Kaya Ibrahim ügyében nem jött válasz<br/>

Vágólapra másolva!
Eddig nem kapott választ a Legfőbb Ügyészség a német hatóságoktól az idén augusztusi megkeresésre, amelyet Kaya Ibrahim Németországban élő török vendégmunkás tanúkihallgatásának kezdeményezésére tettek - tudta meg a Magyar Hírlap. A Budapesti Rendőr-főkapitányság a Kayának eladott cégek ügyében nyomozáshosszabbítás miatt a Fővárosi Főügyészséghez fordul.
Vágólapra másolva!

A Legfőbb Ügyészség a nemzetközi jogsegély keretében fordult a német illetékesekhez, miután 1998 őszén nyomozást rendeltek el közokirat-hamisítás alapos gyanúja miatt a Népszabadság által feltárt fantomcégek ügyében.
A Kaya Ibrahim-ügy bizonyításához szükséges adatok beszerzésére a kinti társszervet kérték fel olyan formában, hogy a magyar hatóságok által feltett kérdéseket továbbították. A megkeresésre azonban mind ez ideig nem jött válasz - értesült a Magyar Hírlap Fábián Jánostól, a legfőbb ügyész helyettesétől.
A BRFK nyomozás hoszszabbításra a Fővárosi Főügyészséghez előterjeszti a Kaya Ibrahimnak eladott cégek ügyét - mondta Dézsi Mihály, a BRFK szóvivője. A legfőbb ügyész november 28-áig hosszabbította meg korábban a nyomozást, azonban a BRFK előterjesztése még nem érkezett meg az ügyészségre - mondta a Magyar Hírlapnak Selmeczi István, a Fővárosi Főügyészség osztályvezetője.
A BRFK könyvvizsgálói március eleje óta foglalkoztak a társaságok irataival. (Mint azt korábban megírtuk, februárban a rendőrség bekérte az érintett cégek adó- és tb-iratait is a nyomozáshoz). Mint ismert, 1995. július 25-én Schlecht Csaba tizennégy vállalkozást adott el Kaya Ibrahimnak. Az ellenzék által Fidesz-közelinek nevezett cégek alapítóik és tulajdonosi összetételük miatt kapták nevüket.
A fantomizálódott társaságok jelentős köztartozásokat hagytak hátra. Csak a Centum Kft. adó- és tb-tartozása meghaladja a 100 millió forintot. A korábban Századvég Kft. néven ismert társaság tulajdonosai eladása pillanatában Stumpf István, Kövér Szilárd (a jelenlegi titokügyi miniszter testvére), Schlecht Csaba és Simicska Lajos lemondott APEH-elnök voltak. Utóbbi most a Magyar Fejlesztési Bank tanácsadójaként dolgozik. Korábban Schlecht Csaba lapunk érdeklődését azzal hárította el - amikor a 14 cég eladásának körülményei felől érdeklődtünk -, hogy nem ő a legérdekesebb figurája ennek a történetnek.

Ferenczi Krisztina

(Magyar Hirlap)