 intézményből összesen 750 embert kellene elbocsátani, ha saját erőből akarnák előteremteni a béremelés fedezetének központilag nem biztosított részét - tudta meg a lap a tárca főosztályvezetőjétől. Horváth László elmondta: egy ilyen lépés sajátos helyzetet teremtene a mentőszolgálatnál, ahol hiába tervezik a létszám emelését, szinte pontosan annyi embert kell elbocsátani, ahányat felvehetnek.
A tisztiorvosi szolgálatnál csak némileg lenne jobb a helyzet, hiszen ott a tervezett 300 helyett csupán 110 új munkatársat vehetnének fel.
Az egészségügyi tárca most annak lehetőségét vizsgálja, hogyan hajtható végre elbocsátások nélkül a 8,25 százalékos béremelés.

A közvetlen gyógyítással foglalkozók már ma is olyan kevesen vannak, hogy gyakorlatilag nem lehet színvonalas betegellátásról beszélni, ezen a területen tehát elképzelhetetlenek újabb elbocsátások - mondta Cser Ágnes, az Egészségügyben Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke.

Ezerhatszáz fős leépítést tervez a Belügyminisztérium az irányítása alá tartozó intézményeknél - derült ki a Belügyi Érdekegyeztető Tanács múlt keddi ülésén. A leépítés főként közalkalmazottakat és köztisztviselőket érint, így a rendőrségtől hétszáz, a Rendőrtiszti Főiskoláról pedig negyven alkalmazott elbocsátását tervezik. A tárca hangsúlyozta, hogy a rendőrség hivatásos állományától nem bocsátanak el embereket.
A két szervezet irányításának összevonása miatt csökkentik a létszámot a polgári védelemnél és a tűzoltóságnál is, ahol hivatásosok elbocsátása is várható.

A leépítés mértékéről és összetételéről még folynak a tárgyalások a szakszervezetekkel - tudtuk meg Lajtár József közgazdasági helyettes államtitkár titkárságán. Mint Kertész György titkárságvezető elmondta: az egyeztetés lezárultáig azt sem lehet számszerűsíteni, hogy a csökkentéssel mennyi pénz takarítható meg.

Évről évre kevesebben vannak

A Központi Statisztikai Hivatal legutolsó adatai szerint augusztusban 797 ezer alkalmazott dolgozott a költségvetési intézményeknél. Az állami alkalmazottak száma az elmúlt öt esztendőben több mint 100 ezerrel csökkent, s idén augusztusban az előző év azonos időszakához képest 3,2 százalékkal kevesebben dolgoznak a közszférában. A statisztikai hivatal az év első nyolc hónapjában 47 753 forintos nettó átlagkeresetet mutatott ki.

(Magyar Hírlap)

Ajánló:

Szociálpolitika, egészségpolitika az egészségügyi tárca oldalán.