Nemcsók szerint a Tisza regenerációja a nyár végén elkezdődik<br/>

Vágólapra másolva!
A regeneráció első jeleit már a nyár végén lehet majd látni a Tiszán a planktonrákok, a mikroorganizmusok és a rovarvilág körében - mondta szerdán Nemcsók János szocialista frakcióvezető-helyettes.
Vágólapra másolva!

A Horn-kormány balatoni kormánybiztosa sarlatánságnak tartja azokat a kijelentéseket, amelyek 10-20-30 évben jelölik meg a Tisza
várható regenerációját. Nemcsók szerint ezt egy számadattal meghatározni nem lehet, mert a folyó újjáéledése szakaszonként, a hidrológiai és ökológiai viszonyoktól függően, állat- és növényfajonként változó. Nemcsók elmondta: naponta mérni kellene a szennyezéssel érintett folyókban a cián, a kadmium-, a cink-, a réz- és az ólomszennyezés mértékét, illetve pontos számadatokat kellene gyűjteni az elhullott állatokról, azok fajonkénti megoszlásáról. Szerinte így tetten lehetne érni a regeneráció megindulását, meg lehetne határozni a folyamat felgyorsításához szükséges forrásokat és meg lehetne alapozni az Európai Unió felé a kártérítési igényt.

Nemcsók János megjegyezte: így megelőzhető lenne az is, hogy találgatások induljanak Nyugat-Európában arról, hogy az alföldi gazdaságok nehézfémszennyezett öntözővizet használnak-e. Szerinte folyamatosan mérni kellene az iszapban lerakódott nehézfémszennyezés mértékét is. A frakcióvezető-helyettes szerint hiba volt meg sem próbálni azt, hogy vas-szulfáttal közömbösíthető lett volna-e a ciánszennyezés.

Ha az MSZP lenne kormányon, kérték volna a román hatóságokat, hogy valamelyik oldalágba engedjék be a szennyezett folyóvizet, és azon a kisebb mennyiségen próbálták volna ki a vas-szulfát hatását. Ugyanakkor Nemcsók János elmondta: az MSZP Gönczy János mögött áll, mert emberileg és szakmailag egyaránt megfelelő személynek tartja a tiszai kormánybiztost. Reményét fejezte ki, hogy a kormány megadja a Gönczy János eredményes munkájához szükséges pénzügyi és politikai támogatást. Véget kell vetni a környezetvédelem maradékelvű támogatásának. Nemcsók szerint az EU-csatlakozásig ezen a területen vár a legtöbb teendő Magyarországra.

(MTI)