Vágólapra másolva!
A Roma Polgárjogi Alapítvány és az Országos Cigány Önkormányzat szerdán levélben kéri a parlamenti képviselőket: ne támogassák Juharos Róbert fideszes országgyűlési képviselő javaslatát, amely lehetővé tenné, hogy az önkényes lakásfoglalókat bírósági végzés nélkül, egyszerű jegyzői intézkedésre tehessék az önkormányzatok utcára.
Vágólapra másolva!

A parlament várhatóan szerdán szavaz a lakástörvény módosításáról és Juharos Róbert (Fidesz) ehhez benyújtott javaslatáról, amely lehetővé tenné, hogy az önkényes lakásfoglalókat bírósági végzés nélkül, egyszerű jegyzői intézkedésre tehessék az önkormányzatok az utcára.

A Roma Polgárjogi Alapítvány az elmúlt napokban több kormánypárti és ellenzéki frakciót keresett meg a kéréssel: ne támogassák Juharos javaslatát, és az Országos Cigány Önkormányzattal közösen levélben kéri szerdán ugyanerre a parlamenti képviselőket. A levél úgy fogalmaz: "a javaslat végrehajtása esetén több ezer család válhat földönfutóvá, hullhat szét anyagi okok miatt. Az erkölcsi és humanitárius károk messze meghaladnák az önkormányzatok anyagi nyereségeit, az indítvány nincs tekintettel a családok egységének megőrzéséhez fűződő nemzeti érdekre." A levél emlékeztet arra, hogy a felmérések szerint az önkényesek által elfoglalt lakások túlnyomó többsége általában a helyi önkormányzatok szociális és lakásgazdálkodási munkájának elégtelensége miatt éveken át üresen állt, és az önkényes lakásfoglalók gyakran végszükségből foglalják el a lakásokat.

Szakértők március elsejével életbe lépett, az önkényes lakásfoglalókat 150 ezer forinttal vagy hat hónapos elzárással büntető rendelkezést is több helyen bírálták az elmúlt hetekben. A területen működő kormányzati, önkormányzati és civil szervezetek munkáját összehangoló Szociális Tanács április hetedikei rendkívüli ülésén egyhangúlag elfogadott dokumentuma már finomítja a rendelkezést.

A számítások szerint kérdéses, hogy egyáltalán megéri-e az önkényesekkel szembeni szigorú fellépés az árát: így például a kilakoltatások során több ezer gyermek kerülhet állami gondozásba, és megsokszorozódhat a hajléktalanok száma.

Az önkényes lakásfoglalók száma a becslések szerint országosan mintegy 6-15 ezerre, a fővárosban 2-6 ezerre tehető. Ugyanakkor a felmérések szerint az önkormányzati tulajdonban lévő több mint négymillió lakásból jelenleg kétszázötvenezer áll üresen. Ennek mintegy két százalékában élnek önkényes lakásfoglalók, amely Budapesten az összesített adatok alapján körülbelül 64 lakást jelent.

Az elfoglalt lakások jellemzően a települések legértéktelenebb területein találhatók, egy részük nem is lakás céljára készült. Gyuris Tamás, a Szociális Tanács tagja úgy nyilatkozott: az önkényesek által elfoglalt helyiségek főként azért álltak üresen, mert az önkormányzatoknak sem pénze, sem szándéka nem volt helyrehozásukra, vagy más igénylők nem fogadták el azokat.

A jelenlegi szabályozás szerint a kilakoltatások egyetlen esetben volnának törvényszerűek, ha a lakásfoglalókat családi átmeneti otthonokba költöztetnék. Ennek költségei egy négygyermekes család esetében mintegy másfélmillió forintot tesznek ki. Az otthonokban országosan mintegy 1200 férőhely van, több hónaposak a várólisták. Az önkényesek gyermekeinek állami gondozásba vétele fejenként milliós nagyságrendű kiadást jelentene az államnak.

Bernáth Gábor, S. Kállami Szilvia (Roma Sajtóközpont)

(Magyar Hirlap)

Ajánló:

A magyarországi romák oldala.