"Felfegyverkezik" az ÁPV Rt.<br/>

Vágólapra másolva!
Mintegy ötven vadászrepülőgép és több ezer kézifegyver tulajdonosa lesz a közeljövőben az ÁPV Rt., miután a honvédség nemcsak ingatlanokat, hanem valamennyi feleslegessé váló hadianyagát is átadja a vagyonkezelőnek. Az elavult eszközök értékesítésére szakértők szerint kevés az esély.
Vágólapra másolva!

A lehető legrövidebb időn belül, a honvédelmi tárca szándékai szerint már januárban a hadsereg átadja valamennyi feleslegessé váló hadianyagát az ÁPV Rt.-nek - közölte Wachsler Tamás, a minisztérium közigazgatási államtitkára.

A tétel milliárdos nagyságrendű, hiszen értesülésünk szerint éppúgy beletartoznak a rendszerből évek óta kivont és azóta sikertelenül árusított MiG-23-asok, Szu-22-esek és a MiG-21-esek, valamint a létszámcsökkentések miatt feleslegessé váló kézifegyverek, lőszerek, hadianyagok és régebbi típusú egyenruhák is. A lista bővül majd, hiszen a haderő átalakítása során a közeljövőben több kisebb egység megszűnik, a feleslegesség váló hadieszközök pedig szintén a vagyonkezelőhöz kerülnek.

A Magyar Hírlap által megkeresett több ÁPV Rt.-s meglepetéssel fogadta, hogy a honvédség hadianyagot készül átadni a privatizációs holdingnak. Az ügyletről információnk szerint az rt. felügyelőbizottsága sem tud.

A világpiacot ismerő illetékesek szerint a készletekből a kézifegyverek értékesítésére van remény. Kalasnyikovokból az elmúlt években exportált is Magyarország, elsősorban az amerikai kontinensre. A több mint negyven repülő ötöde üzemképes, az elavult típusok iránt várhatóan csak múzeumok és gyűjtők érdeklődnek majd. A leselejtezett vadászgépek ára négyezer dollár.

A közigazgatási államtitkár közölte: a honvédség az átadás után nem tudja tovább őrizni a hadianyagokat, bérmunkát ugyanis nem végezhetnek. Értesülésünk szerint az ÁPV tervezett jövő évi költségvetésében részben ilyen célra 300 millió forintot különítettek el.

Szakértők valószínűsítik, a hadieszközök őrzésére s kezelésére ennél nagyobb összeget kell fordítani. Az ÁPV Rt.-nek várhatóan a vagyonkezelésre szánt keretből kell átcsoportosítania ilyen célra.

Az anyagokat az ÁPV Rt. valószínűleg azokba az ingatlanokba (többek között raktárak és repülőterek) helyezik el, amelyeket a HM ad át egy kormányhatározat értelmében. Ahogy arról korábban beszámoltunk, a tárca és a vagyonkezelő kicsúszott a határidőből, így a 277 ingatlant (közte repülőtereket) még nem vette át az ÁPV, ahol a késés tényét napok óta nem ismerik el. A tárca államtitkára azonban tegnap megerősítette lapunk értesülését. Reményei szerint a szerződést hamarosan aláírják.

Haszán Zoltán

(Magyar Hirlap)