Negyvenezerre emelnék a minimálbért<br/>

Vágólapra másolva!
A Pénzügyminisztérium javasolja, hogy a minimálbért a mai 25 500-ról 40.000 forintra emeljék - jelentette be Járai Zsigmond, a tárca vezetője. A lépést, mint Őry Csabától, a szociális tárca államtitkárától a Magyar Hírlap megtudta, az európai uniós csatlakozás, valamint a feketegazdaság visszaszorításával, a legkisebb bér és a segélyek közti rés növelésével indokolják. Az emelést valószínűleg a kormány javasolja majd az Országos Munkaügyi Tanácsban helyet foglaló szociális partnereknek.
Vágólapra másolva!

Járai Zsigmond az MTI-nek adott interjújában elmondta: a fejlett országokban azt tartják kívánatosnak, ha a minimálbér eléri az átlagjövedelem 50 százalékát. 2001-ben mintegy 90 ezer forint lesz az átlagkereset, így a 40 ezer forintos legkisebb bér nem tekinthető túlzottnak - tette hozzá.
A minimálbér 57 százalékkal emelkedne. Még nem tudni, hogy a lépésre idén vagy jövőre kerülhet-e sor - mondta Őry Csaba. Járai ígérte: jövőre úgy változtatják a társadalombiztosítási járulékokat, hogy a minimálbér-emelés okozta többletterhet mindenképp visszajuttatják a munkáltatóknak. Szerinte nem kell tartani attól, hogy a nagyobb minimálbérek miatt terjed a feketegazdaság; ez szerinte az elmúlt évek jelentős minimálbér-emelése (1998: 15,8, 1999: 13,3 százalék) során sem következett be.

Korábban a szakszervezetek részéről az a javaslat is felmerült, hogy a különböző képzettségi szinteken más-más minimálbért határozzanak meg. Ezt a "sávos" minimálbért Őry Csaba nem tartja elfogadhatónak. Mint mondta, más lehetőségeket is végig kell gondolni, például az ágazati vagy a regionális minimálbérrendszert, mivel a kormány szerint is a legkisebb kereset tagoltabb megállapítására van szükség. A Gazdasági Minisztérium egy kimutatásából kiderül: a minimálbér megállapítása 20 jogszabályt érint. A legkisebb bér összegétől függ a nyugdíjjogosultság megállapítása, a tb-járulék legkisebb összege, az akadémikusok tiszteletdíja, a szakmunkástanulók juttatása, sőt az önkéntes ifjúsági táborokban elhelyezésért fizetett maximális díj is. A szakszervezetek általában támogatják a minimálbér emelését, ám csakis a foglalkoztatáspolitikai kérdésekkel összefüggésben - nyilatkozta Hanti Erzsébet, az MSZOSZ gazdaságpolitikai ügyvivője. A munkavállalók két ok miatt ellenzik a legkisebb bér jelentősebb emelését: a kisvállalkozók számos adóterhe a minimálbértől függ, és több ágazatot - mezőgazdaság, textil-, ruha- és bőripar, szociális szféra - alacsony jövedelemtermelő képesség jellemez.

(Magyar Hirlap)