Hét megyében folyik az árvíz elleni védekezés<br/>

Vágólapra másolva!
Összesen 2.093 kilométer hosszú kelet-magyarországi folyószakaszon zajlik árvízvédekezés, a gátakon mintegy 20 ezer fő dolgozik, a munkálatok napi költségei elérik a 490 millió forintot, ami 50 millió forinttal kevesebb, mint két nappal korábban.
Vágólapra másolva!

Az elmúlt nap folyamán a Kárpát-medence északi részén csapadékot nem jelentettek és az előrejelzések szerint a következő napokban is csak jelentéktelen mennyiségű csapadék várható. A nyárias 23-27 Celsius fok körüli felmelegedés hatására növekszik a hóolvadás a Keleti-Kárpátokban, amely azonban csak az apadás ütemét csökkenti a Felső-Tiszán és a Körösökön.

A Tisza Kiskörétől Mindszentig hosszan elnyúló tetőzés után lassan apad, de még mindig magasabb az eddig észlelt legnagyobb vízállásnál. Tokajnál a Tisza az április 12-iki tetőzés óta 168 centimétert, Szolnoknál az április 20-ai tetőzés óta 11 centimétert apadt. A szükséges helyeken folytatják a töltések megerősítését. Szolnokon a munkák súlypontja a kertvárosi részre esik, ahol a régi 4-es úton péntek éjszaka 100-150 méter hosszú szakaszon a víz alámosta a töltést.

Jász-Nagykun-Szolnok megyében az árvízzel veszélyeztetett települések száma 33, ahonnan a kitelepítések - ha szórványosan is - folyamatosan zajlanak, a kitelepültek létszáma megközelíti a kétezret.

Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a megyei védelmi bizottság elnöke 47 fő szállítása érdekében készenlétet rendelt el a Borsodi Volán Rt.-nél. A megye területén a veszélyeztetett települések száma 48 - 285 épület van veszélyben - a kitelepítettek száma eléri a 240 főt. Elhelyezésük és ellátásuk biztosított. A korábban elrendelt útlezárásokat Borsodban megszüntették.

A fertőtlenítési feladatokra való felkészülés az ÁNTSZ-szel együttműködve megtörtént, ez idáig mintegy 300 vízmintát vettek. Emellett 18 településen 403 árnyékszéket, 465 szennyvízgyűjtőt, mintegy egymillió négyzetméter felölelő trágyadombot fertőtlenítettek az önkormányzati tűzoltóságok részvételével és a polgári védelem szakmai irányításával. A fertőtlenítések eredményeként mind a nyolc korábban kitelepített településen megkezdődhet a visszaköltözés.

Továbbra is rendkívüli védelmi fokozat van érvényben a Tisza 1.612 kilométer hosszú védvonalán Vásárosnamény és Csongrád között, a Szamoson, a Krasznán, a Lónyay-főcsatornán, a Zagyva és a Sajó torkolati szakaszán, a Bodrog, a Hortobágy-Berettyó védvonalain, valamint a Fekete-, Fehér- és Kettős-Körösön.

Harmadfokú a készültség a Takta mentén, a Tarna torkolati szakaszán, a Zagyva alsó szakaszán, valamint a Hármas-Körös középső szakaszán, összesen 258 kilométeren. Másodfokú készültséget tartanak Sebes-Körösön 46 kilométer hosszon, elsőfokú a készültség a Zagyva és a Lónyay-főcsatorna felső szakaszán, a Sebes-Körös és a Berettyó alsó szakaszán, valamint a Maroson 170 kilométer hosszban.

Miután Orbán Viktor megtekintette a Tisza alsó szakaszának védekezési munkálatait, elismerését fejezte ki a vízügyi szakembereknek és a védekezőknek. A miniszterelnök szerint a Csongrád alatti gátszakaszok most már bizonyosan állni fogják a víz nyomását, de a folyó középső részén még nehéz napok következnek.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2000. április 22.)