A miniszterelnök Gönczi Jánost kéri fel kormánybiztosnak<br/>

Vágólapra másolva!
Az első reményt keltő hír a ciánszennyezésről szóló krónikában: tegnap élő kérészlárvákat és egészséges halakat találtak a Felső-Tiszán. A Népszava információi szerint Orbán Viktor miniszterelnök Gönczi Jánost, a Balatoni Halgazdaság vezetőjét kívánja felkérni kormánybiztosnak a ciánszennyezés okozta károk felmérésének és a rehabilitáció koordinálására. Pepó Pál két miniszteri biztost is kinevezett hasonló feladatokkal, továbbá megbízást kapott a Vituki Rt. és a Környezetgazdálkodási Intézet is.
Vágólapra másolva!

Tiszabercel térségében egészséges tiszaviráglárvákat találtak a folyóban, s megjelentek a halak is. Kocsis Gáborné, a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi Felügyelőség igazgatóhelyettese szerint jó az esély az élet visszatérésére. A holtágakba nem került szennyező anyag, s a haltetemek összegyűjtésével egyre kevesebb veszély leselkedik a madarakra és a vadakra. Csupán néhány hattyú és héja írható a veszteséglistára, ezek az állatok akkor ehettek a mérgezett halakból, amikor azok még szabad prédaként sodródtak a víz felszínén.

A Népszava információja szerint a Környezetvédelmi Minisztérium a Környezetgazdálkodási Intézetet és a Vituki (Vízügyi Kutató Intézet) Rt.-t bízta meg a cián okozta károk felmérésének koordinálásával. Dr. Berczik Árpád akadémikus egyetemi tanár szerint hiú ábránd azt hinni, hogy haltelepítésekkel eredményt érhetünk el, amíg ezek táplálékbázisát nem tudjuk újraképződéshez segíteni.

A halak tápanyagigénye fajonként és korcsoportonként eltérő. Nagy kérdés a folyó öntisztító képességének üteme. Egy-egy árhullám sok mindent magával ragadhat, de aligha mondható meg előre, hogy az ártér még jeges területe vagy a folyó medre felől milyen mérgező hatások jelentkeznek.

Kiricsi Imre professzor, a szegedi József Attila Tudományegyetem alkalmazott és környezeti kémiai tanszékének vezetője elmondta, az önkormányzat kezdeményezésére orvosokból, biológusokból, kémikusokból és más szakemberektől megalakították a cianid munkacsoportot. Vizsgálni fogják az iszap nehézfémtartalmát, amely csak több év múltán sodródik le az Alsó-Tiszára, s évekig tanulmányozzák a szennyezés környező élővilágra tett hatását is.

A szarvasi Haltenyésztési Kutató Intézet igazgatója, Váradi László elmondta, hogy génbankjaik segítségével felkészültek a folyók halvisszapótlására, erre azonban csak akkor kerülhet sor, ha már biztosan tudják, hogy milyen a Tisza befogadóképessége. Az intézet elsősorban kecsege, tiszai vadponty és harcsa szaporításával foglalkozik, így ezekből tud utánpótlást biztosítani. Pepó Pál környezetvédelmi miniszter tegnap terepszemlét tartott a Felső-Tisza-vidéken.

A kormány ma foglalkozik a ciánszennyeződéssel öszszefüggő környezeti károk felméréséről és a helyreállítás feladatairól szóló előterjesztéssel -tájékoztatta a Népszavát Navracsics Tibor. A Miniszterelnöki Hivatal főosztályvezetője elmondta, hogy a szakminisztérium előterjesztése szerint a folyókba került szennyeződés mértéke a magyar felszíni vizekre megállapított erősen szennyezett kategória határértékének 180-szorosa volt.

Orbán Viktor miniszterelnök már eldöntötte, hogy kormánybiztost neveznek ki a tiszai ciánszennyeződés következményeinek elhárítására - jelentette ki Kövér László, a Fidesz elnöke a párt elnökségének tegnapi ülése után. A kormánybiztos személyéről várhatóan a mai kormányülésen döntenek. Kövér elmondta: nem egyeztettek a kisgazdákkal, ám úgy vélte, nem ütközik a kormánybiztos munkájával, hogy Pepó Pál, a környezetvédelmi tárca kisgazda vezetője miniszteri biztost kíván kinevezni.

A Külügyminisztérium rövid időn belül írásban is az Európai Bizottság segítségét kéri a ciánszennyeződés következtében kialakult helyzet miatt - jelentette ki hétfőn Horváth Gábor. A külügyi szóvivő elmondta: a magyar fél üdvözli azt a bizottsági jelzést, amely szerint Margot Wallström környezetvédelmi biztos személyesen és a helyszínen kíván tájékozódni a kialakult körülményekről. Magyarország felvette, illetve felveszi a kapcsolatot az ENSZ Európai Gazdasági Bizottságával, a világszervezet Környezetvédelmi Programjával, az Európa Tanáccsal, az OECD-vel, illetve a Duna Bizottsággal. - A rendelkezésre álló jogi lehetőségekkel élve Magyarországnak határozott célja, hogy a felelősök térítsék meg a környezeti katasztrófa kárait - közölte a szóvivő. A magyar fél vizsgálja annak lehetőségeit, hogy a szennyeződést kibocsátó vállalat felelőssége esetén román vagy ausztrál bíróságnál is magánjogi eljárást indítson a kártérítés érdekében.

A környezetvédelmi miniszter két miniszteri biztost nevezett ki a kárfelmérés és rehabilitáció irányítására. Dr. Müller Tibor, a Hortobágyi Halgazdaság igazgatója a biológiai, Dankó Gyula, a Kelet-Magyarországi Környezetvédelmi Felügyelőség igazgatója pedig a vízminőséggel, kémiai szennyezéssel kapcsolatos feladatok irányítását végzi. Müller Tibor lapunknak elmondta, a halvisszapótlással kapcsolatban azonnali és középtávú programot dolgoznak ki. Először a gyorsan regenerálódó fajtákat telepítik vissza a folyókba.

A véleményem változatlan, szerintem nem szükséges Tisza-ügyi kormánybiztos kinevezése, mivel a szakminisztérium úrrá tud lenni ezen a problémán - jelentette ki lapunk kérdésére Turi-Kovács Béla, a Fidesz elnökségének tegnapi döntése után. Turi-Kovács Béla kisgazda frakcióvezető-helyettes "talán szerencsétlennek tekinthető, de mindenképpen félreértett" vasárnapi nyilatkozata a tiszai kormánybiztosról nem tekinthető frakcióálláspontnak - nyilatkozta tegnap Bánk Attila frakcióvezető. Hangsúlyozta: a frakcióra a parlamenti munka tartozik, nem pedig az egyes tárcák vagy a kormány intézkedéseinek értékelése.

(Népszava)

Korábban:

(2000. február 14.)