Botrányok a kampányidőszakban<br/>

Vágólapra másolva!
A választások előtt számos kisebb incidens történt. Az [origo] ezekből válogatott ki néhányat.
Vágólapra másolva!

Glasszékesztyűs támadó
Megmondtuk, hogy ne indulj!
(Népszava, 1990. március)

Amikor Verbóczky János március 12-én este kilépett a Veresegyházánál robogó vonat mellékhelységéből, egy finom fehér bőrkesztyűvel burkolt ököl csattant az állán. A dunakeszi központú körzet függetlenn képviselőjelöltje a további bántalmazás következtében mellkasán, karján és lábán nyolc napon belül gyógyuló sérüléseket szenvedett.
- Milyen indíttatást lát a támadás mögött? - kérdem a képviselőjelöltet, akinek a bal szeme fölött már csak két karcolásnyom tanúskodik az átélt eseményekről. A többit a ruha takarja.
- Azóta is ezen gondolkodom. . Azt hiszem, nem lehet kizárni, hogy az akció mögött valamilye szervezet áll. A verést egy telefon és egy nébvtelen levél előzte meg. A telefonáló figyelmeztetett, hogy ne menjek el Dunakeszire az ajánlócéduláimat leadni. A verésből csupán az első ütésre emlékszem. Amikor nekem jött, csak annyit hallottam: Megmondtuk, hogy ne indulj. Ezt követően már semmit nem tudok felidézni. Egyébként a támadóm stílusában volt valamilyen módszeresség. Nem akart agyonverni, csak megfélemlíteni.
- Mégis, kinek állhat ön útjában?
- Nézze, én mindig úgynevezett problémás embernek számítottam. Párttag voltam 20 évig, de nem kommunista. Pártfegyelmivel fenyegettek, amikor a szocializmus keretein belül a többpártrendszerért emeltem szót.
- Sikerült magára ijeszteni?
- Elszánt vagyok. Nem mondom, hogy nem ijedtem meg. Egyébként a választási fórumokra sebsülten is eljártam. De a többire már nem megyek el, mert azt vettem észre, az emberek közönyösek, nem érdekli őket semmi.

***

Betörés, brutalitás
Kirabolták a Szocialista Párt salgótarjáni irodáját
SZDSZ-esek aktivistákat ütlegeltek Gyulán
(Vasárnapi Hírek, 1990. március)

A Szocialista Párt Országos Irodája ezzel kapcsolatban nyilatkozatot adott ki, mhangsúlyozva, hogy a fentiekhez hasonló események civilizált országban méltán váltják ki a közvélemény felháborodását. …A Szocialista Párt nyugodt önmérséklettel veszi tudomásul az intézményei elleni szervezett bűncselekmény sorozatot, és válaszlépéseit kizárólag a törvényes út betartásával teszi meg. Ettől az elhatározásától nem tér el még akkor sem, ha az elkövető szervezetek vagy egyének a bocsánatkérésen túl nem tesznek mást, mint a közvéleményt félrevezetve, hamis állításokkkal próbálják magukat igazolni és a szaavzópolgárokat hangulatilag befolyásolni. A Szocialista Párt ismételten felszólít valamennyi pártot és szervezetet, hogy választási kampánya eszköztárából törölje az erőszakot ls a banditizmus
tudatos alkalmazását.

***

Pártpresszió az öregek otthonában
(168 óra, 1990. március)

Igazi harc folyik a szavazatokért. Eközben néhány kar át-átlóg a törvények korlátján az etika paravánjain. De amióta nincs megkötve a kezünk, oda tarthatjuk a mikorfont, ahol ilyesmit sejtünk. Rádai Eszter is azért ment Battonyára, mert úgy hallotta, hogy ott, az idősek klubjában törvénytelen módon folyik a kopogtatócédulák gyűjtése.

- Elesóné Juhász Aranka Battonyán a körzeti orvosi rendelőben asszisztensnő.
ELESÓNÉ JUHÁSZ ARANKA:
Igen, a férjem mellett dolgozom asszisztensként. A múlt hét elején megkeresett egy idős néni. Elmondta, hogy képzeljem el, a Klárika, az öregek klubjának a vezetőnője minden nap azzal noszogatja őket, adják oda az ajánlószelvényüket, és arra a pártra szavazzanak, amelynek köszönhetik, hogy itt meleg ételt, meleg szobát kapnak. És hozzáteszi: ha itt változás lesz, akkor ők mehetnek kapálni, nem számít, ki hány éves, és hogy mennyire tehetetlen.

ITT TESSÉK ALÁÍRNI!

- Ezzel fenyegeti az öregeket a vezetőnő?
E.J.A.:
Ezzel. És egy lapra fölírta, hogy "Pupa Frigyes, MSZMP". És mutatta, hogy itt tessék aláírni. Tehát így töltötték kki az öregek. Ott van a minta az asztalon, egy lapra felírva; onnan másolták le.
- Hányan vannak az öregek napközi otthonában?
E.J.A.:
Nem akarok félrevezető adatott adni. Azt hiszem, a szám - az alkalmazottakkal és a fekvőkkel együtt - meghaladja az ötvenet, de nem tudom pontosan. Nagyon félnek ezek az idős emberek. Nekem ez az öreg néni azt mondta, hogy ha tudok tenni valamit - tudniillik én SZDSZ-tag vagyok, tegyek, de ő nem adhatja a nevét. És a többiek is így vannak ele. Úgy érzik, annyira ki vannak szolgáltatva, hogy egyszerűen nem mernek mást tenni. Senki nem mer mást tenni.


- Én önről csak azt tudom, hogy Klárikának hívják. A teljes nevét már nem is tudom.
KOVÁCS JÓZSEFNÉ:
Kovács Józsefné vagyok, gondozásiközpont-vezető, 1989. május 1-je óta.
- Azt mondják önről, hogy befolyásolta - kicsit erősebben fogalmazva: megzsarolta, terrorizálta - az idős embereket, és rávette őket, hogy az ön kívánsága szerint töltsék ki az ajánlócédulákat. Vagyis, hogy Puja Frigyest ajánlják. Mi erről az ön véleménye?
K.J.:
Az, hogy rágalom. Még csak álmomban sem fordult meg, hogy én az idős embereknek ilyet mondjak. Vagy hogy megzsaroljam őket, hogy nem kapnak másnap enni, ha nem nekem adják ide az ajánlócédulájukat.


- Hány évesnek tetszik lenni?
1. IDŐS NÉNI:
Nyolcvankettedikben vagyok.
- Hányan voltak, akik nem Pujára adták az ajánlást?
1. IDŐS NÉNI:
Hát mind odaadta. Úgyhogy nem hányan vannak, mert biztos, hogy mind odaadta.
2. IDŐS NÉNI: Szóval, megkapják a többiek ezeket a szavazólapokat, ajánlócédulákat, hogy na akkor töltse hát ki. Ő meg kitöltögeti, odaírja Puját.
- Ki írja oda Puját?
2. IDŐS NÉNI:
Hát ki írja oda? Klárika! Az öregek nem. Van, aki alig tudja leírni a nevét.
- Szóval, csak aláírják.
2. IDŐS NÉNI:
De saját kezűleg írják alá. És akkor hát kitölti a főnöknő. Ha egy odaírja, akkor mind odaírja.
- Szóval közösen töltötték ki.
2. IDŐS NÉNI:
Közösen. A Klárika előtt.
- És mit mondott, miért éppen Pujára szavazzanak?
2. IDŐS NÉNI:
Mert az csinálta a Battyonát városnak, meg az építette az utat, meg az csinálta a gázt meg a - hogy mondjá - vízgömböt, víztornyot itten, és hogy ő csinálta a gyermekvárost is. Azt mondja, még az otthont is, úgyhogy ide kell ám, hogy szavazzanak, mindenki, mert az a kötelességük, hogy oda szavazzanak. És akkor nagyon ellenségeskednek. Látom, hogy haragszanak, de hát mondtam: ne haragudjanak, de én Pujára nem szavazok. Én arra szavazok, akire akarok. Hát most miért csinálják ebből, hogy engem, éppen engem ráncigálnak?
- Ki ráncigálja?
2. IDŐS NÉNI: Hát ottan az otthonban. Mert eljöttek, olyan nagy izé volt. Néznek rám mind, azt sem tudom, hányadán is vannak. Gondoltam, otthagyom az egész izét, ezt az egész napközi otthont. Csak nagyon egyedül vagyok, és senki nincs, aki rám nézzen, ha beteg vagyok, és írjon az unokahúgomnak, hogy majd ő elintézze a többit. Meg ha esetleg meg találok halni, akkor legyen, aki rám nézzen.

KORTESKEDŐ VEZETŐ

- Mit szól mindehhez az öregek napközi otthonának vezetője?
K.J.:
Igaz, hogy van egy olyan írás, hogy "Miért szavazzunk Puja Firgyesre". Ebben az van, hogy... ebben semmi korrupció nincs: ebben az áll, hogy mit tett Puja Battonyáért.
- És ezt felolvasta ezeknek az idős embereknek?
K.J.:
Hát ez, kérem szépen, szét lett szórva Battonyán, úgyhogy ehhez bárki bárkitől hozzájutott.
- Ki írta?
K.J.:
Én sokszorosítottam a kultúrházban.
- De itt is volt ez az írás az öregek napközi otthonában?
K.J.:
Igen, itt is. Ezt szó szerint én hoztam - mert én is dobáltam be több helyre ilyet -, aztán mindenki a saját döntése, a saját akarata szerint úgy döntött, ahgoy akart.
- Úgy hallom, végül is egy vagy két kivétellel mindenki Puja Frigyesre adta le ezt az ajánlási szerlvényt.
K.J.:
Akik nekem ideadták, azok természetesen Puja Frigyest meg az MSZMP-t írták rá, és saját kezűleg töltötték ki, saját kezűleg írták alá.
- Tehát ön Puja Frigyesnek korteskedett, hogy így mondjam.
K.J.:
Igen, igen. Én szó szerint őneki.
- Azt tetszik-e tudni, hogy a választójogi törvény szerint munkahelyen, munkaidőben nem szabad ajánlásokat gyűjteni?
K.J.:
Hát én ezt tudom, de most az az idős asszony vagy az az idős ember jöjjön le énhozzám?

BEZZEG AZ SZDSZ

- Ez ennek ellenére méegis törvénybe ütközik.
K.J.:
Nem tudom, mennyire ütközik a törvénybe. Igaz, hallottam, hgoy a munkahelyeken nem lehet ezt csinálni. De akkor ugyanúgy az SZDSZ: az az orvosi rendelőt felhasználhatja arra, hogy ott csoportosuljanak? Evvel mi van?
- Ezt nem értem.
K.J.:
Vasárnap este, amikor a rendőr bement, olyan fél kilen-kilenc óra körül, akkor bent volt az orvosi rendelőben dr. Ade, Elesné, Kresák József, Kresák Józsefné, Karsai Gábor és Karsai Gáborné.
- Ezt ön honnan tudja?
K.J.:
Hát a férjemtől. Meg a rendőrtől. A férjem is ott volt.
- A férje is rendőr?
K.J.: Igen, önkéntes rendőr. És ő ment be a hivatásos rendőrrel, és akkor ők ott gyorsan pakolászták el a dolgokat, meg minden, és akkor meg is jegyezte nekik a hivatásos rendőr: hát erről a tanács tud-e, hogy maguk itt szervezkednek az orvosi rendelőben?
- Nemértem: mit jelent az, hogy szervezkedés? Ez egy törvényesen bejegyzett sezvezet, társadalmi zservezet, a Szabad Demokraták Szövetsége.
K.J.:
Az igaz. De akkor miért nincs irodájuk nekik is? Az MSZMP-nek van irodája Battonyán. És akkor ők is miért nem az irodában szervezkednek?
- Mit tetszik gondolni, miért nincs irodájuk?
K.J.:
Hát azt én nem tudom.