Visszavonatná a rendőrszakszervezet a korrupcióellenes programot<br/>

Vágólapra másolva!
Nagyarányú személyi és technikai fejlesztést tervez 2000. január elsejétől a belügyi tárca a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálatánál. A rendőrnek jelentkezőknek a jövőben olyan tesztet kell kitölteni, amelynek végeredménye jelzi a korrupcióra való hajlamot. A Független Rendőrszakszervezet a mai belügyi érdekegyeztető ülésen a program visszavonását és átdolgozását javasolja.
Vágólapra másolva!

Január elsejétől a rendőrnek jelentkezőkkel pszichológiai tesztet is kitöltetnek, s ezzel már az első körben ki tudják szűrni a korrupcióra hajlamosakat - tudatta Lajtár József, a Belügyminisztérium helyettes államtitkára. Ezt annak kapcsán közölte, hogy jövőre 86 fővel növelik a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálatának (RSZVSZ) létszámát. Emellett az elmúlt évek legnagyobb technikai jellegű fejlesztését hajtják végre a szervezetnél.

Lajtár közölte: a rendőri vezetők kötelessége kivizsgálni az összes, korrupcióra utaló bejelentést. Akár van alapja a gyanúnak, akár nincs, az ügyeket a rendvédelmi szolgálathoz kell továbbítani. A helyettes államtitkár kitért arra is, hogy ha bármelyik rendvédelmi szervhez tartozó munkatárs ellen bűncselekmény gyanúja merül fel, az állampolgárok a jövőben valószínűleg telefonon, úgynevezett zöldszámon is tehetnek bejelentést.

Névtelenséget kérő rendőri vezetők lapunk érdeklődésére egybehangzóan állították: beosztottaikkal együtt értetlenül állnak a programban meghirdetett kezdeményezés előtt. Bizonyosak benne, hogy ha az intézkedés érvénybe lép, rövid idő alatt a rendőri munka látja kárát. Egy főtiszt emlékeztetett arra, hogy egy hierarchikus, parancsuralmi rendszerre épülő szervezeten belül elkerülhetetlenek az összezördülések. Márpedig ha a sértett vagy a rosszindulatú beosztottak feljelentgetéssel kezdenek el törleszteni, vizsgálatok, felfüggesztések végeláthatatlan sora indulhat meg.

Fábián Ágota, a Független Rendőrszakszervezet főtitkára a Magyar Hírlapnak elmondta: álláspontjuk szerint sajnálatos, hogy a belügyminiszter - bár erre jogszabályok kötelezték volna - egy ilyen horderejű kérdésben elmulasztotta az egyeztetést a szakszervezetekkel. A szakszervezeti vezető úgy vélte: a rendőrök nagy többségét felháborítja, hogy az intézkedés célpontjai - nem is burkoltan - az utcai szolgálatot ellátó egyenruhások. Márpedig a rendőrök úgy vélik, a testületen belüli korrupció nem csak ezen a szinten létezik.

A főtitkár aláhúzta: a szakszervezet három éve szorgalmazza, hogy hozzanak megfelelő intézkedéseket a visszaélések ellen. Ám nem egy pontatlan és félreérthető pontokból álló programot vártak. Éppen ezért a pénteki belügyi érdekegyeztető ülésen javasolni fogják a program visszavonását és átdolgozását.

Felkai László, a BM közigazgatási államtitkára lapunknak kifejtette: az érdek-képviseleti szervek részéről eddig nyilvánosságot kapott érvek még ahhoz sem elegendőek, hogy akár csak végiggondolják a rendelkezés visszavonásának lehetőségét. A mai egyeztető tárgyaláson, ha a szakszervezetek megfontolásra érdemes érveket sorakoztatnak fel, nem zárkóznak el azok megvitatásától.

Török Tibor, a Felügyeleti és Ellenőrzési Hivatal - az RSZVSZ felügyelő szervének - munkatársa lapunknak elmondta, hogy 2000. január elsejétől a belső elhárításnak dolgozó munkatársaknak is kötelező lesz a - rendőröknél már megszokott - azonosító jelvény használata. Ezzel megszűnik az RSZVSZ munkatársainak anonimitása, sőt az azonosító szám mellett a névnek is szerepelni kell a kitűzőn.

Török kérdésünkre megerősítette, hogy a jelenlegi rendszerben az RSZVSZ-n belül nincs olyan szervezet, amely adott esetben belső ellenőrzést végez. Ezt a funkciót jelenleg a belső elhárítás parancsnokai látják el, akik személyes felelősséggel tartoznak, ha alárendeltjeik bizonyíthatóan korrupciós ügybe keverednek.

Gaál Zoltán, Sengel Ferenc

(Magyar Hirlap)