Suchman leltárt készíttetne<br/>

Vágólapra másolva!
A privatizációt lezáró törvény megalkotását javasolja két szocialista országgyűlési képviselő - tudta meg a Magyar Hírlap. Ehhez egy korrekt privatizációs leltárt is készíttetnének, amely számot adna a társadalomnak az állami vagyont lebontó 11 éves folyamatról. A koalíciós pártok megfontolandónak, ám túl korainak tartják a privatizációs mérleg megvonását.
Vágólapra másolva!

Suchman Tamás és Nagy Sándor MSZP-s képviselők önálló indítványukban azt szorgalmazzák, hogy a magánosítás folyamatát lebonyolító kormányzatok számoljanak el a társadalomnak a 11 év alatt privatizált nemzeti vagyonról.

Mint Suchman Tamás, a Horn-kormány volt privatizációs minisztere a Magyar Hírlapnak elmondta, a törvény előkészítéséhez első lépésben egy hatpárti szakértői bizottságot kellene felállítani. Ennek munkájában - a spontán privatizáció idején illetékes Martonyi Jánostól egészen Stumpf Istvánig, az ÁPV Rt.-t jelenleg felügyelő miniszterig - kötelezően részt kellene vennie valamennyi, a magánosítás folyamán felelős tisztséget betöltő miniszternek. A törvény-előkészítés során a hatpárti parlamenti bizottság hallgassa meg az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt.-t, illetve jogelődjeit, az Állami Vagyonügynökséget, valamint az Állami Vagyonkezelő Rt.-t felügyelő minisztereket - javasolja Suchman, aki örülne annak, ha a privatizációt lezáró törvényhez korrekt, a nyilvánosság számára is hozzáférhető vagyonmérleg készülne. Ehhez 1,5-2 évre van szükség - tette hozzá.

A politikus úgy vélekedett, hogy ezzel egyrészt megszűnne a kölcsönös vádaskodás az egymást váltó kabinetek között, másrészt politikailag, és később gazdaságtörténetileg is hiteles kép alakulhatna ki a privatizációs folyamatról.

A törvény megalkotása azért is szükséges, mert ha a kormány elfogadja a kisgazdapárt javaslatát az ÁPV Rt. megszüntetéséről - s így a privatizációs szervezet által kezelt nemzeti vagyon több jogutódhoz kerül -, és emiatt az irattárakat széthordják, akkor a társadalom soha nem tudhatja meg, hova lett az állami vagyon.

Ennek elkerülésére az MSZP-s politikusok szerint a privatizációt lezáró jogszabály hatályba lépésével egy időben azonnal zároltatni kell a 11 év során keletkezett iratokat. Politikai gyanúsítás nélkül állítom - indokolta a lépés fontosságát Suchman -, hogy az 1994-es kormányváltásnál az ÁPV Rt. apparátusa jelentős mennyiségű iratot vont ki az ellenőrzés lehetősége alól.

Példaként említette, hogy az önkormányzatokat belterületi földjeik után megillető járandóság kiadásához nem lett volna szükség alkura - és így külső tanácsadóra sem -, ha a szükséges iratok, így az átalakulási vagyonmérlegek és privatizációs szerződések hiánytalanul rendelkezésre álltak volna a vagyonkezelőnél.

Suchman Tamás elmondta még, hogy az előző kormányzati ciklus vége felé az MSZP-SZDSZ-es kabinet elkészítette az egységes állami vagyontörvény tervezetét. Ez a még meglévő, állami tulajdonban maradó, illetve újonnan - például vásárlással vagy reprivatizációval - gyarapodó nemzeti vagyon törvényben szabályozott, egységes rendszerben történő kezelését szabályozza. A tervezet bármikor a jelenlegi kormányzat rendelkezésére áll - húzta alá Suchman, hangsúlyozva, hogy a jelenleg az ÁPV Rt.-hez, a Kincstári Vagyoni Igazgatósághoz, az államkincstárhoz valamint a szakminisztériumokhoz rendelt nemzeti vagyont együtt kell kezelni és közös jogutódra kell bízni. Az egységes kezelésbe vett állami vagyon csak a mindenkori pénzügyminiszter ellenjegyzésével változhatna meg.

A privatizációt lezáró jogszabályra egy-két éven belül szükség lesz, ám a még folyamatban lévő nagy horderejű privatizációs ügyletek miatt most még korai lenne törvénykezésbe kezdeni - nyilatkozta a Magyar Hírlapnak Mádi László, a Fidesz-MPP frakcióvezető helyettese. A tb-vagyon értékesítése ugyan hamarosan befejeződik, de rendezetlen még a honvédségi ingatlanok sorsa, ezért célszerű még egy kis időt várni a törvényalkotással. A következő években az ÁPV Rt. kizárólag vagyonkezelésre áll át, ám ehhez szervezeti átalakításokra még szükség lesz - fűzte hozzá.

A kormány a közeljövőben a privatizációt rendező jogszabálytervezetet készül benyújtani, ezelőtt még a koalíciós pártok közötti nézetkülönbségeket is fel kell oldani - nyilatkozta Bánk Attila, az FKGP frakcióvezetője. Szerinte is korai a javaslat, mivel még nem dőlt el az ÁPV Rt. sorsa. Bánk ugyanakkor megjegyezte, hogy Suchman Tamás minisztersége alatt már előállhatott volna ilyen javaslattal.

(Magyar Hirlap)

Ajánló:

A képviselő adatai.