Egyedül az SZDSZ nem ért egyet az önkényes lakásfoglalók gyors kiköltöztetésével<br/>

Vágólapra másolva!
A kormánypártok és a MIÉP támogatja Juharos Róbert fideszes képviselő javaslatát, miszerint az önkényes lakásfoglalókat pár napon belül lakoltassák ki. A jelenlegi gyakorlat szerint ugyanis a bírói határozat végrehajtása több hónapon át húzódik. Az SZDSZ ellenzi a javaslatot, mert nem tartja elég humánus megoldásnak. Az MSZP részéről senki sem szólalt fel.
Vágólapra másolva!

"Az önkényes lakásfoglalás a jogi szabályozásban ugyan már társadalomra veszélyes cselekménynek minősül, ám a kiürítés kérdése még nem rendeződött. Ezt kívánja megoldani a törvényjavaslat" - indokolta Juharos Róbert (Fidesz) az 1993. évi lakástörvény módosítására benyújtott önálló indítványát az általános vita kezdetén. A képviselő szerint ugyanis, bár 2000. március 1-jétől a szabálysértési kódex értelmében elzárással is büntethető az önkényes lakásfoglalás, a bírói út végrehajtása nem tartalmaz határidőt.

A törvényjavaslat az önkormányzati tulajdonban lévő, elvileg üresen álló, ám jogcím nélkül bitorolt lakások ügyében kíván gyors megoldást találni. Az előterjesztés lényege, hogy a bírói út mellett nyit egy közigazgatási eljárási lehetőséget, amelynek keretében a jegyzők 3 napon belül kiköltözésre kötelezik az önkényes lakásfoglalót.

Juharos szerint a fővárosban kerületenként mintegy száz önkényes lakásfoglaló van, ebből önkormányzatonként több száz millió forintos kár keletkezik. "A lakásmaffia nagyon komoly pozíciókat alakított ki a belső pesti kerületekben" - tette hozzá a képviselő.

A kormány nevében Kontrát Károly belügyi államtitkár támogatásáról biztosította az előterjesztést. Hasonlóan foglalt állást frakciója nevében Gyimesi József (Fidesz), Szentgyörgyvölgyi Péter (FKGP), valamint Ékes József (MDF). Ékes ugyanakkor megjegyezte: biztosítani kell, hogy a rászorultak szociális alapon jogszerűen juthassanak lakáshoz.

Fenyvessy Zoltán (MIÉP) szintén frakciója támogatásáról biztosította a javaslatot, bár véleménye szerint hiányzik belőle az igazi visszariasztó hatás. A képviselő szükségesnek tartja, hogy a büntetőjog eszközével lépjenek fel az önkényes lakásfoglalás "súlyosan társadalomellenes megnyilvánulása esetén".
Az előterjesztő Juharos reagálásában elmondta, hogy a hatályos szabálysértési kódexben szerepel az erre vonatkozó tényállás, amelynek elzárás a szankciója. Indokoltnak tartja azt a felvetést is, miszerint a visszaeső önkényes lakásfoglalók ellen lehetőség legyen a büntetőjogi felelősségre vonásra.

Dornbach Alajos (SZDSZ) egyetértett az előterjesztés céljával, az eszközeit és módszereit azonban jogszerűtlennek minősítette. Szerinte ugyanis összeegyeztethetetlen a jogállamisággal, ha a bíróság hatáskörével párhuzamosan egy másik eljárást biztosítanak. Juharos viszont azt mondta: csak látszólagos párhuzamosságról van szó, hiszen az államigazgatási útra csupán 60 napon belül van mód.

Iványi Gábor (SZDSZ) azt javasolta: az előterjesztő vonja vissza törvénymódosítási javaslatát, és a témában kezdődjön párbeszéd a civil szervezetekkel, az érintettekkel, hogy emberséges és megalapozott megoldás születhessen. Juharos azonban úgy vélte: szociálpolitikai ügyek megoldása nem a tárgyalt törvényjavaslat hatáskörébe tartozik.

Iványi szerint az egyik legnagyobb probléma az, hogy az önkormányzati lakások sokáig állnak üresen. Hozzátette: nincs elegendő szociális lakás, és ezen a téren mindenképpen állami támogatásra van szükség. Iványi ezért a lakásműködtető szövetkezeti forma létrehozását szorgalmazta. Ugyanakkor hozzátette: az önkényes lakásfoglalók között sok egykori állami gondozott van, akikről szerinte az államnak kellene gondoskodnia és alanyi jogon lakhatási lehetőséget biztosítani számukra. Az előterjesztés az önkormányzatot drága lépésekre, a lakások őrző-védő kft.-kkel történő őrzésére ösztönözné - mondta.

A fideszes Révész Máriusz "álhumanistának" nevezte Iványi Gábor felvetését, mivel szerinte a lakásfoglalók gátlástalanok, és nem igazán a leginkább rászorultak köréből kerülnek ki.

Az MSZP részéről senki sem szólt hozzá a vitához.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2000. március 16.)