Megkezdődött a cián okozta károk felmérése<br/>

Vágólapra másolva!
Szerdán kezd tárgyalásokat a magyar és a román környezetvédelmi miniszter arról, fizet-e Románia kártérítést Magyarországnak a folyóvizekbe került cián okozta károk miatt. A környezetvédelmi tárca már megkezdte a méreg okozta károk felmérését.
Vágólapra másolva!

Borbély János, a környezetvédelmi tárca helyettes államtitkára azt mondta: a tárca programot dolgozott ki a cián okozta környezeti károk felmérésére, és az érintett folyók regenerálására.

Zoltai Nándor, a Környezetvédelmi Minisztérium nemzetközi főosztályvezetője szerint szerdán a magyar és a román környezetvédelmi miniszterek fognak egyeztetni arról, fizet-e kártalanításról Románia Magyarországnak a cián okozta pusztítások miatt. Zoltai szerint a kártalanítással kapcsolatos konzultációk nyárig is elhúzódhatnak. "Ha a két ország szakembereinek nem sikerül megállapodniuk, akkor közösen választott nemzetközi bíróság dönt a vitás kérdésekről" - tette hozzá Zoltai.

A magyar fél szeretné elérni, hogy olyan új vízügyi egyezmény szülessen, ami a helsinki és a szófiai nemzetközi konvenciónak a határvizekre vonatkozó alapelvein kívül tartalmazza: a határokon átnyúló vízszennyeződések előidézői jogi eszközökkel is felelőssé tehetők, illetve ha azok ismeretlenek, akkor az államok térítik meg az okozott károkat.

A nemzetközi tárgyalások és a kárfelmérés mellett fontos feladat volt a Tiszán Szolnok felé tartó ciánfolt higítása. Ezt úgy próbálták elérni, hogy a kiskörei víztározóban 1,5 millió köbméter vizet duzzasztottak fel, amelyet a Tiszába engednek. Ennek ellenére a jelenleg Szolnoknál mért 0,01 milligramm/literes koncentráció várhatóan 2,9-3,3 milligramm/literre emelkedik és a városon keresztüli levonulása legalább 10 órát vesz igénybe.

A KM már vizsgálja a Szamos halállományának pótlásának lehetőségét, aminek költségeit a szaktárca kárelhárítási alapjából finanszírozzák. A halakat a hortobágyi halastavak állományából telepítik át. Ennek pontos költségeit a tárca szakértői még nem tudták megmondani.

A Tisza észak-magyarországi szakaszain kedden vett vízmintákban már rendkívül alacsony mennyiségű ciánt mértek, gyakorlatilag Borsod-Abaúj-Zemplén megyét elhagyta a mérgezett víztömeg - közölte Sallai Ferenc, az Észak-magyarországi Környezetvédelmi Felügyelőség vízminőség védelmi osztály vezetője,

Tóth Erika, az Észak-Magyarországi Vízügyi Igazgatóság vízminőség védelmi osztályának vezetője elmondta: egyre kevesebb a haltetem a Tisza felső szakaszán.

Tokaj alatt ezért már megszüntették a részleges uszályos mederelzárást. Ez a múlt hétvégi tömeges halpusztulás után hozták létre a vízfelszínen lebegő tetemek kiszedésére.

A partszegélyeken, gallyakon felakadt tetemeket a továbbiakban csónakokról gyűjtik össze és szállítják megsemmisítésre Szikszóra. Ott egy dupla fóliával bélelt, mésszel kezelt lerakodóba teszik a haltetemeket, majd az egészet 2 méter vastag földréteggel fedik be.

(MTI)