Rendőrségi szakértők meghallgatásával folytatódott a Lockerbie-per<br/>

Vágólapra másolva!
Az eljárás két líbiai férfi ellen folyik, akiket egy PanAm repülőgép felrobbantásával vádolnak. A skóciai Lockerbie felett 1988-ban történt merényletnek 270 halálos áldozata volt. A két líbiai tagadja a vádakat, ráadásul megnevezték azokat a személyeket és szervezeteket, akik-amelyek - szerintük - felelőssé tehetőek a merényletért.
Vágólapra másolva!

Pénteken a skóciai Dumfries és Galloway rendőrségének munkatársait hallgatja meg a bíróság. A két rendőrőrs emberei érkeztek ugyanis a repülőgép felrobbanása után elsőként a tragédia helyszínére - írta a BBC.

Csütörtökön a két vádlott, Al Amin Kalifa Femah és Abdel Baset Ali Mohammed el-Megrahi kijelentették: nem ők robbantották fel a repülőgépet. A merénylet előkészítésében és kitervelésében sem működtek közre. A két vádlott közölte: tudják, kik a felelősek a robbantásért. A bíróknak elárulták azoknak a személyeknek és szervezeteknek a neveit, akik és amelyek szerintük részesei voltak a merényletnek. A bíróság egyelőre nem hozta nyilvánosságra a két líbiai férfi által meggyanúsítottak kilétét.

A bíróság emellett meghallgatta a tragédia idején légiirányítóként dolgozókat is. A légiforgalmi szakértők - mivel mindvégig kapcsolatban álltak a pilótákkal - pontosan le tudták írni a szerencsétlenül járt repülőgép utolsó perceit. Olyan szemtanúkat is beidéztek, akik a földről látták a lezuhanó, égő roncsot.

A merénylet 1988. december 21-én történt a Pan Am légitársaság 103-as - New York-London - járatán. A pokolgépes robbanást követően a repülőgép roncsai több mint 2 ezer négyzetméter területen szóródtak szét Lockerbie környékén. A repülőgép 243 utasa és 16 főnyi legénysége közül senki nem élte túl a merényletet, amely a helyi skót lakosság soraiból is 11 áldozatot szedett.

Az utaslisták és a repülőtéri névsorok összehasonlításakor hamarosan kiderült, hogy a robbantással két líbiai férfi: Al Amin Kalifa Femah és Abdel Baset Ali Mohammed el-Megrahi vádolható. A vád szerint ők a líbiai titkosszolgálat tagjai voltak. A bombát Semtex robbanóanyaggal Málta szigetén készítették, és egy Samsonite bőröndben juttatták a repülőgép csomagterébe.

A merénylet után három évvel a két férfi ellen hivatalosan is vádat emeltek, és bár ENSZ-határozat is kötelezte volna erre, a líbiai államvezetés - az ártatlanság vélelmére hivatkozva - hét éven át elutasította kiadatásukat. Emiatt Líbiát nemzetközi szankciókkal sújtották, de közben folyt a diplomáciai megoldás keresése is. Végül a kiutat az jelentette, hogy egy skót nemzetközi jogász felvetette a semleges ország bevonásának gondolatát. Így került a per Camp Zeistbe, Hollandiába, ahová végül tavaly áprilisban érkezett meg a két vádlott. A kiadatás ténye egyúttal azt is jelentette, hogy Líbia részlegesen kitört a nemzetközi elszigeteltségből.

Ajánló:

angolul