Chikán és Hámori távozik miniszteri posztjáról<br/>

Vágólapra másolva!
Orbán Viktor miniszterelnök menesztette Hámori József kultuszminisztert és Chikán Attila gazdasági minisztert. Hámori utóda Rockenbauer Zoltán, a miniszterelnök jelenlegi külpolitikai főtanácsadója; Chikán utóda pedig Matolcsy György, a Növekedéskutató Intézet igazgatója, a miniszterelnök gazdasági tanácsadó testületének tagja. Borókai Gábor kormányszóvivő a hírt mint jelentős változást jelentette be. Az [origo] által megkérdezett képviselők szerint azonban nem a két legkevésbé alkalmas minisztert váltják le.
Vágólapra másolva!

Borókai Gábor kormányszóvivő szerint a gazdasági tárcánál az indokolja a változást, hogy a makrogazdasági pályát követő professzori munka után - amit Chikán Attila végzett el - most a gyakorlati programokat kivitelező miniszterre van szükség. Erre a posztra Orbán Viktor miniszterelnök szerint Matolcsy György, a Növekedéskutató Intézet igazgatója, a miniszterelnök gazdasági tanácsadó testületének tagja lenne a legalkalmasabb. Matolcsy neve 1998-ban a kormányalakításkor már felmerült mint lehetséges gazdasági miniszter. Ekkor azonban Orbán - tanácsadói javaslatára - elvetette ezt az ötletet - mondta az [origo]-nak egy, a miniszterelnököt jól ismerő forrás.

Egy Fideszhez közel álló forrás - aki 1998-ban támogatta Chikán kinevezését - állítja: azért menesztették Chikán Attilát, mert "túlságosan magáévá tette a költségvetési korlátokat, nem volt elég kezdeményező, nem tudott szárnyalni". A forrás szerint Matolcsy viszont "tele van ötletekkel". Ugyanakkor veszélyes is lehet Matolcsy szárnyalása: a forrás szerint az új gazdasági miniszter hajlamos megfeledkezni a költségvetési korlátokról. "Féken kell tartani a sziporkáit" - mondta a névtelenséget kérő informátor.

Egy gazdasági kutató intézet munkatársa három okot nevezett meg, hogy miért kellett Chikánnak távoznia. Nem készült el a kis- és középvállalkozások támogatási rendszerének terve, és nem lett meg a régóta ígért középtávú gazdasági stratégia sem. Utolsóként azt említette, hogy Chikán nem tudta megszervezni minisztériumát.

Hámori József leköszönő kultuszminisztert nem bántja a dolog, inkább megkönnyebbült. „Nem tekintem életpályámnak a miniszterséget" – mondta Hámori József. „Megtettem a kötelességem, most pedig visszatérek tudományos munkámhoz."

A kultuszminiszter szerint eleve bizonyos feladatok elvégzésére vállalkozott, ezekkel pedig mára elkészültek. „Fel kellett állítani egy új minisztériumot – ez megtörtént. Ezt a minisztériumot valahol el kellett helyezni – ez is megtörtént. Különböző, az egész ország számára fontos dolgokat kellett útjukra indítanunk, például a millenniumi programot, a közművelődési hálózat felélesztését, a külföldön lévő magyar intézetek átalakítását, az elhanyagolt épített örökség felújítását – ezt is megtettük. Én tehát itt végeztem."

Hámori nem érzi úgy, hogy bármiben hibázott volna. „A Nemzeti Színház ügye színtiszta nagypolitika volt, a szakmai szempontok ott háttérbe szorultak. Az ilyen ügyek hozzátartoznak a politikusi pályához. Nem ezért távozom, hanem mert befejeződött a feladatom."

Pető Iván, a kulturális bizottság szabad demokrata alelnöke szerint "amiért leváltják Hámorit, azért ki sem kellett volna nevezni". Úgy látta: Hámori jó szakember, de nem való politikusnak. Mindvégig gyenge kezű volt, voltaképpen politikai államtitkára, Várhegyi Attila irányított helyette. "Hámori képtelen volt egy minisztériumot eligazgatni. Többször meg is alázták őt, mert tett egy kijelentést, majd nemsokára az ellenkezőjét hajtatták végre vele" - mondta Pető.

AZ RTL Klub információi szerint Hámori távozásának az is oka volt, hogy nem tudott együttműködni Várhegyivel. Hámori elismerte, hogy voltak kisebb konfliktusok, de tagadta, hogy ez hozzájárult volna távozásához.

Csapody Miklós (MDF), aki 10 éve ismeri Hámori utódját, Rockenbauer Zoltánt, állítja, "Rocki sem fog odaállni és vasököllel igazgatni az apparátust".
Rockenbauerre valószínűleg azért esett a választás, mert többen a Fidesz egyik legműveltebb emberének tartják. "Képzett, tehetséges, fiatal, de befelé forduló, merengő típus. Nem az a harcos fajta" - mondta Csapody.

"Chikán is és Hámori is belefért volna a képbe, nem velük volt a legtöbb baj" - mondta Csapody. Az [origo] által megkérdezett képviselők mind azt állították, hogy Pepó Pál kisgazda környezetvédelmi minisztert kellett volna elsőként meneszteni. Azonban a kisgazda miniszterek áprilisig a helyükön maradhatnak - ezt Borókai Gábor is megerősítette. Többször is elmondta: a két távozó miniszter munkájával elégedett volt Orbán, de most már olyan miniszterekre van szükség, akik "megfelelnek az új kihívásnak".
Az egyik fideszes képviselő szerint azonban politikai alku köttetett a kisgazdákkal, hogy Orbán ne konfrontálódjon Torgyánnal. Azonban azért, hogy ne a fideszesek "vigyék el a balhét", most azt ismételgeti Orbán, hogy a távozó miniszterek nem követtek el semmi hibát.
Orbán Viktor tagadta, hogy bármiféle alku köttetett volna, szerinte a kisgazdák jól végzik munkájukat.

Borókai szerint az is bizonyítja, hogy Chikán leváltását egy gyakorlatias ember szükségessége indokolja, hogy Somody Imrének, a Pharmavit vezérigazgatójának is felajánlották a posztot, amit az üzletember nem fogadott el.
Ugyanezért azt is kiemelte, hogy Orbán továbbra is igényt tart mind Hámori, mind Chikán munkájára. Hámori József a miniszterelnök tudománypolitikai tanácsadója lesz Chikán Attilának pedig a gazdasági tanácsadó testület elnöki tisztségét ajánlotta fel a miniszterelnök. Hámori elfogadta a posztot, Chikán a felajánlásra még nem válaszolt.

Változás következik be a minisztérium szerkezetében is: a külgazdaság a Külügyminisztérium, azon belül az Integrációs Államtitkárság alá, az OMFB pedig az oktatási tárca felügyelete alá kerül.

Az államtitkárok esetleges cseréjéről az új miniszterek javaslattétele után dönt a kormányfő - mondta a kormányszóvivő. Hozzátette: a négy államtitkár esetleges cseréjén kívül államtitkári szinten nem terveznek más változtatást.

Kapcsándi Dóra - Tóth Sára

Ajánló:

Korábban:

(1999. december 6.)