Folyamatosan érkezik a segítség az árvízkárok elhárítására<br/>

Vágólapra másolva!
Továbbra is nagy erőkkel folynak a védekezési munkák a Tisza mentén, az árhullám eközben a Jász-Nagykun-Szolnok megyétől délre fekvő településekhez közeledik. A Közép-Tisza vidékén nem változott a helyzet, a szolnoki szakaszon megkezdődött a lassú apadás, így az utóbbi két nap alatt négy centiméterrel csökkent a folyó vízszintje. Az árvíz elleni védekezésre, a károk elhárítására jelentős összegű természetbeni és pénzadományok érkeztek a karitatív, illetve humanitárius szervezetekhez.
Vágólapra másolva!

A humanitárius szervezetek árvízi segélyszámlájára az elmúlt két hétben több tízmillió forintot fizettek be. Külföldi segítségként többek között jelentős összegben pénzt, több ezer takarót és homokzsákot kaptak. A humanitárius szervezetek elsősorban pénzt várnak az érintettek megsegítésére, de nagy szükség van új vagy alig használt furgonokra, illetve kisbuszokra is. Emellett tartós élelmiszereket, takarókat, rágcsáló- és rovarirtó szereket, valamint fertőtlenítőt is kérnek.

A Magyar Vöröskereszt árvízi segélyszámlájára az elmúlt két hétben 4,6 millió forintot fizettek be. A humanitárius szervezet által eddig kiosztott 171 tonnányi természetbeni adomány értéke csaknem 30 millió forint.

A Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat, az ár vonulásához igazodva, a Bodrogközben, Szolnokon és Csongrádon nyitotta meg regionális segélyelosztó központját. Bodrogközben 38 tonnányi, öt és fél millió értékű adományt osztottak ki. A szervezet szolnoki raktárában 45
tonnányi, mintegy hétmillió forint értékű fertőtlenítőszer, tartós élelmiszer és ivóvíz áll rendelkezésre.

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat elsősorban a gátakon dolgozók ellátásából veszi ki részét. A szervezet az amerikai nagykövetségtől szerdán 25 ezer dollárt kapott, amelyből 12 szivattyút és két áramfejlesztőt vásároltak. A követségtől újabb 50 ezer dolláros segítség várható. A német követségtől negyvenezer márkát kapott a szeretetszolgálat, s a pénzből élelmiszert vásároltak. Aszolgálat segélyszámlájára eddig 7 millió forintot fizettek be cégek és magánszemélyek.

A Magyar Karitász leginkább pénzt gyűjt, hogy segítséget nyújthasson a lakóházak helyreállításához. Az erre a célra fenntartott számlájukon jelenleg több mint 111 millió forint van, ebből 50 milliót azonban a tavalyi épületkárok kijavítására szánnak.

A Közép-Tiszai Vizügyi Igazgatóság (Kötivizig) területén három szakasz van nagyobb veszélyben, a Tiszasüly, Nagykörű közötti, Szolnok és térsége, valamint a Tiszavárkonytól Vezsenyig tartó rész. A védekezésben részt vevők számát sehol sem csökkentették, csütörtökön tizenkét és fél ezren dolgoztak, köztük ezerhétszáz katona, háromszáz tűzoltó. A munkát hat katonai helikopter, 193 építőipari gép, 872 közúti és kilenc vízi jármű, valamint tizenegy egyéb speciális gép segíti.

Tiszasüly és Nagykörű térségében pénteken sikerült megerősíteni a gátakat, így azok már nem csúsznak tovább. Szolnok felett már apad a folyó, Tiszaroff és Tiszasüly térségéből 2 óránként egy centiméteres apadást jeleztek. Tiszasülyre 500 katona érkezett, akik már déltől bevethetők lesznek a védvonalak repedéseinek és csúszásainak megfékezésében.

Tiszaugnál és Martfűnél csütörtök reggel óta 932 centimétert regisztrálnak. Vezsenyben 15 lakást árasztott el a víz, a faluban nagy erőkkel dolgoznak egy újabb töltésvonal kiépítésén. A tiszavárkonyi polgármesteri hivatal is életveszélyessé vált, a hivatal munkatársai megkezdték az épület kiürítését. A településnek egyébként is komoly anyagi gondjai vannak, a védekezés felemésztette az önkormányzat pénzét.

A veszélyeztetettség miatt kitelepítéseket kellett elrendelni. Ezekre azért volt szükség, mert az érintett településekre általában az a jellemző, hogy veszélyhelyzetben hosszú a menekülési út, és rövid a menekülési idő. A kitelepítések 28 ezer embert érintenének, közülük azonban mindössze 2196-an hagyták el lakóhelyeiket.

A legutolsó adatok szerint a kiszolgáló és háttéregységekkel együtt négyezer katona és félezer technikai eszköz segíti a védekezést a Közép-Tisza vidékén. Bizonyos katonai egységek mentőcsoportoknak vannak kijelölve, ezt a feladatot kétéltű szállító járművekkel és katonai rohamcsónakokkal végzik el szükség esetén.

A Hármas-Körös által veszélyeztetett Kunszentmártonban szombat óta van készültségben, azóta éjjel-nappal tart a küzdelem a vízzel, amely minden eddiginél magasabb szinten tetőzött. A területen hetekig tartó, a gátakat komolyan próbára tevő lassú levonulásra kell számítani. A közeli és távoli települések segítőkészsége nyomán eddig ötvenezer homokzsákot kaptak a kunszentmártoniak-tiszazugiak, és ennek is köszönhetően a védelem ura a helyzetnek.

A víz visszahúzódása után megkezdődött az elöntött településrészek fertőtlenítése Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében.

Tovább emelkedik a víz szintje a folyó alsó szakaszán, Csongrádon péntek reggel 994 centimétert mértek. A gátak jól bírják a terhelést, bár több helyen is észleltek átázásokat. Munkagépekkel a térségbe érkezett 40 ukrán önkéntes, hogy részt vegyen a szentesi töltések magasításában. A bicskei menekülttábor tizennégy lakója is felajánlotta, hogy a hétvégén segít az árvíz elleni küzdelemben.

Tiszajenő térségében homokszállító helikopterek segítségével sikerült elhárítani a veszélyhelyzetet, az ide vezényelt honvédségi egységek és tűzoltó csapatok megerősítették a megsérült töltést. A községben már láthatók az apadás jelei, de a vízügyi szakemberek szerint még 10 napig is eltarthat az árhullám levonulása.

Szegednél a Tisza tovább árad, a vízszint péntek reggel elérte a 929 centimétert, a szakemberek vasárnapra újabb 20-30 centiméteres emelkedést várnak.



(MTI)

Ajánló:

A folyó Szolnoknál már csak 1037 cm mély.

Korábban:

(2000.04.20.)