Kósáné Kovács Magda együtt dalolt a Rózsa utcai idősek otthonának lakóival<br/>

Vágólapra másolva!
Az Országgyűlés Emberi jogi, vallási és kisebbségi bizottsága, valamint Szolnoki Andrea szociálpolitikai ügyekért is felelős főpolgármester-helyettes kedden ellátogatott a Rózsa utcai idősek otthonába. A képviselők megtudhatták, hogy mindenhol rossz, ám az intézetben sem rosszabb, mint kint, valamint bekapcsolódhattak az otthon hölgykórusának előadásába.
Vágólapra másolva!

A külsőre a szocreál legvadabb tombolását idéző, ám belül feszületekkel és szentképekkel felszerelt otthonba a bizottság mintegy másfél órás késéssel, valamint a vártnál háromszor kisebb létszámmal érkezett. Az őket váró Laci bácsi, az otthon Érdekképviseleti Fórumának elnöke a várakozás miatt heves morgásba kezdett, ám mikor felbukkant Kósáné Kovács Magda sötétszőke haja a bejáratnál, már az ő hangja is az izgalomtól remegett. Görög Tiborné igazgatónő a képviselőknek elmondta: az intézetben 151 gondozott lakik, a törvénynek nem teljesen megfelelő, ámde a lehetőségekhez képest a legjobb körülmények között. Ez azt jelenti, hogy az egészségügyi törvényben leírt maximum négyágyas szobákban csak a lakók felét tudták elhelyezni, a maradék legnagyobb része hat társával lakik együtt, és van egy nyolcágyas szoba is. Az igazgatónő, majd Szolnoki Andrea kifejtette, hogy ezen nemsokára változtatnak: a Fővárosi Önkormányzat 2004-ig az összes tulajdonában levő idősek otthonát a törvénynek megfelelően alakíttatja át. Az idén készített ombudsmani jelentésben kiemelt problémák közül az olcsóbbakat már orvosolták - például minden falra korlátot szereltek - a többi megoldását az átépítés jelenti majd.

Az idősek otthonai iránt a kereslet folyamatosan nő. Mint Szolnoki Andrea elmondta, 1994-ben még csak ezer körül volt a bekerülni vágyó idősek száma, ma már több mint kétezren vannak várólistán. A válogatás sürgősségi alapon történik, bár mint Görög Tiborné elmondta: "ez mindenkinek sürgős. Vészhelyzet esetén bizottság dönthet az azonnali felvételről. Előfordult, hogy a nénit kitették karácsonykor az erkélyre, mert büdös volt. Egy másikat pedig magára hagytak télen egy nem fűthető házban. Ilyenkor rögtön beköltözhet az illető".

A Rózsa utcai "fapados", tehát nem emelt szintű intézményben egy lakó eltartása havonta 63226 Ft-ba kerül, ebből 17400 Ft-ot fizetnek a lakók - ez a gazdasági igazgató szerint alig több mint amennyibe az ellátásuk kerül. A maradékot az állam, illetve a főváros állja. A támogatásból persze luxusra nem telik: szintenként van egy kádas és zuhanyzós fürdőszoba, s az ételektől is húznák a szájukat az ínyencek.

"Anna néni, gondozott" - mutatkozott be az idős asszony, aki elárulta: ő az Élelmezési Bizottság elnöke. "Mindig megkérdezem a lakóktól, hogy ízlik az ebéd, és a kéréseket továbbítom a konyha, illetve a vezetőség felé." Különlegesség, hogy akinek születésnapja van, azt kérhet ebédre, amit csak akar. "Az egyik nővér ilyenkor elénekli a születésnapos nótát, mindenki sír, nagyon megható" - mondja Ibolyka néni, aki egyébként a Kulturális Bizottság vezetője. Mindhárom idős elégedett az ellátással: "Persze mindenütt vannak gondok, hiszen nem egy helyről jöttünk, mások a szokásaink. Nálunk például mindig probléma, hogy én nyitott ablaknál szeretek aludni, a többiek viszont fáznak" – vázol egy tipikus helyzetet Anna néni. Az igazgatónő komolyabb problémákról is beszámol: "Az intézet csak az úgynevezett alaplistán levő gyógyszereket tudja biztosítani a betegnek. Ha ő mást szeretne, joga van megvenni magának. Baj abból szokott lenni, ha valaki azt mondja, ő nem veszi meg az altatót vagy a nyugtatót, mert nincs szüksége rá, közben pedig a többieket nem hagyja aludni vagy bántja a feleségét. Ilyenkor az otthon megvásárolja neki is a gyógyszereket, de a keret véges".

Az otthon kulturprogramokkal is színesíteni igyekszik lakói életét. "A szép helyekre mindig elvisznek minket" - mondja Anna néni a Nyugatinál megnyílt bevásárlóközpontra utalva. Az intézetben hölgykórus is működik, amelynek próbáját a képviselők is felkeresték. Kósáné Kovács Magda, a bizottság elnöke, egyben a Parlament énekkarának oszlopos tagja be is kapcsolódott az asszonykórus dalába. Minden szinten van társalgó tévével. Az egyiken ottjártunkkor éppen a magyar zenetévé szólt, a nénik és a bácsik minden érzelem nélkül nézték a Scootert. A kézimunka szakkör tűpárnákkal kedveskedett a bizottság tagjainak. Az otthon fényképalbumainak tanúsága szerint nem ritkák az ünnepségek, bálok sem. A '97 farsangján indiánnak és bennszülöttnek maszkírozott idősekről készített képek láttán úgy tűnik, a siker sem marad el. A kultúra színvonalát demonstrálandó a képviselőknek Szirom Sándor Télapó-külsejű bácsi "az intézet ars poeticájáról, a mosoly értékéről" mondott verset.

Az otthon tekintettel van a gondozottak jogaira. "Ahogy az igazgató asszony mondta egyszer, itt azért nincs nagy szigorúság, hogy mindenki otthon érezze magát" - meséli Ibolyka néni, akinek tavaly itt, az intézetben volt az esküvője. Ezért alkoholt is szabad fogyasztani, s "ha már van büfé, akkor ne a szemközti kocsma gazdagodjon" - mondja Görög Tiborné igazgatónő. "Itt segíteni is tudunk, ha esetleg baj van." A dohányzás sem tilos, bár a hónap elején hatályba lépett törvény óta a helyzet szigorodott. "De hatvan éves embereket nem próbálunk leszoktatni a dohányzásról. Az újjáépített épületben lesz kijelölt dohányzó" - ígéri az igazgatónő. A szobabeosztásnál is figyelembe veszik, hogy ki kit szeret és utál. Ibolyka néni például tavaly óta a férjével egy kétágyas szobában él.

Kósáné Kovács Magda, a bizottság elnöke az [*****]-nak kifejtette: mehettek volna jobb helyzetben levő otthonba is, de az országgyűlési biztos jelentése szerint a Rózsa utcai intézet minden szempontból tipikus. Hogy a tipikus intézmények közül miért pont erre esett a bizottság választása, arra Kósáné egyszerű választ adott: "A jelentésben szereplő többi otthon vidéken van."

Szakács Judit