Hétfőn Budapestre érkezik Günter Verheugen, az Európai Bizottság bővítési biztosa<br/>

Vágólapra másolva!
Kétnapos látogatást tesz hétfőn és kedden Budapesten Günter Verheugen, az Európai Bizottság bővítési biztosa. Verheugen az unió bővítési stratégiáját ismerteti a magyar vezetéssel.
Vágólapra másolva!

Günter Verheugen Budapesten megbeszélést folytat Orbán Viktor kormányfővel, Martonyi János külügyminiszterrel, Boros Imre PHARE pénzeket felügyelő tárca nélküli miniszterrel, az Országgyűlés európai integrációs és külügyi bizottságának tagjaival.

Az elmúlt néhány hétben a német Günter Verheugen a harmadik brüsszeli biztos, aki Magyarországra látogat. Február 10-én Loyola de Palacio bizottsági alelnök, az energia és a közlekedés területéért, illetve az Európai Parlamenttel történő kapcsolattartásért felelős biztos tárgyalt Budapesten. Múlt csütörtökön pedig Margot Wallström környezetvédelmi biztos tájékozódott a ciánszennyezés sújtotta területeken.

A bizottság új bővítési stratégiájával kapcsolatban Günter Verheugen korábban elmondta: a hármas jelszó a sebesség, a minőség és a következetesség.

"A tagjelölt országoknak az új stratégia miatt sincs oka arra gondolni, hogy a bővítési folyamatban lassulás következne be" -mondta a biztos. Az EU decemberi helsiértekezletén ugyanis elkötelezte magát, hogy 2003. január 1-jére készen fog állni az új tagok befogadására

Günter Verheugen közölte: az osztrák kormányalakítás miatt az EU-n belül kialakult helyzet nem veszélyezteti a csatlakozási folyamat gördülékenységét.

Verheugen útjának fő célja, hogy személyesen nyugtassa meg a kormányt, a parlamentet és a közvéleményt: a csatlakozási folyamat az új brüsszeli bővítési stratégia következtében nem lassul le, és az eddigi jelek szerint nem befolyásolja azt az osztrák kormányzatot sújtó részleges EU-bojkott sem.

Verheugen közölte: az új osztrák külügyminiszter, Benita Ferrero-Waldner személyesen látogatott el hozzá, és biztosította arról, hogy Ausztria továbbra is elkötelezetten támogatja az EU-bővítést és általában az uniós ügyeket.

A budapesti tárgyalásokon várhatóan szóba kerül a ciánszennyezés. Verheugen - más főbiztosokkal együtt - már korábban kijelentette: a ciánszennyezésnek nem lesznek következményei Magyarország és Románia EU-csatlakozási folyamatára.

Az Európai Unió e hét keddjén hat újabb országgal - Bulgáriával, Lettországgal, Litvániával, Máltával, Romániával és Szlovákiával - is megkezdte a csatlakozási tárgyalásokat.

(MTI)

Ajánló:

angolul