Nem praktizálhatnak az elme- és a szívbeteg háziorvosok<br/>

Vágólapra másolva!
A háziorvosok reakcióidejét is megmérik azon vizsgálatok során, amelyek nélkül jövőre nem praktizálhat a praxisjogot szerzett doktor. Új hivatást kell keresniük az elmebetegek, alkoholisták és narkománok mellett azoknak, akik szívbetegek - derül ki a abból arendelettervezetből, amely pszichikai és fizikai vizsgálatokat ír elő a családorvosoknak. A rendelet a praxisjog átadásáról szóló törvénnyel együtt lépne életbe. Az elképzelést mind az orvosi kamara elnöke, mind az alapellátási intézet igazgatója meglepetéssel fogadta.
Vágólapra másolva!

A háziorvosok csak akkor folytathatják jövő évtől tevékenységüket, ha megfelelnek a pszichikai és fizikai alkalmassági követelményeknek - áll az Egészségügyi Minisztérium rendelettervezetében. A
dokumentum szerint nem praktizálhat majd az az orvos, aki alkoholista, narkomán, elmebeteg, halláskárosult vagy szívbeteg. Kizáró ok továbbá a személyiségzavar és a súlyos neurózis is. Nem praktizálhat tovább az a háziorvos, aki a kötelezően előírt vizsgálatokon nem jelenik meg vagy azon alkalmatlannak minősül. A minősítés eredménye ellen a kézhezvételtől számított 15 napon belül felülvizsgálatot lehet kérni az Országos Orvosszakértői Intézettől. Amíg az orvos szakértők nem hozzák meg az újabb döntést, addig nem kezelhet beteget a háziorvos, akinek egyébként az alkalmassági vizsgálaton a praxisjog kézhezvétele után egy éven belül kell majd megjelennie.

A fizikai alkalmassági vizsgán belgyógyászati, ideggyógyászati, füll-orr-gégészeti, bőrgyógyászati, szemészeti, valamint vér- és vizeletvizsgálaton esnek majd át a háziorvosok - írja a rendelettervezet.

A pszichikai vizsgálatok kiterjednének a reakcióidő, a figyelem, a koncentráció, az emlékezet és a döntési képesség vizsgálatára. A pszichológusok ezenkívül megvizsgálják majd a háziorvosok konfliktustűrő képességét is - áll a tervezetben.

Meglepőnek nevezte a tervezet egyes pontjait Kupcsulik Péter, a Magyar Orvosi Kamara elnöke, aki még nem találkozott e dokumentummal. Ha alkalmassági vizsgálathoz kötnék a háziorvosok tevékenységét, akkor azt az egész orvos szakmára ki kéne terjeszteni - vélte a kamara elnöke.

Még nem értesült a tervezetről Ries Tamás, az Országos Alapellátási Intézet főigazgatója. Úgy véli: "A háziorvosoknak külön szakvizsgát kellett tenniük, úgyhogy nem indokolt az újabb szűrés. Ha mégis kötelező lesz, akkor csak úgy lenne igazságos, ha az öszszes orvosnak előírás lenne" - állítja a főigazgató.

A vizsgálatok elvégzésére 31 céget jelöl ki és nevez meg az egészségügyi tárca rendelettervezete. Ezek közt több főiskola és egyetem pszichológia tanszéke, alkalmassági vizsgálatokat végző pszichológiai intézet, ezenkívül több bt. és kft. is van. A megkérdezett cégek a Népszavának elmondták: hivatalosan még nem kaptak felkérést a szaktárcától, de nem ismeretlen előttük az elképzelés.

A Struktúra Műszer Kft. a pszichológiai vizsgálatok elvégzésére kijelölt egyik cég. A cégtől a Népszava megtudta: hivatalosan még nem keresték meg őket a pszichológiai vizsgálatok elvégzésével kapcsolatban. A vállalkozás egyébként szerzett már rutint a hasonló vizsgálatok készítésében, hiszen egyike volt azoknak, akik a fegyvertartási engedélyek kiadásához szükséges pszichológiai vizsgálatot végezték. A kft.-től azt a felvilágosítást kaptuk, hogy a vizsgálat mélységétől függően náluk 3000- 7000 forintba kerül majd a "teszt". Ezt tudomásuk szerint a háziorvosoknak kell majd kifizetniük, amiről áfás számlát kapnak, így azt költségként elkönyvelhetik.

Hatpárti a praxisjogról

A téma érdemi vonatkozásait illetően szerdán sem jutottak konszenzusra a praxisjog privatizációjáról folyó hatpárti egyeztetés résztvevői - derült ki a fideszes Horváth Zsolt és a szocialista Kökény Mihály MTI-nek adott tájékoztatásából a megbeszélés után. Kökény Mihály elmondta: ha a kormányoldal megfontolná a törvény kiterjesztését a járóbeteg-szakellátás dolgozóira is, a jogszabály csak 2000. július elsején lépne életbe, és visszavonnák a kétharmados törvénymódosítást igénylő kormánypárti indítványokat, ezt olyan gesztusnak tekintené az MSZP, ami megnyitná az utat a teljes körű privatizáció feltételeiről szóló további tárgyalások előtt januártól.
Horváth Zsolt az MTI-nek leszögezte: a Ház előtt fekvő törvényjavaslatba nem illeszthető bele a szakellátás. Elmondása szerint az MSZP-s felvetésben foglaltakat a Fidesz-frakciónak kell megvitatnia.

(Népszava)

Ajánló:

Egészségüggyel kapcsolatos hírek