Több mint 37 milliárd forinttal támogatta az árvízvédelmi katasztrófaalapot a kormány<br/>

Vágólapra másolva!
A kormány hétfői ülésén 37,3 milliárd forintot utalt át azonnal egy árvízvédelmi katasztrófaalapba. Az áradás miatt a kormány április 8-án 22 órától árvíz-védekezési veszélyhelyzetet rendelt el.
Vágólapra másolva!

Orbán Viktor miniszterelnök elmondta: az árvíz elleni védekezéshez és a későbbi kárenyhítéshez szükséges forrásokat úgy teremtik elő, hogy a költségvetés minden fejezetének célelőirányzatát - néhány kivételtől eltekintve - 2,1 százalékkal csökkentik.

A kormány ülésén - a kormányfő szerint - nehezen hozták meg azt a döntést, hogy mekkora összeggel támogassák az alapot, mert erre a csaknem negyven milliárd forintra máshol is szükség lett volna.

Orbán Viktor napirend előtti felszólalásában beszámolt arról, hogy a kormány milyen intézkedéseket hozott az elmúlt napokban az észak-magyarországi folyók áradása miatt kialakult helyzet enyhítésére.

A miniszterelnök vízügyi szakvéleményekre hivatkozva kiemelte: előreláthatólag május végéig tartós védekezésre és jelentős műszaki beavatkozásokra lesz szükség. A kormányfő kitért arra is, hogy az elmúlt napokban a védvonalakon mintegy hatezer ember dolgozott, a napi költségek pedig meghaladták a 100 millió forintot.

Az érintett megyékben 1989 épület került veszélybe, 398 főt kellett eddig kitelepíteni. A Tiszán és mellékfolyóin ma olyan mennyiségű szivattyú működik, amilyenre még nem volt példa a vízügyi védekezés történetében. ''A helyzet meglehetősen nehéz'' - összegezte mondanivalóját a miniszterelnök.

A kormány 2000. április 8-án 22 órától a polgári védelemről szóló 1996. évi XXXVII. törvény szerinti árvíz-védekezési veszélyhelyzet létrejöttét állapította meg. A veszélyhelyzet kiváltó oka: az előrejelzések szerint az áradó víz az eddig észlelt legmagasabb vízállást megközelíti, és további áradás várható.

A kormány a veszélyhelyzetnek megfelelően rendkívüli készültséget rendelt el a Tisza, a Lónyai-főcsatorna, a Szamos, a Kraszna, a Bodrog, a Sajó, a Körösök, a Hortobágy-Berettyó egyes szakaszain. A védekezés feladatait Katona Kálmán közlekedési, hírközlési és vízügyi miniszter látja el, akinek vezetésével munkabizottság alakult a KHVM-ben.

A költségek teljes körű felméréséig a veszélyhelyzet elhárításához szükséges költségeket a kormány biztosítja. Az átcsoportosított összegekből a védekezésben részt vevő vízügyi szervezetek részére a szakminiszter a védekezéshez elengedhetetlenül szükséges költségeket átutalhatja.

(MTI)

Ajánló:

A Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium oldalán.

Korábban:

(2000.04.10.)