Hatpárti tárgyalást szorgalmaznak a parlamenti munkarendről<br/>

Vágólapra másolva!
Januárban hatpárti tárgyalás lehet a parlament munkarendjéről. A jelenlegi, háromheti ülésezés csak a Fidesznek felel meg, az MDF kompromisszumként a kéthetes ciklust ajánlja. A többi négy párt az 1990 óta bevezetett rendszert, a heti üléseket preferálja, bár az MSZP hajlik a megegyezésre. Több párt szívesen részt venne egy tárgyaláson a januári parlamenti szünetben az eredeti rendszer visszaállítása érdekében.
Vágólapra másolva!

November 29-étől a költségvetés zárószavazásáig ismét hetente tartanak plenáris üléseket a parlamentben. A Fideszen kívül valamennyi párt azt szeretné, ha ez a szisztéma maradna meg 2000 februárjától is.

Gyimóthy Géza találkozott is ez ügyben a házelnökkel, de Áder János elutasította az Országgyűlés kisgazdaalelnökének javaslatát. Az FKGP alelnöke most úgy fogalmazott, hogy pártja változatlanul a heti ülésezés híve, ugyanis komoly lemaradást okoz a törvényalkotásban a ritkább találkozás. A hatpárti egyeztetés a kisgazdapárt számára elfogadható lenne.

Az MDF már régóta szeretné, hogy csökkenjen a távolság a kormánypártok és az ellenzék között, ezért konszenzust kell kialakítani az ülésezési rendet illetően -Ęfogalmazott Balsai István. Az MDF frakcióvezetője elmondta: javasolni fogja, hogy az Országgyűlés kéthetente üljön össze. Erről először a januári szünetben a koalíciós frakcióvezetőkkel egyeztet, s ha velük sikerül megállapodni, akkor tárgyalnak az ellenzéki képviselőcsoportokkal.

A politikusnak nincsenek illúziói, mert az ellenzék is ragaszkodik a hetenkénti munkához, és a Fidesz is a háromhetihez.

A szocialisták a heti ülésezés hívei, de bizonyos feltételekkel el tudnák fogadni a kéthetes gyakorlatot is - tudatta Vancsik Zoltán, az MSZP frakcióigazgatója. Vancsik hozzátette: az MSZP kész a tárgyalásra, és részt kíván venni a januári hatpárti egyeztetésen.

Ha a Fidesz továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy a házszabályban szereplő "hetente" kifejezés háromhetit jelent, csak tovább erősíti a közvélemény meggyőződését, hogy apparátusi diktatúrát és egypártrendszert épít - mondta Kis Zoltán, az SZDSZ frakcióvezető-helyettese. Az SZDSZ frakcióvezető-helyettese azt mondta, pártja nyitott arra, hogy részt vegyen az egyeztető tárgyalásokon, de csak a heti ülésezést tudják elfogadni.

Fenyvessy Zoltán, a MIÉP frakcióvezető-helyettese emlékeztetett arra, hogy pártja a háromheti munkarendet nem szavazta meg, s továbbra is abban érdekelt, hogy minden héten legyen plenáris ülés a Házban. Egy esetleges hatpárti tárgyaláson is részt vennének, bár a képviselő szerint nemigen van esély arra, hogy a Fidesz bármilyen döntésén változtasson.

Mátrai Márta, a Fidesz frakcióigazgatója lapunknak úgy nyilatkozott: álláspontja szerint a háromhetes parlamenti ülésezési rend nagyon jól bevált, különösen a képviselők otthon tölthető hete nagyon hasznos. Mátrai ezért úgy véli, hogy felesleges volna az ülésezési renden egyelőre változtatni, és nem is érti, hogy milyen kifogásai vannak más pártoknak.

(Magyar Hirlap)