Matolcsy az üzleti szférát is be akarja vonni gazdasági programjának végrehajtásába<br/>

Vágólapra másolva!
Matolcsy György gazdasági miniszter hétfőn bemutatta a Széchényi Terv elnevezésű gazdasági keretprogram első tervezetét. A miniszter közölte: a hosszútávú tervek megvalósításához a költségvetésből jövőre 250 milliárd forint mindenképpen rendelkezésre áll, azonban az üzleti szférának is hozzá kell járulnia a tervek megvalósításához.
Vágólapra másolva!

Az elkövetkező két év várható költségvetési támogatása alapján a gazdasági minisztérium várhatóan 434 milliárd forintot tud befektetni fejlesztési programjába - ismertette a Széchényi Tervet Matocsy György gazdasági miniszter. Ebből a legnagyobb összeget (200 milliárd forintot) a lakásprogram megvalósítására kívánja fordítani a minisztérium. Mintegy 120 milliárd forint mindenképpen jut az autópálya-fejlesztési programra. A maradék összegből az innovációs, a turizmusfejlesztési, a beszállítói, a kis- és középvállalkozói és a regionális gazdaságépítési programot kívánják megvalósítani.

A további összegek a gazdasági növekedéstől függnek. Matolcsy reményei szerint 50-150 milliárd forintos plusz költségvetési összeget tudnak majd a programok megvalósítására fordítani. "Azonban nem akarjuk a teljes hasznot lefölözni. A plusz bevételeknek csak egy részét fordítjuk fejlesztésre, a maradékból félre kell tenni a szűkösebb időkre" - tett hozzá a miniszter.

Egyelőre csak tervezetről van szó - mondta Matolcsy. A költségvetési pénzek felhasználása mellett az üzleti szférát is be akarják vonni a program megvalósításába. Arra nem mondott a miniszter konkrét példát, hogy milyen módszerrel akarják az üzleti szféra tőkéjét bevonni, és azt sem közölte, hogy mekkora összegre számítanak.

A minisztérium július 1-ig várja az üzleti szféra javaslatait. Így a terv megvalósítása voltaképpen csak 2001-ben kezdődik el, kivéve a most induló autópálya-építési és lakásprogramot. A programok megvalósításának végső határidejét egyelőre 2006-ra teszi a minisztérium.

A terv kidolgozásakor elsősorban az ír és a holland fejlesztési programot vették alapul.

[origo]

Ajánló:

A Gazdasági Minisztérium honlapján.

Korábban:

(1999. december 15.)