Vágólapra másolva!
Megkezdődött a Fővárosi Bíróságon pénteken Demszky Gábor főpolgármester és Csurka István, a MIÉP elnöke közötti kártérítési per. A főpolgármester azért fordult bírósághoz, mert a Magyar Fórum című hetilap tavaly szeptember 30-i számának címlapján Csurka azt írta: Demszky 1976-ban önként jelentkezett besúgónak. Ha a főpolgármester megnyeri a pert, jótékonykodni kíván a 28 millió forintos kártérítésből.
Vágólapra másolva!

A tárgyaláson Demszky Gábor ügyvédje elismerte: Demszky 1976-ban valóban felkereste a rendvédelmi szerveket. Nem besúgónak jelentkezett azonban, csak azt kérte a Belügyminisztériumtól, hogy hagyjanak fel az ő ellehetetlenítésével, megélhetésének nehezítésével.

Az alperes, Csurka István ügyvédje szerint nem állították, hogy a felperes besúgó volt, vagy erre a feladatra jelentkezett. ( A Magyar Fórumban megjelent írás címe - Demszky 1976-ban önként jelentkezett besúgónak - viszont ellentmond ennek az állításnak.) A Magyar Fórum birtokába került korabeli dokumentumból arra lehet következtetni, hogy az illetékesek akkor ezt a szándékot feltételezték Demszkyről. Valószerűtlennek tűnik ugyanis, hogy a hetvenes évek közepén valaki a Belügyminisztérium hármas főcsoportfőnökségénél kívánta volna szabadságjogait érvényesíteni. Ráadásul a Csurka birtokába került dokumentum valódiságát Demszky sem kérdőjelezte meg - állította az alperes ügyvédje. Ezért Csurka jogi képviselője kérte a kártérítési kereset elutasítását.

A kártérítési kereset szerint a hetilapban szereplő valótlan tényállítás sérti a személyhez fűződő jogokat, a jó hírnév, illetve a becsület csorbítására alkalmas, és ez nem fér össze a szabad véleménynyilvánítással.

Az alperes ügyvédje szerint ugyanakkor egy alkotmánybírósági döntés is elfogadhatónak tartja a szabad véleménynyilvánítás sértő, meghökkentő vagy aggodalmat keltő formáit, különösen ha közszereplőkről van szó.

A bíróság a tárgyalást október 25-ére elnapolta. A következő tárgyaláson ugyanis a bíróság személyesen kívánja meghallgatni a két peres felet. Emellett addigra beszerzik a vitatott írás alapját képező belügyi dokumentumot. A bíróság felszólította Demszkyt, hogy május 30-ig nyilatkozzon arról: engedélyezi-e, hogy kikérjék azokat a vele kapcsolatos dokumentumokat, amelyeket a Történeti Hivatalban őriznek.

Demszky Gábor már pénteken kijelentette: hozzájárul ahhoz, hogy a bíróság kikérje a Történeti Hivatalból a rá vonatkozó összes anyagot.

Demszky Gábor elmondta, hogy az őszre halasztott következő tárgyaláson személyesen is megjelenik. Addig is kész arra, hogy a birtokában lévő dokumentumok átadásával megkönnyítse a bíróság munkáját.

A főpolgármester szerint nagy a zavarodottság Csurka Istvánnál. Szerinte ezt az is jelzi, hogy Csurka ügyvédje szerint védence nem állította azt, hogy Demszky besúgó volt, vagy annak jelentkezett. Demszky Gábor szerint már a Csurka István által írt cikk címe is erre utal.

A főpolgármester jogi képviselője elmondta, hogy azért követelnek 28 millió forintot, mert ennyi pénzt kapott Csurka István 1992-ben egy, a privatizációt és a kárpótlást bemutató, de soha el nem készült ismeretterjesztő televíziós sorozat forgatókönyvéért. Ebben az ügyben a pénz visszaszerzéséért polgári per indult, amelyet első fokon ez év februárjában nyert meg a felperes ÁPV Rt.

Ha Demszky megnyeri a Csurka elleni pert, a kártérítés teljes egészében közérdekű célokra fordítja majd - állította a főpolgármester ügyvédje.

(MTI)

Ajánló: