Polgári önkormányzati szövetség alakul<br/>

Vágólapra másolva!
Február végén új önkormányzati szövetség alakul, többségében fideszes városi és kerületi polgármesterekből. Az alapítók elégedetlenek a jelenlegi önkormányzati tömörülések hatékonyságával, és a maguk útját akarják járni. A meglévő szervezetek vezetői szerint fennáll a veszélye, hogy jobb- és baloldalra szakad a magyar önkormányzati szféra.
Vágólapra másolva!

Február végén alakulhat meg a Polgári Polgármesterek és Önkormányzatok Szövetsége, amely várhatóan 10-12 fővárosi kerületből és 4-5 megyei jogú városból áll - mondta Mitnyan György XII. kerületi polgármester, a Fidesz-MPP budapesti elnöke. Hozzátette: az új szervezet egyenrangú partneri viszonyra törekszik a társszövetségekkel, ám a maga útját járja, és egyes kérdésekben markáns különvéleményt fogalmaz meg. A szövetség fideszes és konzervatív polgármesterekből, önkormányzatokból áll majd.

A forrásmegosztás során kiderült: megszűnt a fővárosi kerületek politikamentessége, nem lehet elérni, hogy az azonos célok érdekében felsorakozzanak egymás mellé - mondta Derce Tamás újpesti polgármester, az új szövetség másik szervezője. Derce úgy véli, hogy a jelenlegi önkormányzati szövetségek nem tettek le sokat az asztalra, ezért egy olyan új szervezet kell, amely jobban képviseli a helyhatóságok és rajtuk keresztül a lakosság érdekeit.

Tóth Mihály, a Külső Kerületek Szövetségének elnöke, Csepel szocialista polgármestere szerint mindenkinek van joga szövetséget alapítani. Ám az oszd meg és uralkodj elve régóta ismert, és az is köztudott, hogy a hatalom, legyen az a kormány vagy a főváros, jól ki tudja használni, ha nincs egység az önkormányzatok között. Tóth elismerte, hogy a forrásmegosztás kapcsán kettészakadtak a fővárosi kerületek.

A Megyei Jogú Városok Szövetsége a megalakulástól kezdve politikamentesen működött, ám az utóbbi időben a tagok távolodnak egymástól - mondta Csabai Lászlóné, a szervezet társelnöke, Nyíregyháza MSZP-s polgármestere. Az önkormányzati szféra különböző okok miatt eddig is megosztott volt, egy új szövetség, különösen, ha politikai alapon szerveződik, csak tovább rontja a helyzetet. Az Európai Unióban elvárás az egységes önkormányzati képviselet, amíg pedig ez nincs meg, a magyar önkormányzatok nem tudják kihasználni a közeli csatlakozásban rejlő lehetőségeket.

Dióssy László, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének vezetője, Veszprém SZDSZ-es polgármestere szerint az új szövetség politikai polarizációt jelent az önkormányzatok között. A tömörülés éppen azon a területen (főváros és nagyvárosok) jön létre ellensúlyként, ahol a központi költségvetés kapcsán legtöbbet támadták az önkormányzatok a kormányt. Dióssy szerint a helyhatóságoknak nem kormányellenesnek vagy kormánybarátnak kell lenniük, hanem az önkormányzati érdekeket kellene érvényesíteniük.

Tenczer Gábor

(Népszava)