Egyetemi vita a költözésről<br/>

Vágólapra másolva!
Nem akarják befogadni a szociológiai intézetet az ELTE lágymányosi északi tömbjében működő kémia és fizika tanszékek, mert ez szerintük elviselhetetlen zsúfoltságot okozna. Az összeköltözés után egy-egy oktatóra 6-7 négyzetméter hely jutna, amit a tiltakozók megalázónak tartanak. A beruházási kormánybiztos úgy véli: az ELTE csak akkor tudja fenntartani az épületet, ha helyet ad más karoknak is.
Vágólapra másolva!

A kormánybiztos súlyosan beleavatkozott az egyetemi autonómiába, amikor meg akarta határozni, hova költöztessék a szakokat - mondta a lágymányosi oktatókat képviselő Inzelt György, a TTK kémiai tanszékcsoportjának vezetője. Béres István, a felsőoktatási beruházások kormánybiztosa a rektorhoz írt levelében kijelenti: az eddig a Pollack Mihály téren működő szociológia szakot és könyvtárat az ELTE TTK lágymányosi északi tömbjében kell elhelyezni. Ez közel 600 nappalis és 350 levelező hallgatót jelentene. A dokumentum szerint a kutatást is folytató tanszékeken az oktatókat közös tanszéki szobákban kell elhelyezni. Ezt az oktatók megalázónak tartják, így ugyanis egy-egy emberre 6-7 négyzetméter hely jutna. Ez - olvasható levelükben, azokra a nemzetközileg elismert professzorokra is vonatkozik, akiknek külföldről érkező küldöttségeket is az egyetemen kell fogadniuk.

A minisztérium szempontjából mindegy, ki hova fog költözni - hangsúlyozta Béres István kormánybiztos. A lényeg - tette hozzá, hogy az ELTE fenn tudja tartani a lágymányosi épületet. A szociológiai intézet Pollack Mihály téri épülete rossz állapotban van, Lágymányosra pedig hallgatók kellenek, hiszen így oda áramlik az a pénz, amelyet az egyetem a hallgatók száma alapján kap - fejtette ki Béres István. A kormánybiztos ésszerűtlennek tartja, hogy az északi tömbben egy oktató három helyet is elfoglal: a tanszéki szobában, valamint a kutatói és a hallgatói laboratóriumban is külön asztala van.

Az átköltözésnél senki sem lehet vesztes, és úgy tűnik sikerült megtalálni a kompromisszumot - jelentette ki Klinkhammer István, az ELTE rektora. Az épületben jelenleg a szemináriumi termek 60 százalékát használják ki délután négy óráig. A vita a rektor szerint legfeljebb azon van: mi lesz később, ha egy-egy tudományterület fejlődése újabb helyet igényel, ám Klinkhammer István szerint ez a probléma is megoldható lesz. Az elfogadható megoldás az lenne - mondta Inzelt György, ha a Duna-parti épületbe a tanárképző főiskola természettudományi szakjai költöznének. Így ők is kihasználhatnák a laboratóriumokat, de befogadnák a nyelvi lektorátust és az informatika tanszékeket is.

Inzelt György szerint egyébként a szociológus hallgatók beköltöztetése nem hoz túl sok többletforrást Lágymányosra. Az ő normatívájuk ugyanis jóval kevesebb a TTK-s hallgatókénál. Az egyetem pedig helyiségek kiadásával is növelhetné bevételeit - tette hozzá.

(Magyar Hirlap)