Az önkormányzatok a törvény ellenére nem nyitottak pszichiátriai utógondozókat<br/>

Vágólapra másolva!
Januártól törvénysértést követnek el azok az önkormányzatok, amelyek a szociális törvényben foglaltakkal ellentétben nem működtetnek pszichiátriai betegek számára nappali intézményt. Mivel sem vidéken, sem a fővárosban nem gondoskodtak ilyen intézmény felállításáról, ezért a Pszichiátriai Érdekvédelmi Fórum próbaperek indítását tervezi.
Vágólapra másolva!

A szociális törvény értelmében januártól a húszezer lakosnál nagyobb településeken a pszichiátriai betegek számára nappali klubot kell működtetniük a helyhatóságoknak.

A Pszichiátriai Érdekvédelmi Fórum (PÉF) levélben érdeklődött a fővárosi önkormányzatoknál a nappali intézmények bevezetéséről. Megkeresésükre hat kerülettől kaptak választ, közülük ötnek még a tervei között sem szerepel ilyen jellegű klub beindítása - közölte Gombos Gábor, a szervezet elnöke.

A PÉF információi szerint vidéken még a fővárosinál is rosszabb a helyzet. Gombos Gábor kijelentette: amennyiben nem lesz változás, a PÉF akár próbapereket is indít a helyhatóságok ellen.

Bugarszky Zsolt, a Soteria Alapítvány munkatársa szerint az érintett önkormányzatok civil szervezetekkel együttműködve megoldhatják a problémát. Szerinte a nappali ellátó intézmények létesítése azért lenne nagyon fontos, mert a pszichiátriai kezeltek utógondozását a kórházakban nem tudják megoldani, így magas a betegségbe visszaesők száma. A nappali klubok elfoglaltságot biztosítanak a pszichiátriai kezelteknek, ezzel állapotukban jelentős javulás érhető el. Az alapítvány segítségével hasonló ellátásban részesültek közül sokan évente többször is kórházi kezelésre szorultak. Mintegy hatvan százalékuknak erre már nincs szüksége.

A PÉF elnöke szerint az országban mintegy százezerre tehető a skizofréniások száma, közülük Budapesten hatezren élnek. Az érintettek harminc százaléka krónikus beteg. A depresszió súlyosabb fajtáival együtt a fővárosban mintegy 10-12 ezer embernek lehet szüksége ellátásra.

(MTI)

Ajánló: