Biztosítást kötnek a bíróságokra<br/>

Vágólapra másolva!
A Budapest Sportcsarnok leégése kapcsán kiderült, hogy a nagyobb állami intézmények nincsenek biztosítva. Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) viszont már tavaly elhatározta, hogy a bírósági épületekre biztosítást köt. Az OIT hivatala várhatóan idén júniusig a bíróságok épületeinek, vagyontárgyainak, informatikájának biztosítására írja ki országos, nyilvános közbeszerzési pályázatát.
Vágólapra másolva!

A tenderen valamennyi országos kárrendezési hálózattal rendelkező, tőkeerős biztosítótársaság indulhat majd - tudta meg a Népszava Zanathy Jánostól, az OIT hivatalának vezetőjétől. Magyarországon több mint százötven bírósági ingatlant szeretnének biztosítani. Az épületekben használt irodatechnika 300-400 millió forintot ér, az informatikai eszközök értéke pedig egymilliárd forint.

Hogy pontosan mekkora értékre kötik meg a biztosítást, egyelőre nem tudni. Ugyanis az összes ingatlan könyv szerinti értéke - mintegy 10 milliárd forint - elmarad az épületek úgynevezett újraelőállítási értékétől. Ez utóbbi hozzávetőleg 60 milliárd forintot tesz ki. Ha az épületek újrafelépítésének költségét veszik alapul, akkor a biztosítási díj drágább lesz. Ellenkező esetben pedig az esetleges károkat nem fedezi teljes mértékben a biztosítás. Az OIT felkérésére független biztosítási szakértők és a biztosítási ügyekben tapasztalt fővárosi bírók vizsgálják meg a problémát, és javaslatukat rövidesen az OIT elé terjesztik.

Az OIT költségvetésében elkülönítették már a biztosítási díj várható összegét. Hogy pontosan mennyit, ezt egyelőre nem árulják el. Anynyit sikerült megtudnunk, hogy az előzetes szakértői becslések szerint a díj évente tízmilliókba fog kerülni. Az OIT még tavaly februárban egy belső határozatában kérte fel hivatalát, hogy készítse elő a vagyontárgyak, épületek biztosítására kiírandó közbeszerzési eljárást. Az ok: egyes bíróságok épületeibe többször betörtek. Az intézmények biztosítás híján saját költségvetésükből próbálták helyrehozni a kárt.

Egy biztosítási szolgáltató cég és a hivatal szakértői az eljárás tavalyi előkészítése közben rámutattak, hogy az ingatlanokról, vagyontárgyakról, azok értékéről hiányos adatok állnak rendelkezésre. Közel tíz hónapot vett igénybe az adatok pontosítása, ami a biztosítási érték meghatározása miatt volt fontos.

(Népszava)