Feloszlathatják a vásárhelyi közgyűlést<br/>

Vágólapra másolva!
Néhány hónapra megbízott kerülhet a város élére A hódmezővásárhelyi közgyűlésnek keddig adott határidőt Mózes Ervin, a Csongrád Megyei Közigazgatási Hivatal vezetője, hogy zárja le a vizsgálatokat Rapcsák András polgármester ellen, és ha ennek nem tesznek eleget, akkor a belügyminiszternél indítványozza a testület feloszlatását. Az alpolgármesterek egyelőre nem kívánják lezárni a vizsgálatokat, sőt újabb eljárást indítottak Rapcsák ellen. Ha a belügyminiszter egyetért a közigazgatási hivatal véleményével és kezdeményezi az Országgyűlésnél a képviselő-testület feloszlatását, akkor két hónapon belül köztársasági megbízott kerülhet a település élére, aki az új választásokig irányítaná a várost.
Vágólapra másolva!

A rendszerváltás óta mindössze egyszer fordult elő, hogy a parlament működésképtelenség miatt feloszlatott önkormányzati közgyűlést. 1992-ben Tiszaderzs képviselői vesztek össze annyira, hogy nem voltak hajlandóak egy asztalhoz ülni. Akkor a megyei közigazgatási hivatal a belügyminiszternél indítványozta, hogy az Országgyűlés oszlassa fel a működésképtelenné vált közgyűlést. Erről a parlament két hónappal később hozott döntést.

A rendszerváltás óta mintegy harmincöt önkormányzat vált működéstelenné, de a képviselők az összes településen meg tudtak egyezni, és maguk oszlatták fel a közgyűlést - nyilatkozta Fürcht Pál, a Belügyminisztérium önkormányzati főosztályának vezetője.

Rapcsák András, Hódmezővásárhely polgármestere, a Fidesz-MPP országgyűlési képviselője szerint hasonló helyzetbe kerülhet Vásárhely is, hiszen Mózes Ervin, a Csongrád Megyei Közigazgatási Hivatal vezetője levelében arra szólította fel a közgyűlést, hogy szüntesse meg a törvénysértő állapotot az önkormányzatnál. Amennyiben ezt keddig nem teszik meg, a hivatal vezetője indítványozza Pintér Sándor belügyminiszternél a testület feloszlatását. Ha a miniszter is törvénysértőnek tartja a közgyűlés működését, alkotmánybírósági véleményezés után a kormány soron kívül a parlament elé terjesztheti a feloszlatással kapcsolatos javaslatot. Amennyiben ez megtörténne, köztársasági megbízottat kell kinevezni a hódmezővásárhelyi képviselő-testület élére, és hatvan nap múlva időközi választásokat kell tartani.

Rapcsák András szerint valószínűleg a parlament elé kerül az ügy, mert az alpolgármesterek nem fogadják meg a közigazgatási hivatal észrevételeit, sőt újabb vizsgálatokat indítottak ellene, mert feltörte a lelakatolt irodájának ajtaját.

Mint ismert, Rapcsák Andrást a közgyűlés nyolc hónapja függesztette fel állásából, mert a testület több ügyben is vizsgálatot kezdeményezett ellene. A polgármester cáfolja a vádakat, az alpolgármesterek viszont az ügyészségen tettek feljelentést.

Túri József alpolgármester elmondta, hogy a napokban lezárták a névnapi ünnepséggel kapcsolatos vizsgálatokat és bebizonyosodott, hogy a polgármester közpénzéből fizette a rendezvény negyedmillió forintos számláját. Hozzátette: a többi ügy olyan bonyolult, hogy a nyomozó hatóságoknál tett feljelentések kivizsgálása nélkül a közgyűlés nem tud dönteni.

Mózes Ervin, a közigazgatási hivatal vezetője szerint tarthatatlan, hogy a vizsgálatok elhúzódása miatt a polgármester hónapok óta nem tudja végezni munkáját. Rapcsák félreállításával sérült a választópolgárok önkormányzáshoz való joga, hiszen a választók az őket megillető helyi önkormányzást az általuk választott testület tagjain keresztül gyakorolják - mondta Mózes Ervin.

(Éskovács Péter)

(Népszava)