Vágólapra másolva!
A parlament egyhangúlag hozzájárult ahhoz, hogy a kormány meghosszabbíthassa az árvíz miatti veszélyhelyzettel kapcsolatos intézkedések érvényét. A tárcák eljuttatták a Pénzügyminisztériumhoz azokat az adatlapokat, amelyekből kiderül, milyen átcsoportosítással tudnak forrásokat teremteni az árvízi védekezéshez. A legnagyobb elvonás a Belügyminisztériumot érinti - 11 milliárd forintot kell lefaragniuk idei költségvetésükből. Az oktatási tárcához tartozó egyetemek és főiskolák is összehúzhatják a nadrágszíjat: összesen egymilliárd forinttal csökkennek dologi kiadásaik.
Vágólapra másolva!

A Miniszterelnöki Hivatal a fűnyíró-elvet alkalmazva döntött arról, hogy honnan vonja el költségvetésének 2,1 százalékát - nyilatkozta a Magyar Hírlapnak Prosits László. A MeH költségvetési főosztályának vezetője elmondta: a hivatal 359 millió forinttal járul hozzá az árvíz elleni munkálatokhoz. A kancellárián az a döntés született, hogy a költségvetési fejezet valamennyi intézményétől egységesen elvonják a 2,1 százalékot. Mentességet kapott ez alól az alacsony támogatással működő Magyar Közigazgatási Intézet és a Miniszterelnökség Központi Üdülési és Oktatási Főigazgatósága. Szintén megtarthatja teljes támogatását a Balaton Fejlesztési Tanács és a Németh László Közép-európai Népi Akadémia. Az Országimázs központ 4,3 milliárd forintját azonban érinti az elvonás.

Döntően a honvédségi fejlesztések esnek áldozatul a kormánydöntésnek - derül ki a Honvédelmi Minisztérium elképzeléseiből. A tárca 3,9 milliárd forintról kénytelen lemondani. Tovább kurtítják a gépjárműbeszerzésekre tervezett összeget. Csúszik a NATO által sürgetett híradófejlesztés is, egymilliárdot csoportosított át ebből a keretből a tárca. A minisztériumban ugyanakkor továbbra is bíznak abban, hogy gátakon tevékenykedő 1400 katona és 160 katona költségeit megtéríti a költségvetés vagy találnak valamilyen módot arra, hogy az elvonások nem érintsék hátrányosan a HM-et.

Az Igazságügyi Minisztérium költségvetési struktúrájából adódóan elsősorban a büntetés-végrehajtást terheli az a 601 millió forintos elvonás, amely a tárcát érinti az árvízhelyzet miatti kormányhatározat kapcsán - közölte Somogyvári István, a minisztérium közigazgatási államtitkára pénteken az MTI érdeklődésére. Az elvonás működési zavarokat okozhat az eddig is alulfinanszírozott büntetés-végrehajtás területén - mondta a közigazgatási államtitkár.

Kontrát Károly, a Belügyminisztérium politikai államtitkára a pénteki parlamenti szavazás előtt elmondta: a kormány legkésőbb május 25-éig szeretné az intézkedések érvényességét meghosszabbítani. A rekordnagyságú árhullám idején a kabinet folyamatosan tájékoztatja majd az Országgyűlést. Az előterjesztést valamennyi frakció támogatta.

A parlamentben elhangzott: jelenleg 2117 kilométer hosszan védekeznek a folyók mellett, eddig hatezer lakóház került veszélybe, és több mint 400 embernek kellett elhagynia otthonát. Több mint 15 ezer ember küzd a gátakon az árral. A védekezés naponta 380 millió forintba kerül.

A pénzügyi tárcához tegnapig kellett eljuttatniuk a minisztériumoknak, "költségvetési fejezeteknek" azokat az adatlapokat, amelyeken költségvetési előirányzataik átcsoportosítására tesznek javaslatot a hétfői kormányhatározat végrehajtására - közölte tájékoztatóján Bathó Ferenc pénzügyminisztériumi főcsoportfőnök.

A tárcák költségvetése 2,1 százalékának megfelelő, összességében 37,3 milliárd forint a munkaerő-piaci alapból kivett további 1 milliárddal kiegészítve a belügyminiszter által kezelt katasztrófaelhárítási célelőirányzatba kerül - mondta el Bathó. A tárcák várhatóan a miniszterekre bízott, úgynevezett fejezeti kezelésű kereteket csökkentik - jelezte.

A Belügyminisztériumnak 11 milliárd forintot kell lefaragnia költségvetéséből árvízvédelmi és kárenyhítési célokra; a tárca költségvetésének 4 milliárd forintos csökkentéséről szóló tervezet már elkészült, az önkormányzatokat érintő 7 milliárd forint elvonása kidolgozás alatt van - nyilatkozta a BM szóvivője, Könyves Krisztina az MTI-nek. Hozzátette: terveik szerint az elvonás nem érintené a fővárosi és megyei közigazgatási hivatalok, a BM Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal, a rendészeti szakközépiskolák, valamint a Duna Palota költségvetését. Az említett intézmények költségvetésének megkurtítása működőképességüket veszélyeztetné - mutatott rá Könyves Krisztina.

Az árvíz által okozott károk miatt az oktatási tárca közel 3,2 milliárd forint elvonással számol költségvetéséből - mondta Stark Antal, a minisztérium gazdasági helyettes államtitkára. Összesen egymilliárd forinttal csökkennek az egyetemek és a főiskolák dologi kiadásai, de ez Stark Antal szerint nem okoz működési nehézségeket, hiszen intézményenként csak a költségvetések 1,2 százalékát érintik.

A Gazdasági Minisztérium (GM) költségvetéséből 745,5 millió forintot csoportosítanak át az árvízi katasztrófahelyzet pénzügyi fedezetének biztosításához. A legnagyobb tételt a mecseki uránérc bányászat felszámolására szánt összeg csökkentése teszi ki. Az októberben induló programhoz várhatóan EU-források is felhasználhatók, így az erre a célra előirányzott 4,179 milliárdot 700 millió forinttal csökkentik.

A Magyar Tudományos Akadémiának költségvetése mintegy 2,5 százalékával kell hozzájárulnia az árvízi védekezéshez – tudta meg a lap Fábri Györgytől, az MTA tudománypolitikai főtanácsosától. Az MTA-hoz érkező állami pénzek egy jelentős része azonban csak átfolyik az akadémiai költségvetésen, amelyeket különböző címszavak alatt tovább kell utalniuk. Így a tényleges költségvetésének már négy százalékától kell megválnia az Akadémiának, ami komoly nehézségekbe ütközik.

Baán László, a kulturális tárca közigazgatási államtitkára ismertette: az 1,2 milliárd forintot döntő mértékben a beruházások, a múzeumi rekonstrukciók idei munkálataira szánt összegekből faragták le.

Az Egészségügyi Minisztérium költségvetése csaknem 1,2 milliárd forinttal csökken a kormány döntése nyomán - tájékoztatták a Magyar Hírlapot a tárcánál. Százmillió forinttal kevesebb jut így az orvosi berendezések, elsősorban az altatógépek cseréjére, 200 millióval csökken a sürgősségi betegellátás fejlesztésére és 100 millióval a katasztrófa-helyzetekre elkülönített keret. A legnagyobb összeggel, 500 millió forinttal a PHARE-programokhoz adott hazai pénzügyi hozzájárulást mérsékelték.

A szociális tárca előirányzatából 614,8 millió forintot vontak el. A minisztérium csökkentette saját működési költségvetését és az EU-integrációra való felkészülésre szánt keretet.

A külügy a külképviseleteken csökkenti az úgynevezett dologi költségeket és a pótlékokat, kiegészítő juttatásokat. Ez utóbbi, vagyis a személyeket érintő mérséklések ugyan kis összeget jelentenek, ám jelentős lesz a megtakarítás ezeknek a járulékából - közölte Turján Sándor, a minisztérium gazdasági ügyeivel foglalkozó helyettes államtitkára. A központilag előírt 2,1 százalékkal csökkenti az alapítványoknak juttatandó összegeket is, jelenleg öt ilyen alapítvány van. Ugyanilyen mértékben csökken a határon túli magyar egyetem finanszírozási kerete is, amelyre a kormány 2 milliárd forintot hagyott jóvá.

(Magyar Hirlap)

Ajánló:

Korábban:

(2000.04.14.)