Egységesítik az egyetemi és főiskolai felvételi rendszert<br/>

Vágólapra másolva!
A jövő évben megváltozik a felsőoktatási felvételi eljárás intézménye. A szaktárca tervei szerint mindenhol egységessé válik a 120 pontos rendszer, s korlátoznák a felvételi során adható különféle kedvezményeket is. Az általunk megkérdezett intézmények egyetértenek a minisztérium elképzeléseivel, mivel úgy vélik: jelenleg teljes a káosz a felvételi rendszerében.
Vágólapra másolva!

- A felvételi intézményének tervezett átalakítására azért van szükség, mert az utóbbi években a felsőoktatási intézmények által előírt felvételi követelmények rendkívül változatosak lettek, ami az egész rendszer áttekinthetőségét, értelmezhetőségét rontotta - nyilatkozta lapunknak dr. Kiss Ádám, az Oktatási Minisztérium (OM) felsőoktatási helyettes államtitkára. A szaktárca kezdeményezte a felsőoktatási intézményeknél, hogy egyszerűsítsék és egységesítsék a felvételi szabályzataikat annak érdekében, hogy a jelentkezők könnyebben eligazodhassanak a rendszerben. Az átláthatóság azért is fontos, mert a tárca szeretné elérni, hogy 2010-re az adott korosztály fele felsőoktatási intézményekben tanuljon.

A minisztérium többek között azt javasolja, hogy a felsőoktatási intézmények egységesen 120 pontos felvételi rendszert alkalmazzanak a közeljövőben - mondta Kiss Ádám. Jelenleg néhol 70 pont a felső határ, máshol viszont 500-at is elérhetnek a felvételizők. Így szinte lehetetlen az átjárhatóság az egyetemek között, hiszen a pontrendszerek nem kompatibilisek.

Változás lesz az eddigiekhez képest, hogy a legtöbb tárgy esetében egységessé válik a felvételi vizsga - jelentette ki az államtitkár. Így például ugyanazt a biológiafelvételit kell majd megírnia az orvosi egyetemre, mint a biológia szakra jelentkező diáknak. A minisztérium szeretné elérni azt is, hogy az egyetemek jelentősen szűkítsék a többletkedvezmények körét - mondta Kiss Ádám.

Némely intézmény jelenleg már azért is jelentős mennyiségű pluszpontot ad, ha leendő hallgatója tanulmányai megkezdése előtt néhány hónapot az adott szakterületen dolgozott. Egyes egyetemek és főiskolák így próbálnak diákokat csábítani nem túl népszerű szakjaikra. A szaktárca szerint megoldás lehetne például, ha csak egy nyelvvizsgáért járna többletpont.

Az általunk megkérdezett egyetemek többsége egyetért a minisztérium terveivel. A Gödöllői Agrártudományi Egyetem dékánja, Heltai György szerint szükség van egységes rendszerre. - Most teljes a káosz, követhetetlen a felvételi pontozás és képtelenség összehasonlítani a különböző iskolák elbírálását. Mind több diákra van szükségük az intézményeknek, óriási a verseny - tette hozzá a dékán. A "diákfogás" kedvéért minden trükköt bevetnek az intézmények, így sokszor komolytalanná válik a felvételi vizsgáztatás. - Szükség lenne a közoktatás mielőbbi egységesítésére is - vélte a dékán. Hatalmas a különbség egy-egy középiskola között, így nem ritka, hogy egy kitűnő gimnáziumi bizonyítvánnyal, gyengébb iskolában végzett hallgató tudása messze elmarad egy színvonalasabb intézményben sokkal rosszabb jegyekkel maturált társáétól.

Klinghammer István, az ELTE rektorhelyettese is örömmel fogadja a tervezetet. Az egyetemi autonómiát nem sérti, ha érthetővé válik a felvételi rendszer és a jelentkezőket nem kergetik őrületbe a teljesen követhetetlen számok - mondta. - Azt sem hiszem, hogy különböző előnyöket kellene adni korábban végzett gyakorlatokért, hiszen az egyetemen ezek megtanulhatók. Egy dolgot szem előtt kell tartani: értelmes és tanítható diákok kerüljenek a felsőoktatási intézményekbe - szögezte le Klinghammer István.

A napokon belül megjelenő felvételi tájékoztató idén még a december végéig érvényes intézményi lista alapján hirdeti meg a felvételi lehetőségeket. (Jelezve az új egyetemek és főiskolák nevét is). A jelentkezési lapokat szintén a régi intézménynevekkel, illetve kódokkal kell kitölteniük a felvételizőknek. A jelentkezés határideje 2000. március elseje. A kormány döntése értelmében jövőre az államilag finanszírozott keretszám nappali tagozaton 43 500 főre növekszik (ez 1500-zal több a tavalyinál). Hasonló mértékben emelkedik az akkreditált iskolai rendszerű felsőfokú szakképzésben részt vevő hallgatók száma is. Az esti és a levelező tagozatokon nem változik a felvehetők száma, 9000-en kezdhetik meg felsőfokú tanulmányaikat 2000-ben.

Kirády Attila

(Népszava)