Jeszenszky közzétette az "igaztalan" újságírókról szóló levelét<br/>

Vágólapra másolva!
Miután az AP hírügynökség nyilvánosságra hozta Magyarország washingtoni nagykövete, Jeszenszky Géza Fábry Pálhoz, a magyar Pulitzer-díj alapítójához júniusban írt levelét, Jeszenszky az MTI-n keresztül közzétette a szöveget, melyben goebbelsi módszerek használójaként ír a díj számos korábbi kitüntetettjéről. Vásárhelyi Miklós, a Pulitzer-kuratórium nemrég leköszönt elnöke súlyosan sértőnek tartja a levélben foglaltakat.
Vágólapra másolva!

"Megütközéssel és sajnálattal értesültem arról, hogy az AP hírügynökség tudósításban, hírként ismertette egy baráthoz írt magánlevelem egyetlen kiemelt bekezdését" - nyilatkozott Jeszenszky Géza hétfőn
az MTI-nek. A nagykövet kiemelte, hogy a közzétételhez sem ő, sem a címzett, az 1947-ben politikai emigrációba kényszerített Fábry Pál nem járult hozzá, nem is történt kísérlet engedélyük megszerzésére. Az eljárást Jeszenszky - mint leszögezte: a címzettel egyetértésben - a levéltitok megsértésének, egy magánbeszélgetés lehallgatásához hasonlítható cselekedetnek, lényegében a levél ellopásának tekinti.

Tény, hogy a levél szövegében Jeszenszky többször hangsúlyozza: magánjellegű közlésről van szó, tény ugyanakkor az is, hogy azt nagykövetként írta alá. Horváth Gábor, a Külügyminisztérium szóvivője az [*****]-nak elmondta, a minisztérium nem foglalkozik az üggyel, mivel véleményük szerint magánlevélről van szó.

A levélnek körülbelül a fele foglalkozik azzal, hogy Jeszenszky - az 1990-ben megalakult Antall-kormány külügyminisztere - szerint a magyar Pulitzer-díj eddigi kitüntetettjei közül sok "az újságírásban, TV-ben sikerrel járatta le az Antall-kormányt, goebbels-i módszerekkel rágalmazott bennünket, s végül jelentős szerepe volt Hornék 1994-es győzelmében".

"Nem egyforma mértékben, de a szememben nagyon igaztalanul írt és alkotott a díjazottak közül Baló György, Bolgár György, Bossányi Katalin, Farkasházy Tivadar, Gömöri Endre, Hegyi Imre, Kepes András, Megyesi Gusztáv, Mihancsik Zsófia, Nemes Gábor, R. Székely Julianna, Szénási Sándor, Váncsa István. A szerkesztőségek közül visszataszító munkát munkát végzett a TV Egyenleg, a Kritika és a Magyar Narancs. Nem a csurkisták, de a tisztességes magyar polgárok szemében ezek munkássága visszataszító" - írja Jeszenszky. A nagykövet szerint nem a díj alapítója, hanem a kuratórium tehet arról, hogy nem a megfelelő személyek és szerkesztőségek részesültek a kitüntetésben. A levélből nyilvánvaló: írója szeretné, ha a jövőben az általában "szociálliberálisként" számon tartott újságírók mellett "konzervatívnak" nevezhető szerzők is részesülnének a díjban.

Vásárhelyi Miklós, az SZDSZ 1990-94 közötti parlamenti képviselője, aki ez év őszéig töltötte be a magyar Pulitzer-díj kuratóriumának elnöki tisztét, az MTI-nek kijelentette: "Mélységesen megdöbbent Jeszenszky Géza levele, amelyet érthetetlennek tartok". Vásárhelyi szerint a levélben foglaltak súlyosan sértőek mind a kuratórium, mind a díjazottak számára.

Szent-Iványi István (SZDSZ), az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke szerint Jeszenszky Géza nem töltheti be a washingtoni nagyköveti
posztot, mert súlyos szakmai és politikai hibát követett el. "Egy politikus esetében nem értelmezhető magyarázatként, hogy magánlevélben fogalmazta meg ezeket a gondolatokat. Amíg ugyanis pozícióját betölti, körültekintően kell megnyilatkoznia. Jeszenszky Géza nagyköveti levélpapíron írt levele semmiképpen sem minősíthető magánlevélnek."- mondta Szent-Iványi.

Kovács László, az MSZP elnöke, volt külügyminiszter közölte: "a történtek után érdeklődve várom Martonyi János külügyminiszter döntését, hogy képviselheti-e ilyen nézeteket valló diplomata nagykövetként a Magyar Köztársaságot." Kovács László szerint Jeszenszky Géza "mostani botránya a pontot tette fel az i-betűre, mert levelében széleskörű megbecsülésnek örvendő, a szakma legjobbjai között számon tartott magyar újságírókról mondott
minősíthetetlen hangnemben véleményt, és ezzel összefüggésben durván támadta a Magyar Szocialista Pártot és a Szabad Demokraták Szövetségét"- mondta Kovács László.


[*****]

Olvasóink tájékoztatására közöljük: a Jeszenszky Géza által visszataszítónak nevezett Magyar Narancs szerkesztőségét a Pulitzer-díj átadásakor az [*****] főszerkesztője, Nádori Péter vezette.

Ajánló:

Angol nyelven.